0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Kurutulmuş Ürünler

HER MEVSİM ULAŞILABİLİR LEZZET: KURUTULMUŞ ÜRÜNLER

Mevsiminde toplanan meyve ve sebzelerin sularından ayrılarak elde edilen kurutulmuş ürünler, her mevsim evlerimizde kullanıma uygundur. İçerisinde bulunan sudan arındırıldığı için daha zor bozulan bu ürünler şifa deposu olarak da bilinir. 

Akşamları çay keyfine eşlik eden kuru üzüm, kuru kayısı, kuru yaban mersini gibi kurutulmuş meyve çeşitleri kalp damar hastalıkları ile de savaşır. Ev yapımı keklerde ve kurabiyelerde de kullanılabilen her meyve kurusu, farklı farklı şifalar da içerir. 

Kurutulmuş Ürünler ve Faydaları 

Yüksek besin değerine sahip olan kuru kayısı; A, B, C, E vitaminleri içermesinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum ve lif deposudur. Bağırsakları çalıştırması ile de bilinir. 

Kış aylarında çok fazla sebze ve meyve olmamasından dolayı kurutulmuş sebzelerden yapılan yemekler tercih edilebilir. Çorbalara ekleyebileceğiniz baharatlardan olan toz zerdeçal, zencefil ve karabiber sindirim sırasında bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur. Safran rengi vermek için de kullanılan toz zerdeçal, pilavların görsel şölene dönmesini sağlar. 

Mevsiminde taze taze toplanan domates, sıcacık güneşte kurutularak suyundan ayrıştırılır ve et yemeklerine, salatalara tat katar. Kuru domates göz sağlığını korur ve kanser savaşçısı olan antioksidan deposudur. Yüksek tansiyona da iyi gelen kurutulmuş domates, bazı yörelerde yapılan kahvaltılık soslarda da sıklıkla kullanılır. 

Neden kuru meyve ve kuru sebzeleri tercih etmeliyiz? Ara öğünlerde abur cubur yerine tüketilebilecek sağlıklı bir alternatiftir. Sporcuların da ihtiyacı olan karbonhidrat, lif ve enerji deposudur. Her an yanımızda 1-2 öğün yetecek kadar taşıyabiliriz çünkü hafiftir. Mevsimi olmayan ürünler bile istenilen her an tercih edilebilir. Çıtır çıtır lezzetli ve doğal. 

Kurutulmuş Meyve Çeşitleri Şeker İlavesiz! 

Çocuklara da atıştırmalık olarak verilebilecek kurutulmuş meyve çeşitlerinde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin zaten şeker içeren bir meyvenin glikoz şurubu içermemesi veya kurutulurken katkı maddesi eklenmemesi gereklidir. 

Paketli bir kurutulmuş gıda alınacaksa mutlaka içindekiler kısmına bakılmalıdır. İçerisinde bulunan meyve harici ürünler incelenmelidir. Yüksek antioksidan içeren kurutulmuş meyve ve sebzeçeşitlerinden faydalanmak isterken vücudumuza çok sayıda katkı maddesi ve glikoz şurubu da almak istemeyiz. 

Evde Kurutulmuş Meyve ve Sebze Yapımı 

Evde de kurutulması elbet mümkün olan kurutulmuş meyve ve sebze çeşitlerinde öncelikli kurutma yöntemi güneşte kurutma yöntemidir. Her meyvenin dilimli ya da bütün halde kuruması için gereken işlem ve süre farklıdır. Teknolojinin geldiği son noktada meyveler evde kurutmanın yanı sıra özel teknikler ve cihazlar ile de kurutulabilir. Dehidratör adı verilen özel kurutma cihazları ya da fırın yardımıyla da meyve ve sebzelerin suyundan ayrılması sağlanabilir. Yeni dönemde gündeme gelen freeze dry (dondurarak kurutma) da bir meyve kurusu elde etme yöntemidir. Bu teknoloji ile meyve ve sebzeler bir basınç altında dehidre edilir, sularından arınır. Gıda içindeki su süblimleşme yoluyla dışarı atılır. 

Bu yöntemler ile kurutulmuş, dört mevsim taze kuru meyve ve sebzeler ile sağlıklı bir yaşama ilk adımı atmak mümkündür. 

 

Kurutulmuş meyve ve sebzelerin saklanma ve dayanma süreleri için ise şöyle düşünmek gerekir; yaş meyve, sebze içerisinde bulunan %80-90 su oranı kuru meyve, sebze içerisinde %10-20’ ye düşer. Bakteriler bu seviyede üreyemediği için kuru meyve ve kuru sebzeler çok daha uzun süre dayanabilir. 

 

Evde yapmak için fırsatım, zamanım ya da ekipmanım yok denildiği takdirde bir tıkla kurutulmuş meyve ve kurutulmuş sebzelerden, taze baharatlara kadar birçok seçenek aZall ile kapınızda. Kuru meyve ve kuru sebzelerin sizlere afiyet ve sağlık getirmesi dileğiyle. 

 

Kazancınız 5%
Promosyon
119.00 TL 113.05 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
200.00 TL 94.05 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
1,020.00 TL 969.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
1,377.00 TL 1,308.15 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
1,377.00 TL 1,308.15 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
1,377.00 TL 1,308.15 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
845.00 TL 802.75 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
845.00 TL 802.75 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
1,662.00 TL 1,578.90 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
100.00 TL 47.50 TL
Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 47.5
  • 1578.9