İptal & İade

aZall.com üzerinden alışveriş yapmak güvenli mi?

 • aZall’da en yüksek güvenlik sistemi olan yeşil bar uygulaması bulunmaktadır, 128 bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL Sertifikası kullanılır.

• Müşterilerimizin tüm kritik verileri, güçlü altyapımızın ve uluslararası ödeme sistemleri (PCI-DSS) veri güvenliği standartlarının koruması altındadır. Düzenli olarak bu standartlara uyumluluğumuz, bağımsız kurumlar tarafından da denetlenmektedir.

Gizlilik politikanız nedir?

• Gizlilik politikamıza linkten ulaşabilirsiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında Aydınlatma Metni'ne nereden ulaşabilirim?

• 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında Aydınlatma Metnimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tedarikçi firma bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

• Prosedür gereği tedarikçi firmalarımızın bilgilerini paylaşamıyoruz.

İptal & İade
Ürünü iade etmek için ne kadar sürem var?
Hesaplarım-Siparişlerim sayfasındaki İade Et butonuna tıklayarak iade talebi oluşturduktan sonra 72 saat (Ek 24 saat) içinde ürünü satıcıya iade etmelisiniz.

Bu süre içinde ürün iade edilmezse ve aZall'a bilgi verilmez ise ürün bedeli satıcıya aktarılır.
Ürün bedeli satıcıya aktarılsa dahi Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak ürünü iade edebilirsiniz.

Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?
"Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

  • Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz.
  • Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
  • Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir.
  • Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • İade sürecini başlatabilmek için; Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanında yer alan İade Et butonuna basarak talepte bulunabilirsiniz.

İade süreci nasıl işler?
İade sürecini başlatmak için öncelikle “Ürünü Teslim Aldım” ya da “Ürünü Teslim Almadım” seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekir.

Eğer ürünü teslim aldıysanız ve henüz kargoya vermediyseniz, “Ürünü Kargoya Vermedim” butonuna tıklayarak Ön İade Talebi oluşturabilirsiniz. Bu durumda, ürünü mağazaya gönderdikten sonra kargo firmasından alacağınız Kargo Takip Numarasını, Siparişlerim sayfasında ilgili ürünün yanında yer alan “Kargo Bilgisi Gir” butonuna tıklayarak sisteme girmeniz gerekir. Bu şekilde ön talebinizi iade talebine çevirerek süreci tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz, mağazanın anlaşmalı olduğu kargo firmasını seçerek gönderiminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ön iade talebinde alacağınız Kargo Kampanya Kodunu, ürünle birlikte kargo firmasına vermeniz yeterlidir.

Eğer ürünü teslim aldıysanız ve kargoya verdiyseniz, “Ürünü Kargoya Verdim” seçeneğiyle ilerleyerek İade Talebi oluşturabilirsiniz.

Eğer ürünü teslim almadıysanız, sebebini belirterek İade Talebi oluşturabilirsiniz.

Ürünü iade ettim, kargo takip numarasını hatırlayamıyorum. Ne yapmalıyım?
"Kargo takip numarası, iade ürünü gönderdiğinizi belgelemek için gerekli olup kargoda herhangi bir sorun çıkması durumunda mağazanın sorgulama yapabilmesi için gerekir. İade edilen ürünün takip numarasını unuttuğunuz zaman kargo firmasıyla irtibata geçmeniz ve iade talep ederken ilgili alana girmeniz gerekir."

Mağaza iade için ek süre talep etti. Ne yapmam gerekiyor?
"Ürün iade kargo bilgileri iletildikten sonra, mağazanın ürünü teslim alıp iade talebini sonuçlandırması için 3 takvim günü süresi bulunuyor. Ürünü incelemek için zamana ihtiyaç duyması durumunda mağaza sizden ek süre talep edebilir. Ek süreye onay verdiğinizde ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekir. Not: Talep edilen ek süre iş günü olarak hesaplanır."

Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?
Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.

İade/İptal edilen ürün bedeli kartıma/hesabıma ne zaman iade edilecek?
Kredi / banka kartı
Geri ödemeniz, ödeme yaptığınız bankaya iade talebiniz onaylandığı anda yapılır. Yapılan para iadesinin kartınıza veya hesabınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre değişiklik gösterebilir. Bu süre kredi kartları için en geç 2, banka kartları için ise 8 iş günüdür.

  • Taksitli alışverişler aZall tutarın tamamını ödeme yaptığınız bankaya tek seferde öder, bu tutar banka tarafından kartınıza sipariş sırasında seçtiğiniz ay kadar taksitle iade edilir.
  • Kredi kartı puanı ile yapılan alışverişler Geri ödemeniz iade edeceğiniz ürünün TL tutarı kadar kartınıza yatırılır.
  • Çoklu kredi kartı ile yapılan alışverişler İade tutarı alışveriş sırasında kullandığınız kartlarınız arasında paylaştırılarak iade edilir.

Havale / EFT ile ödeme yaptığım ürünü nasıl iade edebilirim?
Tüm ödeme yöntemleri için iade talebi oluşturma adımları aynıdır.
Geri ödeme işlemi ise ödeme şekli Havale / EFT olan siparişlerde IBAN üzerinden gerçekleşir. Para iade işleminin tamamlanabilmesi için tanımlı değilse "Hesabım > Para İadesi İşlemlerim > IBAN Bilgilerim" sayfasından IBAN bilginizi tanımlamanız gerekir. İade süreçlerinde dekontun size ulaşmasından itibaren bankanıza ait minimum süreyi kontrol edin. Bu sürenin ardından iade tutarını hesabınızda hala göremiyorsanız, dekontta belirtilen bilgilerle bankanıza başvurun.
Anında havale ile verilen siparişlerin geri ödeme işlemi ise iadeniz onaylandığı anda banka hesabınıza otomatik yapılır ve ödemeniz hesabınıza anında yansır.

Kuponla aldığım ürünü iade edersem kuponu tekrar kullanabilir miyim?
"Kupon kullanılarak alınan ürünlerin iade veya iptalinde sepetin tamamının iade veya iptal edilmesi gerekir. Kullanım süresi devam ediyorsa kupon hesaba tekrar yüklenir. Kısmı iade ile kullanım süresi geçtikten sonra yapılan iptal ve iade işlemlerinde kupon hesaba tekrar yüklenmez. Önemli Not: Kampanya şartlarına bağlı olarak kupon iade durumu değişiklik gösterir."

Taksitle aldığım ürünün iadesi neden taksitle yapılıyor?
Taksitlendirilmiş kredi kartı alışverişi iadelerinde, aZall tarafından tutarın tamamı kredi kartınızın ait olduğu bankaya tek seferde ödenir.
Ancak bankaların iç işleyişleri nedeniyle, bu tutarlar banka tarafından kartınıza sipariş sırasında seçtiğiniz ay kadar taksitle iade edilir. İade ödemelerinin taksitle yapılmasında aZall’ın herhangi bir müdahalesi olmayıp detaylı bilgi için bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

Siparişimi iade / iptal ettim, kargo ücreti iade edilir mi?
İade / iptal ettiğiniz siparişinizde, ödediğiniz kargo ücreti sipariş tutarınıza eklenerek size geri ödenir.

Farklı teslimatlarımı tek seferde iade edebilir miyim?
Aynı sipariş içerisinde satıcısı farklı olan her bir ürün için ayrı iade talebi oluşturmanız gerekmektedir.

Ürün bedeli satıcıya aktarıldı. Ürünü nasıl iade edebilirim?
Hesabım-Siparişlerim sayfanızdaki "İade / Sorun Bildir" butonu ile iade talebi oluşturarak 72 saat (Ek 24 saat) içinde ürünü satıcıya iade edebilirsiniz.

Ödeme onayı verilen bir ürünün iadesi sırasında aZall, satıcıdan ürün bedelini aZall havuz hesabına yatırmasını ister. Ürün bedeli havuz hesabına ulaştıktan sonra iade tutar kartınıza aktarılır.

Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkânsızlaşması, alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, mağaza zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına karşı alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. Daha detaylı bilgi için Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

Ürün bilgilerinde "İade Olamaz" diye belirtilmiş. Ürün gerçekten iade olmuyor mu?

Mağaza, ürün detay sayfasında "İade Olmaz" diye yazdıysa bile tüketici haklarını göz önünde tutarak alıcının iade talebini almak zorunludur.

Mağaza ile iade konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapmam gerekir?
Mağaza ve müşterilerin, aZall.com üzerinden yaptığı alışverişlerde tarafların verdiği bilgilerin doğruluğu kabul edilir. Alışveriş süreci boyunca mağaza ve müşteri yanlış bir beyan verdiği takdirde taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. aZall.com, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. İade işlemlerinin taraflar arasında belirtilen süreçlerin dışında gerçekleştirilmek istenmesi, müşterinin gönderdiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle mağaza tarafından kabul edilmemesi durumlarında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacak olup aZall.com bu aşamada taraf olmamaya özen gösterecektir. Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

Uyuşmazlıkların Çözümü
Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan mağazalara aZall.com üzerinden iletmek durumundadır. aZall.com, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat mağazaya ait olacaktır. Buna rağmen sorunun çözülememesi halinde alıcılar, mağazalara karşı haklarını aramak için ürün bedeli 1.161,67 TL'ye kadar olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne yapabilecektir. Ürün bedeli 1.161,67 TL'nin üzerinde olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını ise, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici mahkemesine yapabilecektir. 01.08.2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği'nin 5. Maddesinin üçüncü fıkrasında, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.032,65 TL'dir.

İade başvurusu yaptım, iptal edebilir miyiz?

"İade talebinizi iptal etmek için; Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki Talebi Geri Al butonuna basarak talebinizi çekebilirsiniz.

”İadeyi iptal ettim, tekrar iade için başvurabilir miyim?"

Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından tekrar iade talebinde bulunabilirsiniz. 

Teslimat noktasında ürün iadesi yapabilmek için ne yapmam gerekiyor?
Teslimat noktasına gitmeden önce siparişlerim sayfasından iade etmek istediğiniz ürünü bulun ve İade talebi oluştur’a tıklayın.
Teslimat noktasına vardığınızda teslimat noktası yetkilisinin size verdiği iade formunu doldurmalı; yetkiliye bu formu, telefon numaranızı, kargo gönderi kodunu ve kargo firması bilgisini vermelisiniz.

Teslimat noktasına iade ettiğim ürünün iadesi kabul edilmezse ürün nereye geri gönderilecek?
İade talebini oluşturduğunuz ekranda iade koşullarına uymayan ürünün gönderilmesi için belirttiğiniz adrese gönderim yapılacaktır.

Kapıda iade yapabilir miyim?
Kargo firması teslimata geldiğinde ürünü teslim almayarak kapıda iade edilmesini sağlayabilirsiniz. İadenin gerçekleşebilmesi için ürünü açmamalı ve ürün ile birlikte gelen irsaliyeyi imzalamamış olmalısınız.
Ürününüz, kargo firması tarafından satıcıya teslim edildikten sonra geri ödemeniz bankanıza yapılır. Geri ödemenin hesabınıza yansıma süresi bankanızın belirlediği süreye göre değişiklik gösterebilir.
İadenizin durumunu Hesabım > Siparişlerim sayfasında ilgili siparişinizin detayından görebilirsiniz.

İade talebim neden onaylanmadı?
İade talebi onay süreci satıcı, ürün ve garanti koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer taahhüt edilen iade koşullarına istinaden iade talebiniz reddedildiyse nedenini "Hesabım > Siparişlerim > İadelerim" sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Mağaza onaylamadan önce tüm siparişi veya siparişinizden çıkarmak istediğiniz ürünü iptal edebilirsiniz. Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki İptal Et butonuna basmanız yeterlidir.
Siparişiniz onaylandıktan sonra Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki İptal Talep Et butonuna basarak mağazaya iptal talebinizi iletebilirsiniz.

İptal işlemini geri alabilir miyim?

İptal edilen siparişler tekrar aktif edilememektedir. Satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyerek yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.

Kargoda görünen siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Satın aldığınız ürün kargoya verilmişse siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanır. 

İade Sürecini Gör.

Mağaza iptal talebimi reddetti, şimdi ne olacak?

Mağaza, ürünü kargoladıysa siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünleri teslim aldıktan sonra iade sürecini başlatabilirsiniz. Mağazanın ürünü kargolamadığı durumlarda ana sayfadan Canlı Destek’e bağlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mağaza siparişi iptal etti, para iadesi ne zaman yapılır?

İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Mağaza siparişi iptal etmemi istedi, ne yapabilirim?

Mağaza, siparişi onaylamadıysa ve ürünü gönderemeyecekse iptal işlemini kendisi yapar. Eğer ürünü onayladıysa sizin iptal talebinde bulunmanız gerekir. Siparişi iptal eden mağazaların puanı düşer. 

Neden siparişimi direkt iptal edemiyorum?

Mağaza, siparişinizi onayladıktan sonra kargoya hazırlar. Siparişinizi iptal etmek istediğinizde mağaza siparişi çoktan kargolamış olabilir. Ürün mağazadan çıktığı için iptal işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle mağazanın onayladığı siparişler için iptal talebinde bulunabilirsiniz. 

Onaylandı durumundayken siparişi iptal etmek istedim talebim reddedildi. Ne yapabilirim?

Sipariş durumunuz, Onaylandı statüsündeyken mağaza ürünü kargolamış olabileceğinden sipariş iptali reddedilebilir. Bu durumda ürünü teslim aldıktan sonra iade edebilirsiniz. 

Siparişimi iptal ettiğim halde ürün geldi, ne yapabilirim?

Mağazayla irtibata geçip ürünü geri göndermeniz gerekir. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazaya ulaşabilirsiniz.  

Siparişimi iptal ettim. İptal olup olmadığına nereden bakabilirim?

Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından siparişin durumuna bakabilirsiniz.

Siparişim iptal oldu ama sipariş bedeli hesabıma yansımadı. Ne yapmalıyım?

Bankaların süreç ve uygulamalarına göre ücret iadesinin hesabınıza yansıması, ortalama 3 iş gününü bulabilir. Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeni ile taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

İptal ile iadenin farkı nedir?

Mağaza ürünü onaylamadan önce siparişi iptal edebilir, ürünü onaylandıktan sonra ise iptal talebinde bulunabilirsiniz. İptal, mağazanın ürünü henüz göndermediği durumlar için geçerlidir. Mağaza ürünü kargoladıktan sonra artık iptal işlemi yapamazsınız, iade talep edebilirsiniz.