0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Glutensiz Ürünler

GLUTENSİZ HAYATTA GLUTENSİZ ÜRÜNLER

İnsan hayatında beslenmek nefes almak kadar önemli bir yere sahip. Hayati öneme sahip olan beslenmenin önemi diyetisyenlerin ortaya çıkmasıyla daha net bir şekilde anlaşılmıştır. Bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi adına beslenme şeklini düzenleyen diyetisyenler çölyak hastaları için glutensiz ürünler kullanması gerektiğini ve buna uygun beslenme programı yazılması gerektiğini belirtir. Peki bu gluten nedir?

Gluten, insanların tarih boyu tükettiği arpa, buğday, çavdar, yulaf ve türevlerinde bulunan proteine verilen isimdir. Glutensiz ürünler ise karabuğday unu, Hindistan cevizi unu, nohut unu gibi sayılabilir.

GLUTEN ZARARLI MIDIR?

Glutenin çölyak hastaları dışında insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı savunulur. Ancak bazı uzmanlara göre arpa, buğday, çavdar, yulaf gibi ürünlerde bulunan gluten proteinin tüketilmesi uygun görülmez. Glutenle ilgili yapılan bazı araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kişilerin %30’undan fazlası glutenli gıdalardan uzak duruyor.

Çölyak hastalarının glutenli ürün kullanması durumunda bağırsak florasına zarar verebiliyor. Bu sebeple çölyak hastalarının uzak durması gereken gluten proteini için bazı uzmanlar iki görüş sergiliyor. Gluten zararlıdır ve kullanılmamalıdır diyen uzmanlar bağırsaklara zarar verdiğini öne sürüyor. Ancak diğer tarafta bulunan uzmanlar ise glutene karşı hassasiyeti bulunmayan kişilerin gluten kullanması gerektiğini kullanmamaları durumunda bağırsaklarda bulunan bakteri florasına zarar verdiğini ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olduğunu ifade ediyor.

Glutenin ayrıca cilt hastalıklarına da sebep olabildiği biliniyor. En çok Dermatitis Herpetiformis hastalığına neden olan gluten ayrıca cilt yüzeyinde kırmızı renkli ve kaşıntılı yaralara sebep oluyor.

KİMLER GLUTENSİZ BESLENMELİ?

Glutensiz beslenme, özellikle gluten alerjisi olanların beslendiği ancak zamanla artan farkındalık sayesinde popüler hale gelmesi üzerine sağlıklı beslenme adı altında birçok kişinin yöneldiği beslenme biçim olarak adlandırılabilir. Geçmişe dönemlere oranla artık piyasada kinoa cipsi, ketojenik granola, Hindistan cevizi sütü tozu, keçiboynuzu unu, badem ezmesi gibi ürünlerin rahat bulunması son derece zor olan glutensiz beslenme biçimini birçok insan için basit ve daha ulaşılabilir hale getirirken ayrıca çeşitliliğin de oluşmasına katkı sağlamaya başlıyor. Başlarda yalnızca gluten hassasiyeti olan kişiler tarafından tercih edilen ürünler günümüzde birçok kişi tarafından kullanılıyor.

GLUTENSİZ NASIL BESLENİLİR?

Sağlıklı beslenmek adına glutensiz ürünler ile beslenen kişiler beslenme tarzlarında değişiklik sağlayarak glutenli ürünleri hayatından çıkarır. Günlük alması gereken öğünlerin yanı sıra ara öğünlerinde kinoa cipsi, ketojenik granola, glutensiz kuruyemiş bar, dut kurusu gibi ürünler tüketilir. Ayrıca gluten içermeyen ürünlerin unlarıyla yapılan yiyeceklerle günlük öğün ihtiyaçlarını giderilebilir. Glutensiz un satın alarak farklı lezzetlerde ekmekler yapabilir. Ayrıca glutensiz beslenme bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olan bir beslenme şeklidir.

GLUTENSİZ BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Glutensiz ürünler tüketmesi gerekeneler ve beslenmesini buna göre düzenleyen kişilerin içerisine gluten bulunan ve bulunmayan ürünleri bilmesi gerekir. Glutene hassasiyeti olan bireylerin dikkat etmesi gereken birçok durum bulunur. Bu durumlar karşısında dikkatli olmak gerekir. Glutensiz beslenmeye başlayan kişiler glutensiz beslenme alışkanlığını kendilerini bir eziyet haline getirmek yerine içerisinde gluten bulunmayan Hindistan cevizi sütü tozu, keçiboynuzu unu, badem ezmesi gibi ürünlerle çeşitli tarifler oluşturabilir. Böylelikle glutensiz beslenme bir yaşam düzeni haline gelir.

KOLAY ULAŞILABİLİR, SAĞLIKLI, BESLEYİCİ

Glutensiz beslenmeye aZall.com üzerinden kolayca ulaşabilir ve besleyici ürünler ile sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Glutensiz ürünler arasında bilindik markalar da yer alıyor. Böylelikle kullanıcılar içleri rahat bir şekilde ürünleri kullanabilir. aZall sitesinde yer alan bilindik glutensiz ürünlerden satışı yapan markalar yer alır. 

 

Kazancınız 5%
Promosyon
150.00 TL 90.25 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
120.00 TL 114.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
59.00 TL 47.50 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
99.00 TL 94.05 TL
Kazancınız 10%
50.00 TL 45.00 TL
Kazancınız 11%
95.00 TL 85.00 TL
Kazancınız 19%
110.00 TL 89.00 TL
Kazancınız 21%
112.00 TL 89.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
159.00 TL 98.80 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
150.00 TL 98.80 TL
Kazancınız 15%
182.00 TL 154.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
500.00 TL 275.50 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
150.00 TL 132.90 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
150.00 TL 118.75 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
125.00 TL 100.60 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (10)
Mağaza
    Tümünü göster (6)
Fiyat

 – 

  • 37.05
  • 1710