Dizüstü Bilgisayar

2021 Dizüstü Bilgisayar 

Teknoloji gün geçtikçe hayatımızın her ânında kendini göstermeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ve dijitalleşme dolayısıyla teknolojik aletlere olan ihtiyaç giderek artıyor ve dizüstü bilgisayar ihtiyacı her ortamda kendini gösteriyor. Piyasada yüzlerce bilgisayar markaları ve ürettikleri modeller bulunduğu için kullanıcılar için geniş bir yelpaze mevcut. Bilgisayarlar tercih edilirken boyutları, dokunmatik özellikleri, hafızaları, ağırlıkları, işlemcileri ve işlevleri olmak üzere farklı kategorilerden oluşmakta ve fiyatlar da bu özelliklere göre belirlenmekte.  

Dizüstü Bilgisayar Modelleri ve Özellikleri 

Dizüstü bilgisayarlar sayısız model ve özelliklerde piyasada yer alırlar. Dizüstü bilgisayarların özelliklerinin başında işlemci gelir. İşlemci bilgisayarın beynidir ve verilerin akışını, bilgisayar birimlerinin çalışmasını kontrol eder. İyi bir işlemciye sahip olmak bilgisayarınıza hız katar ve bu da işlemleriniz yaparken size kolaylık sağlar. Belli başlı iki işlemci vardır ve üreticiler de İntel ve AMD’dir. Tercih edilen İntel serileri i5, i7 ve i9 olarak belirtilir ve piyasada bulunan i7 işlemcili bilgisayarlar genel olarak i5 ve i3 işlemcilere göre daha iyi performans sunarlar. İşlemci tercihlerinize göre dizüstü bilgisayar fiyatları da değişiklik göstermektedir. Kullanıcıların diğer kriteri de ağırlık ve tasarımdır. Dizüstü bilgisayarların taşınabilir olması nedeninden dolayı kullanıcılar hafif bir ağırlık tercihinde bulunabilirler. Sade ve şık tasarımlar iş dünyasına yönelik olurken, renkli veya ışıklı tasarımlar oyun bilgisayarlarına yönelik olabilir. Ekran boyutu da önemli kriterlerden biridir. Oyun için daha geniş ekran bilgisayarlar üretilirken, iş veya eğitim için üretilen bilgisayarlar daha küçük ekran boyutlarında sunulur.  

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları 2021 

Notebook fiyatları, değişiklik gösteren bir piyasaya sahiptir. Fiyatları belirleyen donanımsal farklılıklar bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterir. Dizüstü bilgisayarlarda en önemli parçaların başında işlemcinin geldiğini söylemiştik. En iyi bilgisayar markaları da işlemcinin yanı sıra ağırlık, tasarım ve ekran boyutunu itinayla kullanıcılara sunarken fiyatları da donanımsal özelliklere göre belirlerler. Oyun oynayan kişiler için özel tasarlanmış olan dizüstü oyun bilgisayarı modellerinde önemli olan hususlardan biri de ekran kartıdır. Üst düzey performans sunan ekran kartları tercih edildiğinde fiyatlar da yükselir. Eğer günlük bir kullanım yani eğitim hayatınız için laptop tercih etmek istiyorsanız uygun fiyatlı laptop modelleri de bulunur. Her ihtiyaca ve kitleye hitap eden laptop modelleri, donanımsal özelliklere göre fiyatlarda değişiklik göstermekte. Sizin yapmanız gereken şey amacınıza uygun modelleri bulmanız olacaktır. 

Fiyat/ Performans Laptop Modelleri 

Dizüstü bilgisayar modelleri kullanım açısından sağladığı kolaylıklardan dolayı günümüzde kullanımı artan ve tercih edilen modeller arasına girdi. Bu yüzden bilgisayar markaları laptopların özelliklerini değiştirmeye devam ediyor. Birçok işlem artık dijital ortamda yapılmaya başladığı için kullanıcıların istediği yerde işlemlerini yapabilme kolaylığını sağlayan laptop modelleri tercih edilmekte. Bu yüzden laptop alırken hangi kullanım amaçlarınıza göre alacağınızı belirleyip donanımsal özelliklere bakmanız yararınıza olacaktır. Laptop satın alırken de fiyat performans laptop modelleri hem bütçenize yardımcı olacak hem de istediğiniz özelliklere sahip modele sahip olmanızda size yararlı olacaktır. 

Dizüstü Bilgisayar Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Dizüstü bilgisayarı satın alacak olan kişi bilgisayarı hangi amaç için kullanacağını tespit edip ona göre donanımsal özellikleri araştırmalıdır. Kullanım amacı belirlendikten sonra bilgisayarın ağırlığı ve tasarımı konusu üzerinde düşünülmelidir. İşlemci gücü ve RAM miktarı bilgisayar seçiminde oldukça önemlidir. Bir diğer husus da bütçeniz olacaktır. Laptop bilgisayar fiyatları önceden araştırılıp ona göre tercih yapılırsa kendiniz için tercih etmeniz gereken özelliklerde olan bilgisayarları kampanyalar sayesinde indirimli bir şekilde alabilme şansını yakalayabilirsiniz. 

Dizüstü Bilgisayar Alırken İşletim Sistemi Ne Kadar Önemlidir? 

İşletim sistemi konusunda pek fazla seçenek yoktur. Bazı bilgisayarlarda işletim sistemi bulunmaz ve bunun için ek bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer böyle bir şey istemiyorsanız Mac OS ve Windows işletim sistemine sahip modeller bulunmakta. Tercihinizi ikisinden biri arasında kullanabilirsiniz. 

Donanım Özelliklerine Nasıl Karar Verilir? 

Bilgisayarı hangi amaçla aldığınızı belirledikten sonra o amaca uygun donanım özelliklerine karar vermelisiniz. Eğer düşük özelliklere sahip bilgisayarları tercih ederseniz bazı aksaklıklar yaşamanız yani kasma gibi durumlar işinizi aksatabilir. Bu yüzden ana kart, grafik kartı, hard disk boyutu gibi temel özelliklere dikkat etmenizi öneririz. 

Hangi Dizüstü Bilgisayar İyidir? 

Oyun oynamak amaçlı alacağınız bilgisayarlarda dikkat edilmesi gereken ilk unsur ekran kartıdır. Bunun dışında ekran boyutu, bilgisayarın işlemcisi ve belleği de önemlidir. Bazı en iyi dizüstü bilgisayar markalarının sadece oyun oynama amacı ile tasarlanmış modelleri mevcuttur. Eğer iş amaçlı bilgisayar alacaksanız çok çeşitli ürün yelpazesi vardır. Bu yüzden kendinize uygun olacak modeller ihtiyacınıza cevap verir. 

Fiyat/ Performans Laptop Modelleri Güvenilir Midir? 

Bir bilgisayarın fiyatının düşük olması o cihazın kötü ve kullanışsız olduğu anlamına gelmez. Bilgisayarı hangi amaç için aldıysanız özelliklerini bilmeniz ve kullanıcı yorumlarını okumanız sizin için yararlı olacaktır. Bazı en iyi dizüstü bilgisayar modellerinin de fiyat performans laptop modelleri mevcuttur. İlk yapmanız gereken bilgisayarı hangi amaç için aldığınızı belirleyip ona göre hareket etmek olacaktır. 

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

İstediğiniz bilgisayardan beklenti ve arzunuz ne kadar artarsa fiyatlar da o kadar artış gösterecektir. İşlemcisi, hafızası ve ekran kartı gibi özellikleri ne kadar yüksek olursa bilgisayarın da fiyatı o kadar yükselecektir. Fakat bazı farklı markaların modellerinin özellikleri ne kadar aynı olsa da fiyatlarının arasındaki uçurum göze çarpar. Bunun nedeni de tasarımdan kaynaklanmaktadır. Eğer tasarıma önem vermeyip donanımsal özellikler benim için yeterli olur diyorsanız daha uygun fiyata laptop sahibi olabilirsiniz. 

 

 

 

Marka
İşletim Sistemi
Renk
İşlemci
    Tümünü göster (17)
Bellek Kapasitesi
Dokunmatik Ekran
Ekran Boyutu
Ekran Kartı Modeli
    Tümünü göster (17)
İşlemci Modeli
Ekran Kartı Türü
İşlemci Tipi
Fiyat

 – 

  • 13.6
  • 43485.56