0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

BALIKÇILIK GÜNLÜK HAYATIN STRESİNDEN UZAKLAŞMANIN YOLUDUR

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, kendisiyle baş başa kalmak isteyenlerin başvurduğu ilk seçeneklerden biri avcılık , yani balıkçılık olmaktadır. Balıkçılık, ister profesyonel olsun isterse amatör, ruhun en önemli ilacıdır. Balıkçılık için en önemli unsur doğru malzeme seçimidir. Balıkçı, hangi suda avlanacağını, ne avlayacağını bilmeli, ona göre malzeme seçmelidir. Yanlış malzeme ile gidilen avcılık hüsrandan başka bir şey getirmeyecektir. İster amatör olsun isterse profesyonel, bir balıkçının en önemli silahı şamandıralar olmaktadır. Balık avının verimini belirleyen malzemelerin başında gelen şamandıralar, seçimi ve kullanımı uzmanlık gerektiren aparatlardır. Şamandıra çeşitleri, özel malzemelerden hazırlanmalıdır. En yaygın olarak kullanılan şamandıra çeşitleri ahşaptan, mantar, plastik ya da köpükten yapılan modellerdir. Şamandıralar için bu malzemelerin seçilmesinin en önemli nedeni hafif olmalarıdır.

Şamandıralar Avlanılacak Balık ve Avlak ile Uygun Seçilmelidir

Şamandıralar seçilirken avlanmak istenen hedef balığı özellikleri bilinmelidir. Küçük balık için büyük şamandıralar kullanmak, balığı beslemeden öteye gidemez. Bu da balıkçının oltayı sürekli boş çekmesine yol açmaktadır. Şamandıra çeşitleri gündüz ve gece avcılığı için farklı tasarlanmaktadır. Gündüz avcılık için düz gövdeli ve canlı renkli şamandıralar tercih edilmelidir. Eğer balıkçılık gece de devam edecekse o zaman devreye ışıklı şamandıra çeşitleri girmektedir. Gövdesi ile çubuğu arasına sıkıştırılacak fosforlu aparat şamandıralar için gece görünürlük özelliği kazandırır ve avın 24 saat sürmesini sağlar.

Şamandıralar Tatlı Suda Daha Etkilidir

Şamandıralar kullanım yeri bakımından farklılıklar içermektedir. Şamandıralar genellikle tatlı suda tercih edilen bir aparattır. Göller ve akıntısı az olan akarsular şamandıra çeşitleri kullanılarak yapılan avcılık için idealdir. Ancak, rüzgârsız havalarda deniz kıyılarında ve koylarda da şamandıralar kullanılarak avcılık yapılabilmektedir. Şamandıra çeşitleri için avda verimi artırmasının yolu dengesinin iyi ayarlanmasında gizlidir. Kıstırmalar yardımıyla şamandıralar dengeye alınabilir. Şamandıralar sayesinde balıkçı yemi istediği derinliğe indirebilir, burada sabit tutabilir. Şamandıralar güçlü olursa rüzgâr ve dalgalar ile savrulmayacak, yemi istenilen yerde ve istenilen derinlikte sabitleyebilecektir. Avcılık için şamandıralaryalnızca yemi istenilen derinlikte tutmak için kullanılmaz. Bunun yanında balık hareketlerinin de balıkçı tarafından hissedilmesini, rahatlıkla görülmesini sağlayacaktır.

Şamandıralar İkaz Bakımından Farklılıklar İçermektedir

Şamandıralar, balığın yeme geldiğini kullanıcısına haber vermektedir. Şamandıralar balık yemi aldığında suya batar, bu da balıkçılık için oltayı çekme zamanının geldiğini göstermektedir. Balıkçılık alanında ustalaşan kullanıcı, şamandıralar suya battığı anda oltasını çekmeye başlar ve başarılı bir av gerçekleştirir. Şamandıra çeşitleri balığın yeme geldiğini farklı yollarla ikaz edebilecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Bazı modellerde şamandıra çeşitleri için hazırlanan ana gözde su altında, seviye çubuğu ise su üstünde olabilir. Bu modellerde suyun derinliği belirlendikten sonra şamandıralar dik olarak duracak şekilde sabitlenir. Bu modellerde balık yemi aldığında şamandıralar suya batacaktır. 

Bazı şamandıralar ise suda yatay pozisyonda duracak şekilde üretilmiştir. Bu şamandıra çeşitleri suyun yüzeyinde yatay olarak durur, balık yemi aldığında ise kısa sürede dikey pozisyona geçer. Bu, avcı için balık yemi aldı, çekebilirsin demektir. Şamandıra fiyatları ürünün kalitesi ile doğru orantılıdır. Profesyonel avcılar şamandıralar konusunda hassastır. Çünkü başarılı bir avın sırrının doğru seçilen şamandıra çeşitleri olduğunu bilir. Amatör balıkçılık için de şamandıralar kaliteli olmalıdır. Şamandıra fiyatları gözünüzü korkutacak boyutlarda değildir. Bu nedenle de şamandıra fiyatları ikinci aşamada olmalı, öncelik mutlak suretle kaliteye verilmelidir. Sizin de hobiniz balıkçılık ise ziyaret etmeniz gereken adres aZall internet mağazası olacaktır. Avcılık için vazgeçilmez olan şamandıra çeşitlerini incelemek, şamandıralar hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız aZall internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 388.73
  • 390