0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

İğne, Fırdöndü, Kurşun

OLTA MALZEMELERİ UZMANINDAN ALINMALI

Olta, amatör balıkçının en yakın dostudur. Yoğun iş stresinden uzaklaşmanın, kendiyle baş başa kalmanın, yorulurken dinlenmenin yoludur amatör balıkçılık. Amatör balıkçı için avlanmaya başladığı anda dünya durur ve saat ancak dönüş yolunda yeniden çalışmaya başlar.

Günlük yaşam, stresin de en önemli kaynağı, bu dertten kurtulmanın yollarından biri de olta alarak balıkçılığa adım atmak olabilir. Olta balıkçısı için ister tatlı su olsun, isterse deniz, bir sandalye alıp kenarına oturduğunda hayatın akışı değişir. Olta balıkçılığının zevkini bir kez tadan için artık vazgeçilmez bir hobidir.

İyi Olta Malzemeleri Balıkçının Keyfine Keyif Katar

Keyifli balıkçılık için olta malzemeleri kaliteli olmalıdır. En önemlisi de şüphesiz ki oltadır. Olta, avlanılacak balığa ve av yapılacak suya göre seçilmelidir. Gölde, nehirde ve denizde kullanılan olta farklı özellikler taşımaktadır. Olta mutlaka sağlam malzemelerden yapılmış olmalıdır. Boyutu biraz büyük balık oltaya takıldığında zorlanan ve kırılan olta kamışı balıkçının keyfini kaçırır. Olta makinesi de en az kamış kadar önemlidir. Oltaya balık vurduktan sonraki sürecin başarısını olta makinesi belirler. Makine ne kadar güçlüyse, balığın boyutu ne kadar büyük olursa olsun mutlaka kıyıya çekilebilecektir.

Olta İğnesi Başarılı Avın Anahtarıdır

Başarılı bir avda olta etkili bir araçtır, ancak olta iğnesi bunun anahtarıdır. Balıkçı, ava çıkmadan önce avlak ile ilgili araştırmayı iyi yapmalıdır. Avlakta ne tür balıkların bulunduğu, boyutları bilinmelidir. İkinci aşama ise avlanmak istenen balığa uygun olta iğnesi seçmektir. Olta iğne çeşitleri farklı boyutlarda ve kalitededir. Olta iğnesi tavsiye edilecekse, kaliteli ürün ön plana çıkmaktadır. Av esnasında oltaya takılacak büyük bir balığa olta iğnesi dayanabilmeli, kırılmamalıdır. Kırılan olta iğnesi balığın, aynı zamanda da avcının keyfinin kaçmasına yol açacaktır. Olta iğnesi fiyatları, ürün kalitesi ile doğru orantılıdır. Kaliteli maddelerden yapılan olta iğnesi, sıradan ürünlere göre daha pahalı olacaktır.

Olta iğnesi, balıkçının tecrübesine göre de farklılıklar içermektedir. Balıkçılığa yeni başlamış, misina bağlama tekniklerini bilmeyen amatörler için delikli olta iğnesi tavsiye edilmektedir. Delikli olta iğnesi sayesinde özel misina bağlama tekniğini bilmeyenler bile malzemelerini hazırlayabilir, oltasını suyla buluşturabilir. Profesyonel balıkçılar ise misina bağlama tekniklerine hakim oldukları için yassı uçlu olta iğnesi tercih etmektedirler.

Fırdöndü Olta Malzemeleri İçinde Önemli Yer Tutar

Olta malzemeleri her kalemiyle balıkçı için önem taşır, ancak fırdöndü ayrı bir yere sahiptir. Fırdöndü, misinanın sürtünmesini ve kıvrılmasını önleyen, ona mukavemet sağlayan eşsiz bir ürün olarak olta malzemeleri arasındaki yerini alır. Fırdöndü, misinanın olta ile birleştiği noktadan başlayarak, her ayrı parça için mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede, olta aparatlarının misinaya etkisi en aza inecek, misinanın dayanıklılığı artacaktır. Amatör balıkçılar bilir ki olta fırdöndü ile çok daha güçlüdür. 

Olta Kurşunu Uzakları Yakın Eder

Olta kurşunu balıkçıların en büyük yardımcılarından biridir. Özellikle deniz kıyısında balık avlanacaksa olta kurşunu iğneleri ne kadar uzağa atabileceğinizi belirleyen malzemedir. Deniz ya da göl kıyısından oltanın ne kadar uzağa atılabildiği balıkçılıktaki verimi belirleyen unsurdur.

Olta kurşunu ağırlıklarına göre sınıflandırılır. Akıntılı bir nehirde dip avı yapılacaksa, olta kurşunu misinayı ve yemlenen iğne ile birlikte sabit tutacak ağırlığa sahip olmalıdır. Aksi halde misina akıntıya kapılıp, verimli bir avı imkansız kılacaktır. Olta kurşunu mutlaka yemi suyun istenen derinliğine batırabilecek ağırlıkta olmalıdır. Olta kurşun fiyatları da ağırlıklarına göre sınıflandırılmaktadır.

Yeni bir hobi edinmek isteyenler, malzemelerini yenilemek isteyenler ya da olta malzemeleri arayan amatör ya da profesyonel balıkçılar, aZall`ın geniş ürün yelpazesini inceleyebilir.

Kazancınız 31%
229.00 TL 159.00 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
105.29 TL 78.97 TL
Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 78.97
  • 159