Sınıf ve Laboratuvar Malzemesi

LABORATUVAR MALZEMELERİ

Laboratuvar, içinde çeşitli kimyasal maddelerin bulunduğu ve bilimsel çalışmaların yapıldığı yere verilen addır. Burada bilim adına pek çok çalışma ve deney yapılır. Kimya alanında çalışan kişilerin sıklıkla kullandığı bir yerdir. Laboratuvar ayrıca hastanede gerekli tahlillerin ve araştırmaların yapıldığı bir alandır. Bu çalışmalar yapılırken pek çok farklı malzeme kullanılır. Bu malzemelerin hepsinin farklı bir işlevi vardır. Analitik kimya ya da biyokimya gibi pek çok farklı alanda kullanılırlar.

 

Deney Tüpü ve Beherler

Deney tüpü az miktarda olan sıvıları veya numuneleri saklamak için kullanılan bir cam tüptür. Bir deney veya araştırma yapılırken çok sayıda olan numunelerin test edilmesi ve incelenmesi amacıyla kullanılırlar. Bu deney tüpü modellerinin ağız kısımları kapatılabilmektedir. Test tüpü de deney tüpü gibi aynı amaçlarla kullanılır. Fakat deney tüpünden farklı olarak boyutu daha küçük ve incedir. Bu tüpleri dikkatli kullanmak gerekir çünkü çok hassastırlar. Diğer önemli nokta ise deney sırasında deney gözlüğü ve eldiven kullanımıdır.

 

Cam beher, sıvıların hacmini ölçmek için kullanılan cam veya plastikten yapılan, genellikle silindir şeklinde olan lab malzemesi olarak kullanılırlar. Kimya derslerinden de hatırlanacağı gibi çözelti hazırlama, maddelerin karıştırılması veya aktarılması gibi pek çok işlevde beher modelleri kullanılır. Özellikle cam beher, çıplak gözle daha iyi bir görünüm sağladığı için daha çok kullanılır. Bu malzeme ile sıvıların hacmi rahatlıkla ölçülebilir. Bu malzeme farklı boyut ve kalınlıkta olabilmektedir ve bu kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. 

 

Damlalıklı Şişe, Tıpalı Şişe ve Cam Şişe

İlk olarak damlalıklı şişe, gövdesi camdan yapılan ve baş kısmı plastikten olan bir malzemedir. Sıvının veya şişe içinde bulunan maddenin, baş kısmındaki pompa sayesinde damla damla aktarılabilmesini sağlar. Tıpalı şişe ise ağız kısmı tıpayla kapalı olan malzemeye denir. Ağız kısmı kapalı olduğu için herhangi bir hava veya sıvının dışarı sızmasını engeller. Son olarak cam şişe, yüksek sıcaklığa dayanıklı camdan üretilirler. Konik bir gövdeye ve düz bir tabana sahip laboratuvar malzemesi olarak kullanılırlar. 

 

Laboratuvarda Uyulması Gereken Kurallar

Laboratuvar birçok deneyin yapıldığı ve çokça kimyasal maddenin bulunduğu bir ortamdır. Bu yüzden güvenliğimiz için konulan kurallara uymamız hayati derecede önem gerektirir. İlk olarak laboratuvara girerken önlük ve koruyucu gözlük gibi ekipmanları giymeliyiz. Bu şekilde olası herhangi bir tehlikeden korunmuş oluruz. Laboratuvar içerisinde yemek, içmek veya ani hareketlerde bulunmak yasaktır. Orada bilmediğiniz kimyasal maddeleri uzman kişi dışında kullanmak veya başka maddelerle karıştırmak yasaktır. Çünkü farklı maddeler karıştırıldığında farklı tepkimeler ortaya çıkabilir ve bu da yaralanmanıza neden olabilir.

Laboratuvar malzemeleri kullandıktan sonra dikkatlice temizlenmeli ve yerlerine geri koyulmalıdır. Cam beher ve deney tüpü gibi malzemeleri kullanım amaç ve yöntemlerini uzman bir kişiden öğrendikten sonra dikkatlice kullanmalısınız. Laboratuvar içine alev alacak herhangi bir madde sokulmamalıdır. Çünkü o ortamda bulunan kolay alev alıcı sıvılarla temasları halinde tutuşabilirler. Asitler hakkında bir bilginiz olmadan onları rastgele kullanmamalısınız. Asitler tahriş edici özelliktedirler bu yüzden yanlış ve danışmadan yaptığınız bir adım çok kötü sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak laboratuvar, içerisinde deneylerin yapıldığı ve tehlikeli malzemelerin bulunduğu bir ortamdır. Bu yüzden orada bulunan kurallara kendinizin ve başkalarının can güvenliği için uymanız gerekmektedir.

En iyi kalitede ve fiyatta laboratuvar malzemeleri aZall’da! Siz de deneyinize ve çalışmalarınıza yardımcı olacak ekipmanlardan satın almak ve avantajlı fiyatlardan yararlanmak için aZall’a gelin!

 

Kazancınız 13%
150.00 TL 130.71 TL
Kazancınız 3%
59.99 TL 58.00 TL
Kazancınız 6%
140.00 TL 131.00 TL
Kazancınız 7%
95.00 TL 88.00 TL
Kazancınız 1%
42.00 TL 41.50 TL
Kazancınız 10%
200.00 TL 180.00 TL
Kazancınız 3%
150.00 TL 145.00 TL
Kazancınız 5%
42.00 TL 40.00 TL
Kazancınız 14%
1,750.00 TL 1,500.00 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (36)
Mağaza
    Tümünü göster (9)
Fiyat

 – 

  • 25
  • 68400