0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Kavanoz Mama

Bebeklerde Katı Mama Tüketimi 

İlk 6 ayda eksik edilmemesi gereken ve bebeğin gelişimi için çok önemli olan anne sütünün ardından bebekler için devam sütleri ve mamalar vardır. Anne sütü besin değeri yüksek ve bebek için önemli bir kaynaktır. Uzmanların tavsiyesi ilk 6 ay mutlaka anne sütünün verilmesi eğer olanak varsa devam edilmesi yönündedir. Fakat ilk 6 aydan sonra bebek için sadece anne sütü yeterli olmayacağından, süte devam edilse bile ek gıdaya ihtiyaç duyulacaktır. Devam sütleri gibi kavanoz mamaları da bebeğin gelişimi için yardımcı besin kaynaklarındandır. Mutlaka doktora danışarak başlanması gereken kavanoz mamaları, bebeğin durumuna ve ayına göre değişebilir. İçerisindeki sağlıklı ve doğal kaynaklarla besin değerlerinin neredeyse anne sütüyle aynı olduğu mamalara 4-6 ay arasında başlanması tavsiye edilir. Her ne kadar bütün kavanoz mama çeşitleri içerisindeki değerler birbirine yakın olsa da iyi incelemekte fayda vardır. 

Kavanoz Maması Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

Anne sütünün ilk 6 ay düzenli kullanımı ile bebek sağlıklı ve düzgün bir gelişme gösterecektir. Fakat bu gelişimin doğru devam edebilmesi için belli ek gıdalara ihtiyaç duyulur. Bebeklerin anne sütünden sonra ya da anne sütüne hala devam ederken kullanacağı ek gıda için daha çok devam sütleri önerilse de kavanoz bebek maması da hem katı gıdaya geçişte önemli bir araç olması hem de pratik olması sebebiyle çok tercih edilir. Yine de kavanoz mamasının çok sık kullanılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kullanılacak bebek mamaları püre halinde olacağından biberon ile yedirilmeye uygun değildir. Bunun yerine bebekler için özel kaşıklarla tüketilebilir. Kavanoz mamaları için kaşık maması gibi farklı isimler de kullanılabilir. Hero Baby kaşık mama da kavanoz mamaları gibidir ve kaşıkla tüketilmeye uygundur.  

Kavanoz Mamalarına Geçiş Dönemi 

Yeni doğan bebekler için ilk 6 ay süresince sadece anne sütü yeterli olacaktır. Fakat uzamanlar altıncı aydan sonra mutlaka ek gıda takviyesinde bulunulmasını önerir. Bu mamalara kolay alışılması için dördüncü aydan itibaren başlamak faydalı olacaktır. Belli bir aya kadar daha çok devam sütleri kullanılsa da 4 ve 5 aylık kavanoz mamaları da bulunmaktadır. Bu mamalar devam sütü niteliğinde içeriklere sahiptir. Anne sütü bırakılmadan bir süre önce ek gıdaya yavaş yavaş geçiş bebekler için de daha rahat olacaktır. Böylece beslenme konusunda bir sorun da yaşanmayacaktır. 6 aylık kavanoz mamaları ise katı gıdaya geçiş için daha uygundur. Bu dönem bebeğin katı gıdaya alışmaya başladığı dönemdir ve bunun için özel mamalar kullanılmalıdır. Daha çok püre kıvamında olan bu kavanoz mamaları bebeğin rahat tüketimine uygun üretilir. Her dönem için özel bulunan kavanoz mamaları ve devam sütleri doktor gözetiminde düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Kavanoz Mamada En Çok Tercih Edilen Markalar 

Bebeklerin gelişim dönemi oldukça önemli olduğundan mamaları da titizlikle hazırlanmalıdır. Gelişim döneminde olan bebekler için tercih edilen kavanoz mamalarının tatları da içerikleri kadar önemlidir. Neredeyse bütün bebek mamalarında aynı değerler olsa da belli ufak farklılıklar da vardır. Ayrıca mamaya alışmada en önemli etken olan tat da değişiklik gösterir. Aptamil kavanoz mama bebekler için en çok tercih edilen mamalardan bir tanesidir. Çeşitli boyutlarda ve içeriklerde olan bu mama bebeğin yaşına ve damak zevkine göre rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer sık kullanılan mama da Hero Baby kavanoz mamasıdır. Farklı aromalarla zenginleştirilmiş seçenekleri bulunan kavanoz mamaları bebeklerin sevecekleri tatlarda üretilir. Doğru mamayı bulmak bebeğe göre zaman alabilse de çok çeşitli içerikleri olan mamalardan mutlaka bir tanesi en sevilen olacaktır. Bebelac kavanoz mama da yine birçok seçeneğin bulunduğu bir markadır.  

Kavanoz Mamalarda Farklı Tatlar  

Her bebeğin kendine özgü bir damak zevki vardır. Anne sütünden ek gıdaya geçişte bebeğin mamaya alışması bazen zor olabilir. Bu durumu kolaylaştırmak için de bebeğin tadını seveceği bir kavanoz bebek maması bulmak önemlidir. Eğer bebek tadını beğenirse katı gıdaya geçişte rahat edilir. Bebeğin beğendiği mamada sabit kalınması ve istikrarlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Daha çok püre şeklinde olan ve kullanımı pratik olan kavanoz mamaları çeşitli aromalarda olabilir. Çoğunlukla meyve içerikleri kullanılsa da sebzeli kavanoz mama da tercih edilenler arasındadır. Bu içerikler hem sağlıklı içeriğini hem de lezzetini arttırmak için kullanılır. Meyve ve sebze dışında yulaflı veya tahıllı seçenekleri de olan mamaların organik olmasına da özen gösterilmelidir. Daha doğal ve sağlıklı besinler içeren organik kavanoz mama bebeğin sindirimi ve gelişimi için de yararlı olacaktır.  

Kavanoz Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Her bebek farklı şekilde gelişim göstereceğinden onun gelişimine uygun mama tercih edilmelidir. Prematüre bebekler için bile bulunan özel mamalar her döneme göre ayrılabilir.  
  • Mamaya başlanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı ve hangi mamanın daha uygun olacağına karar verilmelidir. 
  • Bazı mama türlerinin içerisinde meyve sebze gibi içeriklerle bulunduğundan bebeğin alerjen durumuna dikkat edilmelidir. Eğer bebek herhangi bir yiyeceğe karşı alerjikse bu mamalar onlar için tehlikeli olacaktır. Mamaların içerisindeki maddeler de bunun için dikkatli okunmalıdır. 
  • Bebek maması kavanoz halinde olduğundan pratiklik sağlar fakat uzmanlar bu mamaların çok sık tüketilmemesi gerektiğini sadece gereken durumlarda tüketilebileceğini söylemektedir. Bu yüzden bebeğin beslenme alışkanlığı için kavanoz mamalara fazla bağlı kalınmamalıdır.  
  • Kavanoz mamaları hazırlanmış bir yemek gibi düşünülmelidir ve uzun süre bekletilen mamalar tekrardan bebeğe verilmemelidir. Aynı şekilde satın alınırken de son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Tarihi geçmiş mamalar bebek sağlığı için ciddi tehlike oluşturabilir. 
  • Anne ve babalar mamaları alırken içerisindeki maddelere dikkat etmeli ve rafine şeker veya nişasta gibi bebeğin gelişimini ve sindirimini olumsuz etkileyebilecek ürünlerden kaçınmalıdır. 

Sık Sorulan Sorular 

Bebek kavanoz mamaları için güncel fiyatlar nelerdir? 

Her marka için kavanoz mamalarında fiyatlar değişiklik göstermektedir. İçeriğine veya boyutuna göre de fiyatlar değişir. Tekli alınan bir kavanoz maması fiyatı ₺5 ile  ₺15 arasında değişiklik göstermektedir. Çoklu paketler halinde satılan kavanoz mamaları ise ₺50 ile ₺100 arasında değişmektedir. 

Kavanoz maması alınırken en önemli kriter nedir? 

Bebeklerin beslenmesi çok dikkat isteyen bir konu olduğundan birçok kriter vardır. Fakat bu kriterleri en doğru belirleyecek olanlar uzmanlardır. Bu yüzden her anne ve baba kendi bebeği için doğru mamayı doktoruna danışarak bulabilir. 

Hangi özel durumdaki bebekler için kavanoz mamaları vardır? 

Her bebeğin mama seçimi farklı şekillerde yapılır. Bunun çeşitli özelliklerde ve içeriklerde kavanoz mamaları bulunur. Bunlardan biri de prematüre bebekler için özel mamalardır. Yine alerjisi olan bebekler için de mamalar bulunmaktadır. 

 

Kazancınız 8%
124.77 TL 114.42 TL
Kazancınız 8%
117.64 TL 108.44 TL
Kazancınız 8%
117.64 TL 108.44 TL
Kazancınız 9%
131.90 TL 120.40 TL
Kazancınız 9%
131.90 TL 120.40 TL
Kazancınız 7%
107.10 TL 99.60 TL
Kazancınız 6%
Promosyon
58.25 TL 54.75 TL
Kazancınız 9%
131.90 TL 120.40 TL
Kazancınız 8%
117.64 TL 108.44 TL
Kazancınız 8%
117.64 TL 108.44 TL
Kazancınız 11%
85.62 TL 76.45 TL
Kazancınız 8%
114.07 TL 105.45 TL
Marka
Yaş Aralığı
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 36
  • 120.4