0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Biberon Maması

Bebeklerde Beslenme 

İnsanların bakıma en çok ihtiyaç duyduğu dönem olan bebeklikte çok özenli bir bakım gerekmektedir. Anne ve babaların veya bir bebeğe bakan kişilerin bebeğin beslenmesi konusunda çok dikkatli olmalıdırlar. İlk altı ay anne sütü tüketmeleri bebeklerin gelişimleri için büyük önem taşır. İhtiyaçları olan bütün besin kaynaklarını ilk altı ay içerisinde sadece anne sütünden karşılayabilirler. Annelik kuşkusuz ki çok güzel bir histir. Bebeğin ilk kucağa alınışı ilk emzirilişi çok özeldir. Çocukları için en iyisini isteyen anne ve babalar onların sağlığına da oldukça dikkat ederler. Yeni doğan için ilk aylar oldukça önemlidir. Bir bebeğin ilk altı ayda alacağı anne sütü içerisindeki besin öğeleriyle gelişimi şekillenir. Bu yüzden anne sütünün düzenli ve uzun süre verilmesi gereklidir. İlk altı aydan sonra anne sütüne devam edilebilse de bebek artık başka besin kaynaklarına da ihtiyaç duyar. Doktora danışılarak ek besin maddeleri alınmaya başlanabilir. Bu ek besin maddeleri bebeğin rahat tüketebilmesi için biberon mamaları olarak kullanılır. 

Biberon Maması Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

Anne sütü bir bebeğin gelişimi için gerekli bütün besin kaynaklarını içerir. Uzmanlar tarafından önerilen anne sütüyle beslenme süresi 6 ay da olsa bu süre 2 yıla kadar uzatılabilir. Fakat her zaman bu durum mümkün olamadığından yardımcı besinlere ihtiyaç duyulabilir. Biberon maması da anne sütünün yeteri kadar olmadı veya kesildiği durumlarda bebeklerin gelişimine devam edebilmesi için gerekli besin kaynaklarını içeren bir gıda ürünüdür. Bebekler için biberon maması toz halinde bulunan ve suyla karıştırılarak hazırlanan bir üründür. Toz karışım, uygun sıcaklıktaki suyun içerisine koyularak karıştırılır. Hazırlanan bu mama biberon içerisinde bebeğe içirilir. Biberon mamaları doğru mama ve düzenli kullanımla anne sütünden sonra en faydalı gıda ürünü olacaktır. 

Biberon Maması Çeşitleri 

Her bebeğin kendi özgü ve damak zevki olduğu gibi vücudunun ihtiyaçları da farklıdır. Bu sebeple bebek mamaları her ne kadar içerik olarak birbirine çok benzese de bazı ufak değişiklikler olabilir. Lezzet olarak mamalar her markada farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra mamaların içeriğine de dikkat edilmelidir. Dünya standartlarına uygun olup olmadığı kontrol edilmeli ve mutlaka bu konuda bir doktora danışılmalı. Bebeğin doktor kontrolüyle doğru biberon mamasını kullanması sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir noktadır. Her markanın içeriği ve mama çeşitleri farklılıklar gösterir. Biberon maması çeşitleri kullanım şekline ve hatta zamanına göre değişir. Gece maması biberon ile verilerek özellikle gelişimi zayıf bebeklere faydalı olması beklenir. Geceleri çok uyanan bebekler içinde kullanılabilir. Bir diğer çeşit olan kaşık mama da bebeğin kolay beslenebilmesi içindir. Tek elle kolayca kullanımı sayesinde pratiklik sağlar.  

Biberon Maması Markaları 

Kullanım şekline göre değişen biberon mamaları her markaya göre de farklılıklara sahiptir. İçeriğindeki besin değerleri veya lezzeti buna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aptamil biberon maması en sık tercih edilen markalardan bir tanesidir. Bebeklerin de damak zevkleri olduğundan her mamayı sevmeyebilirler. Doğru biberon mamasını bulmak ve onda istikrarlı bir şekilde devam etmek beslenme alışkanlığı ve sağlığı açısından önem taşır. Bir diğer çok tercih edilen marka olan Bebelac biberon mamaları da yine doktora danışıldıktan sonra kullanılabilir. Genel olarak içerikleri fazla değişmese de doktorlar bebeğin durumuna göre bir öneride bulunabilir veya seçilen mamanın kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilir. Bir diğer marka da Hero Baby’dir. Hero Baby gece biberon maması da bu markanın bir çeşididir ve gelişimi açısından gerekli görülürse kullanılabilir. Bebeğin beslenmesinde önemli olan marka değil mamanın içerikleri ve bebeğin ne istediğidir.  

Biberon Maması Kullanım Dönemleri  

Her dönem için bebeğin besin ihtiyacı değişkenlik gösterecektir. İlk 6 ay için anne sütü yeterliyken yine de ek kaynaklar kullanılabilir. Bu dönem için hazırlanan bebek mamaları anne sütüne çok yakın değerlerde içeriklere sahiptir. Yine doktor kontrolü ile kullanılması gereken 0-6 ay biberon mamaları bebeğin rahat tüketebileceği şekilde verilmelidir. Kaşık mamalar kullanımı kolay olsa da bu dönem için pek iyi bir seçenek olmayabilir. 6-9 ay arası bebeklerin biberon mamalarına devam sütü de denmektedir. Bazı mamalar da 6-12 ay olarak da gruplandırılabilir. Bu dönem için gereken bütün besin kaynaklarını içeren mamalar bebeklerin sevip sevmemesine göre belirlenerek kullanılabilir. Yine aynı ek gıda özelliği taşıyan 9-12 ay arası için olan mamalar 36 aya kadar kullanılabilir. Bu dönemdeki mamalar kaşık mama biberon da denilen pratik bir biberonla bebeklere verilebilir. Yaş haricinde bebek sağlığı için de belli dönemlere göre mamalar bulunmaktadır. Belli hastalıkların atlatılması için özel olarak üretilmiş bu mamalar ishal veya kusma önleyici özelliklerde olabilir. Bu mama türlerinin de yine doktora danışılarak tüketilmesi gereklidir. 

Biberon Maması ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Biberon mamaları verildikten ve bittikten hemen sonra biberonun temizlenmesi çok önemlidir. Biberon içerisinde herhangi bir mama kalmamalı ve içinde bakteri oluşumuna uygun ortam sağlayacak durumlar yaratılmamalıdır. Dikkatli ve düzenli temizlik yapılmadığı zaman biberon içerisinde sağlıksız koşullar oluşacak ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. 
  • Biberon seçiminde doktor tavsiyesine mutlaka uyulmalıdır. Bebeğin hangi besinlere ne ölçüde ihtiyacı olduğunu en doğru şekilde belirleyecek olan doktordur. Bu sebeple anne ve babalar bu tavsiyeler dışında herhangi bir ürün alırlarsa bebeklerin gelişimine faydalı bir katkıda bulunmazlar. 
  • Biberon mamaları alınırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de mamanın uluslararası standartlara uygun olup olmadığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği bu standartlara uygun olması mamanın güvenilirliği açısından önemlidir. 
  • İçeriği, doktor görüşü ve standartlara uyması dışında önemli bir nokta da bebeğin mamayı sevip sevmemesidir. Bebeklerin mamalarını sevmeleri yeme alışkanlıkları için çok önemlidir. Sağlık için gerekli bütün koşullara uyan ve alınabilecek olan mamalar arsından bebeğin damak zevkine uygun ve seveceği mamayı seçmek gereklidir. 

Sık Sorulan Sorular 

Biberon maması seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken konu nedir? 

Biberon mamaları bebeklerin gelişimlerinin sekteye uğramaması için anne sütünden sonra kullanılması gereken besin kaynaklarıdır. Bunun için anne sütüne en yakın içeriğe sahip olan biberon mamasının tercih edilmesi daha doğru olacaktır. 

Bebek maması kullanılmadan sadece anne sütü yeterli midir? 

Anne sütü bir bebeğin gelişimindeki en önemli faktördür. İlk 6 ay anne sütü kesinlikle verilmelidir. Bu dönem için bebeğin ihtiyaç duyduğu bütün besin öğeleri anne sütünden karşılanabilir. Fakat daha sonrası için bebek ek besin kaynaklarına ihtiyaç duyacaktır. 

Ek gıdaya ne zaman başlanmalıdır? 

Ek gıdaya geçiş her bebeğin ihtiyacına göre farklı şekillense de genel olarak uzmanların görüşü en erken 4-6 ay içerisinde alıştırılmaya başlanmasıdır. Anne sütünün 6 ay kesintisiz verilse de en geç 6. ayda ek biberon mamasına geçilmesi bebeğin alışması için de zaman oluşturacaktır.

Kazancınız 14%
510.10 TL 437.60 TL
Kazancınız 15%
680.60 TL 580.60 TL
Kazancınız 15%
680.60 TL 580.60 TL
Kazancınız 9%
406.87 TL 372.00 TL
Kazancınız 14%
424.85 TL 366.10 TL
Kazancınız 14%
510.10 TL 437.60 TL
Kazancınız 6%
Promosyon
68.36 TL 64.26 TL
Kazancınız 6%
Promosyon
71.36 TL 67.08 TL
Kazancınız 6%
Promosyon
639.25 TL 600.89 TL
Marka
Yaş Aralığı
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 64.26
  • 606.6