0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Islak Mendil ve Havlu

Sanatsal Malzemeler ve Sanata Etkileri

Sanat; duygunun, düşüncenin, hayalin, tasarımın dışavurumu olarak adlandırılır. Her sanatın ve sanatçının anlatımı farklıdır. Kendine has özellikleri sanat, bir sanatçı tarafından çalışılmadığı sürece meydana çıkmaz. Dolayısıyla yaratıcı olan ve bu yaratıcılığı zorlayanların çalışmaları olan sanat icra edilirken çeşitli kaynaklardan yararlanılır. Sanatsal malzemeler gibi. Sanatın pek çok kolu vardır. Heykel, müzik, sinema, tiyatro, resim gibi. Sizin ilgilendiğiniz bir sanat dalı var mıdır bilemeyiz ancak resim için gerekli sanatsal malzemeler ve özelliklerinden sizlere bahsetmek isteriz.

Resim Yaparken Gerekli Sanatsal Malzemeler Nelerdir?

Resim yapmak kimine göre dünyanın en zor uğraşı olsa da kimisi meslek haline getirmiştir. Herhangi bir sanat dalı ile uğraşmak, boş zaman aktivitesi olarak düşünülmemelidir. Sanat sevgisi, boş zamanı doldurmak değil hobi ya da meslek haline getirerek yürekten bağlanmayı gerektirir. Bundan dolayı “sanat icra etmek” terimi kullanılmaktadır. Zor ancak özel bir çalışma sanat dallarından resim, hayal gücünün renkler ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan en özel dallardan biridir. Belki de en fazla sanatsal malzemeler kullanılan da alandır aynı zamanda. Ancak tek başına fırça yıkama kabı nasıl ki bir anlam ifade etmiyorsa, malzemeler olmadan da sanat üzerinde çalışma yapılamaz.

Resim yaparken ihtiyaç duyulan malzemeler yalnızca boyalar değildir. Eğer profesyonel olarak ressamlık yapıyorsanız şövale ve tuval sizin hayatınızın en önemli parçaları haline gelmiş demektir. Hatta sadece tek bir tuval de yeterli değildir. Tuval çeşitleri ile zenginleştirilmiş bir koleksiyonu vardır özellikle ressamların. Bunun yanında boyama önlüğü, boya paleti, şövale çeşitleri, fırça seti, fırça yıkama kabı gibi araçlar olmadan da tuvalin başına geçilemez.

Çocukların resim derslerinde kullandıkları sulu boya, kuru boya seti, pastel boya seti gibi malzemeler belki de sanatın ilk basamağı, ön hazırlığı için kullanılan materyallerdir. Yarın ne olacağı bilinmez öyle değil mi?

Boya Çeşitleri Kullanılan Meslek Dalları

Boya çeşitleri yalnızca resim yaparken kullanılmaz elbette. Boya ile yapılan çalışma denilince akla ilk gelen madde resim olsa da ebru sanatı da boya ile yapılan bir alandır. Ebru boyası olarak da daha farklı bir boya çeşidi bulunan ebru, farklı renklerin birbirleriyle ahenk içindeki dansını yansıtan en önemli çalışmaları gösterir. Bunun için şövale ya da boya paleti kullanmaya gerek yoktur.

Ebru boyası, toprak boya diye de adlandırılır. Farklı bir boya çeşidi ile yapılamayacak olan ebru sanatında mutlaka kullanılması gereken ebru boyasıdır. Ebru boyaları su ile seyrelttirilerek kullanılır. Tek başlarına katı bir halde bulunan bu boyalar kırtasiyelerde satılamayacak kadar özel ve değerli ürünlerdir. Gerçek anlamda ebru boyası toprak kokan, su ile ezilerek harmanlanır ve kullanıma hazır hale gelir.

Mesleğini ressam olarak icra edenler için de boya çeşitleri, mesleklerinin devamı için en gerekli araçlardır elbette. Kumaş boyama, birçok kişinin ihtiyaç duyduğu ve aradığı bir alandır esasında. Eski ya da rengi solmuş giysilerin ilk günkü gibi bir renge sahip olması için kumaş boyama işlemi uygulanmaktadır. Bunun için kumaş boyası kullanılır. Ve bu boyalar kumaşın özüne inerek, rengin kalıcılığını sağlar. Bu işlemler için de gerekli olan yine boyadır.

Boya Çeşitleri ve Şövale Çeşitlerini Nereden Temin Edebilirim?

Bazı meslek grupları için ihtiyaç duyulan bunun yanında öğrenciler için de gerekli boya çeşitleri ve daha fazlası için azall.com sitesini ziyaret edebilir, uygun fiyata ve hızlı kargo ile aradığınız ürüne kısa sürede sahip olabilirsiniz.

 

Marka
    Tümünü göster (8)
Mağaza
    Tümünü göster (6)
Fiyat

 – 

  • 69
  • 195.5