0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

TONER NEDİR? 

 

Kâğıda bir yazının aktarılması amacı ile kullanılan toz formda olan maddeye toner denir. İlk çıkan toner çeşitlerinde karbon tozu kullanılmasına rağmen teknolojinin ilerlemesi ile bu tozların yerine polimer tozlar kullanılmaya başlandı. Tonerli yazıcı içinde bulunan fırın isimli mekanizma içinde toner partikülleri ısınarak yazdırma işlemi yaptırılır. Toner içerisindeki toz kâğıt üzerine yapışır ve bu şekilde beyaz kâğıda yazı dökülür.

 

Toner içinde bulunan toz yaklaşık olarak 180- 200 derece arasında ısınır. Bu sebeple tonerli yazıcı içerisinden çıkan kâğıt biraz ısınmış olabilir. Toner içinde bulunan toz tanelerinin boyu 8-10 mikron kadardır. 

 

Dilimize Fransızcadan geçen kartuş ise yazıcılar için baskı amaçlı kullanılabilir. 2 çeşit kartuş vardır. Mürekkep ve toner kartuşu. Kartuş fiyatları genellikle satıldığı forma göre bakılacak olursa 1500 sayfa yazmak için gereken miktarda kartuş fiyatları 250 TL ile 350 TL arasındadır. 

 

Hangi Toner Ekonomiktir? 

 

En ekonomik toner, muadil toner ya da yenilenmiş tonerdir. Üreticiye bağlı olarak farklı özelliğe sahip 3 adet toner vardır. Bu kartuşlar farklı özelliklere sahiptir. 

  • Dolum tonerleri,
  • Yenileme tonerleri (boş toner revizyon yapılır.)
  • Muadil tonerler. 

 

Muadil toner çeşitleri o kadar uygun fiyatlıdır ki sürekli kullanılan tonerli yazıcı modellerinde tercih edilir. Özellikle şirket içerisindeki günlük kullanılan tonerli yazıcı sürekli muadil toner ile kullanılır. 

 

Toner tozu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri toner tozlarının her yazıcı markası için ayrı üretildiğidir. Tonerli yazıcı çeşitleri için yazıcı markasına göre hp toner, ricoh uyumlu toner tozu ya da Samsung uyumlu toner tozu seçilebilir. 

 

Tonerli Yazıcı Bir Toner Kartuşu ile Kaç Sayfa Baskı Alır? 

 

Üreticiye, toner çeşidine ve kartuş tipine göre değişen kartuşların farklı kapasiteleri vardır. Tonerli yazıcı modellerinde eğer bulunuyorsa XL veya yüksek kapasiteli toner ile çok daha düşük maliyetlere baskı yapılabilir. 

Kartuşun aralığı yüzde 5’lik bir sayfa kapsamını belirler. Toner, 50 sayfadan sonra hata veriyor ise mutlaka altında yatan başka sebepler vardır. 

 

Toner, boş olur olmaz değiştirilmelidir. Lazer yazıcı yeni bir kartuşun ne zaman gerekli olduğunu göstermek için vardır. Lazer yazıcıların ve çok işlevli aygıtların çoğu, sürücüdeki her kartuşun doldurma düzeyini gösterir. 

 

Kartuşlu Mu Tonerli Mi Yazıcı Seçilmeli? 

 

Yoğun şekilde çıktı alınan işyerlerinde hem ekonomik boyutu düşünüldüğünde hem de daha pratik olması açısından tonerli yazıcı tercih edilebilir. Daha az çıktı alınan ofislerde veya evlerde kullanılması için ise hem baskı kalitesi yönünden hem hız hem de fiyat avantajı sebebiyle kartuşlu yazıcılar daha işlevseldir. Bunun yanı sıra tonerli yazıcı alırken toner çeşidinin çipli olup olmadığına bakılmalı ve doldurulabilir toner olduğundan emin olunmalıdır. 

 

Çipli toner çeşitleri, tonerin tam performans ile kullanılmasını engelleyebilir ve ek maliyetler çıkarabilir. 

 

Toner ve kartuş arasındaki en büyük fark; toner toz halinde baskılar. Kartuş ise mürekkebi doğrudan püskürtür. Mürekkepli kartuş sadece renkli baskılar yaparken, tonerli yazıcı çeşitleri hem renkli hem de siyah baskı yapabilir. Büyük ölçülerdeki kağıtlara kartuş ile baskı yapmak daha avantajlıdır. 

 

Tonerli yazıcı içerisinde toner bittiğinde toner haznesine toner tozu eklenir. Mürekkepli kartuş kullanan yazıcılarda ise dolum haznesine mürekkep eklenir. 

Bu işlemler eğer ilk defa yapılacaksa ve bu konularda çok fazla bilgi sahibi değilseniz direkt olarak yeni bir toner ya da kartuş alarak değiştirmeniz önerilir. 

İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun kartuş, toner ve tonerli yazıcı çeşitlerini geniş ürün yelpazesi ile Azall’da bulabilirsiniz. Güvenli ödeme imkanına sahip Azall ile kolayca seçip, hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Kazancınız 34%
3,591.41 TL 2,353.07 TL
Kazancınız 28%
2,510.72 TL 1,801.97 TL
Kazancınız 11%
3,832.93 TL 3,428.04 TL
Kazancınız 17%
4,908.17 TL 4,084.25 TL
Kazancınız 4%
9,939.15 TL 9,539.16 TL
Kazancınız 17%
3,111.38 TL 2,580.70 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (32)
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 35.7
  • 25227.3