Salon & Oturma Odası

Salon & Oturma Odası Dekorasyonu  

Salon ve oturma odaları bütün aileyi bir araya getiren ve evin en çok kullanılan ortak alanıdır. Dekorasyonu ise genellikle basit algılanır fakat sıcak bir atmosfer oluşturmak göründüğü kadar kolay değildir. Aydınlatmasından halısına, aynalarından yemek masasına, koltuklarından televizyon ünitesine kadar pek çok detayı içerisinde barındırır ve bunları bir uyum içerisinde sunabilmek gerekir. Üstelik sadece görselliği için değil, aynı zamanda odayı en verimli şekliyle kullanabilmek için de önemlidir. Tek bir üründe hem aranılan konforu hem de dekorasyon tarzını bulmak oldukça meşakkatli bir iştir. Peki, piyasada seçim yapabileceğiniz binlerce koltuk takımı arasından hangisi sizin için en doğru tercih olmalı? Gelin, yazımızda çeşitli ipuçlarına birlikte göz atalım. 

Yaşam Tarzınıza Odaklanın 

Bu işte uzman olan dekoratörler uygun koltuk seçerken ilk olarak yaşam tarzını dikkate alır.  Ülkemizde salon daha çok, misafir ağırlamak için dekore edilirken oturma odaları daha samimi anlar veya gündelik ortamlar için tasarlanır. Bu nedenle salonda daha gösterişli salon takımı modelleri tercih edilir. Oturma odalarında ise televizyon izlerken rahat edilebilecek, karşısında uzanılabilecek, aileyle yakın temas içerisinde olmayı kolaylaştıracak, gündelik kullanıma uygun ve spor olduğu için tercih edilen köşe takımı yer alır. Tabi ki bu, kişinin zevkleri ve istekleri doğrultusunda farklılık gösterebilir.  

Odaya Uygun Şekli Belirleyin 

Çoğu insan evine mobilya alışverişi yaparken evin gerçek boyutlarını göz önünde bulundurmaz. Bu durum mobilyalar her ne kadar gösterişli veya konforlu olursa olsun dekorasyon açısından kişiyi mutlu etmeyecektir. Küçük bir odaya aynı anda tüm ürünleri koymak göz karmaşasına neden olur. Oysaki aynı eşyaları daha ferah, daha geniş bir ortamda sergilemek istenilen görüntüyü elde etmede başarı sağlayacaktır.  

Bazen salonların dikdörtgen şeklinde olması nedeniyle oturulan kısım ile masa sandalye takımı hayali bir sınırla ayrılır. Bunu da genellikle oturma grubu ile oluştururuz. Klasik tarzda L şeklindeki koltuklar tercih edilir. Daha yuvarlak yapıdaki kanepeler, oturma odası gibi küçük alanlarda kullanılır.  

Döşemeye Dikkat 

Koltuk takımı modelleri için en önemli özelliklerden birisi koltuğun döşemesidir. Bir dönem moda olduğu gibi tercihinizi beyaz renkli takımlardan yana kullanmak istiyorsanız bir kez daha düşünün. Eğer küçük çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa bu seçim sizi üzebilir. Hâlbuki koyu renk tercih ederseniz üzerindeki kiri göstermeyecektir. Yine temizliği kolay olacak bir döşeme seçerseniz koltuklarınız hem uzun ömürlü olacak hem de veriminden dolayı memnuniyetiniz artacaktır.  

Döşemelerin temizliği yapılırken dikkat edilir. Doğru yöntemle, doğru temizleyici maddelerle gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde döşemenin yüzeyinde istenmeyen durumlar oluşabilir hatta takım komple mahvolabilir. 

Renk Uyumu 

Salon/oturma odası tasarımı için estetik görüntüyü sağlamanın önemli adımlarından biri renk uyumudur. İnsanlar genellikle seçim yaparken düz renklerden oluşan ürünleri tercih ederler. Aksine renkli, hareketli ve canlı renklerden ve benzersiz desenli parçalar seçmekten korkmayın. Zıt renkler olsa bile bir ahenk oluşturması gerekiyor. Yeşil-turuncu, mor-sarı, kırmızı-yeşil gibi iki farklı koltuk takımından parçalar tercih edebilirsiniz. Sade bir duvar zeminiyle oldukça göze çarpan bir hal alacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey renklerin gözü yormaması ve ahengi koruyabilmek. Aynı şekilde açık pastel renkleri kullanarak da oldukça hoş renk uyumları yakalayabilirsiniz. Böylece odanız çok daha ferah, geniş ve aydınlık görünecektir.  

Kanepe ile benzer tonlarda ve dikkat çekici dokuya sahip kırlentler, ortamı olduğundan daha geniş göstermeye yardımcı olacak aynalar ve orta sehpa modelleri ile tamamlarsanız salonda/oturma odasında ince bir çeşitlilik hissi uyanacaktır. Yine tamamlayıcı objeler kullanmak isterseniz üzerinize alacağınız bir pike, yemek takımlarınızı muhafaza edebileceğiniz konsol veya büfe, okuduğunuz kitapları sergilemek için farklı kitaplık modelleri ile bütünlük sağlanabilir. 

Tarzınızı yansıtırken cesaretinizi de gösterin. Emin olun çok güzel olacak ve görenleri kendisine hayran bırakacak. 

Birbiriyle Alakalı Parçalara Yer Verin 

Evinizi baştan kurmak ya da yenilemek istediğinizde yüksek meblağlar ödenir. Buna rağmen çok geçmeden mobilyalarınızdan sıkılabilirsiniz. Sebebi ise aynı renklerin, aynı parçaların bir araya gelmesidir. Dolayısıyla farklı takımların ürünlerinden yeni bir oturma grubu oluşturmak çok daha avantajlıdır. Kanepeleri düz renk seçtiysek berjerleri desenli ya da canlı renklerden oluşan bir döşeme ile tamamlayabiliriz. Yumuşak hatları olan kanepeler ile keskin köşeleri olan bir orta sehpa tercih edilebilir ya da tam tersi sert hatlı koltuk takımları ile daha yuvarlak tarzda sehpa modelleri seçilebilir. Takımın içerisinde yer almasa bile hoşunuza giden pufları da dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz. Puflar sayesinde ortama bir hareketlilik kazandırılır. Yani burada önemli olan tezat olarak algılanan durumların aslında büyük ölçüde yenilik ve farklılık sağlayacak olmasıdır.   

Duvar Mı Koltuk Mu? 

Mobilya seçimlerinin ne denli uğraştırıcı olduğunu hepimiz biliyoruz fakat sonucun güzel olması için özenle çalışılması gerekir. Parçaların kendi içlerinde gerek model gerekse renk açısından ahenk taşımasının öneminden bahsettik. Peki, ya ortamın genel uyumu nasıl sağlanmalı?   

Yeni mobilyalar alındığında uygun bütçe ve zaman varsa duvarlar da boyanır fakat her zaman bu böyle olmayabilir. O zaman mevcut duvar boyasına uygun kombinler yapılmalıdır. Duvarlarınız koyu renkse oturma grubu modelleri daha açık renkli/pastel tonlar olarak tercih edilmelidir. Açık renk duvarlara sahipseniz seçeneğiniz diğerine göre daha geniştir. Tabi ki koyu renk seçerseniz daha doğru bir tercih olacaktır. 

Aydınlatmanın Önemi  

Eğer eviniz bol güneş ışığı alıyorsa çok şanslısınız! Açık renk perdelere yer verirseniz eviniz bütün güneşi evinize yansıtır. Ancak eviniz ışık alma konusunda yetersizse bol bol ışıklandırma kullanılmalı ve açık renk oturma grupları tercih edilmelidir.  

Karanlık ortamları seviyor ve oturma odanızı buna göre tasarlamış olabilirsiniz. Bu durumda duvar rengi, aksesuar ve diğer mobilyalar uyum sağlamalıdır. Yine de koyu rengin hâkim olduğu bir oda zamanla sizi bunaltabilir, daraltabilir. Tabi ki her şeyden önce içinize sinen, geniş ve konforlu modern koltuk takımları sizin için öncelikli olacaktır. 

2021 Koltuk Modelleri 

Sıra geldi eğilimin fazla olduğu oturma gruplarını incelemeye! 2021 koltuk modelleri hem renk hem de tarz açısından çarpıcı seçimler olacak gibi görünüyor. 2020 yılında olduğu gibi 2021’de de koltuk takımı modasında pastel tonlar hâkim. Pastel tonlar kişiler üzerinde pozitif etkiler bırakır. Böylece iş hayatının yorucu temposundan kaçanlar ve sakinliği sevenler bu renk kombinlerinde aradıkları huzuru bulacaklar. Bu renkler daha çok beyaz ve mavi olarak karşımıza çıkacaktır. Toprak renkleri yine vazgeçilmezler olarak 2021 sonbahar ve kış dönemlerine damgasını vuracak. Pastel tonlu mobilyalar ve diğer dekorasyon ürünleri, keten, şönil kumaş mobilyalar ile oldukça kullanışlı olacaktır. Elbette 2021 modelleri sadece yumuşak renklerle sınırlı değil. Canlı ve sıcak renk sevenler için kızıllar, fuşya pembeler, canlı kırmızılar ve morlar yine oldukça revaçta. Bordo ve bej takımlar en çok tercih edilenler arasındadır. 

2021 yılında sıkça karşılaşacağımız tarzlar arasında İskandinav stil ve Rustik stil yer almaktadır. Diğer yandan Türk motifleri pastel tonlarla birleşerek zarif ve şık bir görünüm elde etmede kullanılabilir. İç mimarlar ve mobilya üreticilerine göre, bohem tarz farklı mekân ve izlerde olacak. Yine doğala dönüş kapsamında metal mobilya ve ahşap mobilyalar sıklıkla göz önünde olacak. Genel olarak koltuklarda pamuk, ipek, keten ve yün gibi malzemelerin kullanımı arttırılacak. Antibakteriyel kumaşlar ve yüksek emiş gücüne sahip kumaşlar salon ve oturma odası takımlarında fazlaca tercih edilecek.  

Sıkça Sorulan Sorular 

  • Oturma odası nasıl dekore edilmeli? 

Zevkler ve tercihler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle dekorasyon aşamasında önemli olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Oturma grubunun size vereceği konfor, sağlayacağı verimlilik ve gösteriş açısından çeşitli seçenekler sunar. Bunun dışında koltuğun şekli, döşemesi, rengi gibi faktörler önemlidir.  

  • Oturma odası nasıl güzelleştirilir? 

Oturma odalarını güzelleştirmek sizlerin elindedir. Gösterişli halılar, tasarım sehpalar, dekoratif puflar, çeşitli tablolar kullanılarak ortam zenginleştirilebilir.  

  • Oturma odası ve salon takımları nereden alınır? 

Sonsuz mobilya seçeneği olduğu için çok sayıda mağaza tercihinde bulunabilirsiniz. Bunların başında en çok bilinenlerden Bellona, İstikbal, Mondi, Vivense, Doğtaş, Modalife, Enza Home gibi klasik mağazaları seçebilirsiniz. Sitemiz üzerinde bu markaların en kaliteli ürünlerine en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.  

  • Salon ve oturma odası grupları hangi fiyat aralığındadır? 

Bunun için sabit bir fiyat söylemek güçtür. Çünkü her tarzın, her markanın fiyat belirlemedeki kıstası farklıdır. Bunun dışında her bütçeye göre koltuk takımı almak mümkündür. Oturma grupları 2.000 TL’den başlayarak 40.000 TL’ye kadar geniş fiyat aralığına sahiptir. 

Albero Alaçatı Raflı Yaşam Ünitesi
Kazancınız 39%
1,100.00 TL 665.91 TL
Albero Truva Metal Tekerlekli Orta Sehpa.
Kazancınız 41%
420.00 TL 247.41 TL
Albero Smart Tv Ünitesi
Kazancınız 37%
630.00 TL 395.91 TL
Albero Tekerlekli Orta Sehpa
Kazancınız 59%
630.00 TL 260.91 TL
ALBERO Tekerlekli Orta Sehpa
Kazancınız 29%
550.00 TL 390.00 TL
Ahşap Kitaplık Dekoratif Kitaplık Ahşap Duvar Rafı
Kazancınız 26%
Promosyon
125.00 TL 93.81 TL
Siyah Home Ferforje Orliv Metal Dekoratif Raf
Kazancınız 38%
129.99 TL 79.99 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (27)
Ölçüler
Tarz
Fonksiyon
Materyal
Fiyat

 – 

  • 64.25
  • 17600