Elektrikli Süpürge & Yıkama

Elektrikli Süpürge ve Yıkama 

 
Elektrikli süpürge, ortamdaki tozları içine emip, ortamı temizleme makinasıdır. Dünyada ilk süpürge ticari amaçla yapılmış bir toz kaldırma makinasıdır. Çalışma yöntemi üflediği havayı üzerinde bulunan metal kutuda toplamasıdır. H. Cecil Booth bu makinayı 1901 yılında geliştirmiştir. Buzdolabı kadar büyük olan bu makinayı ancak iki işi çalıştırabilirdi. Daha sonra süpürge 1906 senesinde Robert Bimm tarafından Fransa’da yeni halini almıştır. Bu süpürgeye Birum ismi verilmiştir. Pompayla çalışan ilk süpürge günümüzde elektrik motorlu ve fanlı bir sistem ile çalışır. Günümüzde süpürgeler toz torbalı, toz torbasız ve sulu süpürge olmak üzere üç çeşittir. Son yıllarda Türkiyede bir yılda ortalama 2.2 milyon süpürge satılmaktadır. Farklı firmaların farklı özellikte elektrikli süpürge modelleri vardır. Bu modeller şarjlı süpürge, toz torbalı- toz torbasız süpürge, dikey süpürge ıslak-kuru süpürge modelleridir. Elektrikli süpürge fiyatları her markanın farklı modellerinde değişiklik gösterir. Her bütçeye uygun süpürge bulunabilirsiniz. 
 
Elektrik Süpürgesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 
 

Elektrikli süpürge alırken emiş gücünün yüksek olmasına dikkat edilmelidir. 1600-2000 watt gücündeki vakum sistemi ile süpürgenin emiş gücü oldukça yüksektir. Hangi marka olursa olsun süpürgenin kullanımı kolay olmalıdır. Ağır olmamalıdır, manevra kabiliyeti çok yüksek olmalıdır. Böylece mobilyaların çevresinde rahat hareket ederek, kullanıcının daha az efor harcamasını sağlar. Süpürge alırken, ses seviyesine de dikkat etmek gerekir. Bazı süpürgeler dayanılmayacak kadar çok ses çıkartırken bazıları da az sesiyle dikkatleri üzerine toplar. Evde ya da iş yerinde elektrik süpürgesi çalışırken kapı zilinin çaldığını ya da telefonun çaldığını duyamayabiliriz. Normal konuşma düzeyi 68 desibeldir. Gürültü her desibelde iki kat yükseldiği için 68 ile 78 desibel ses arasında çok büyük ses farkı vardır. 
 

Elektrik süpürgesinin toz tutma alanına göre torbalı mı torbasız mı sulu mu yoksa susuz mu olacağına dikkatlice karar verilmelidir. Hepa filtresinin olmasına dikkat edilmelidir. Hepsi yüksek verimli partikül filtresi demektir. Son model elektrikli süpürgeler, günümüzde Hepa filtre özelliği olacak şekilde dizayn edilmektedirHepa filtre 0.3 mikron boyutundaki partikülleri %99 unu filtre eder. Süpürgenin içine aldığı tozu dışarıya kaçırmaması da çok önemlidir. Elektrik süpürgesinin kullanılacak yere göre farklı farklı aparatları vardır. Bu süpürge aparatları da sağlam ve kaliteli olmalıdır. Örneğin boş zemini ya da halı üzerini süpürmek için kullandığınız aparat ile koltukların üzerindeki tozları süpürmek için kullandığınız aparat aynı olmamalıdır. Garanti süresi bir süpürgenin en az iki yıl olmalıdır. Bazı firmalar elektrikli süpürgenin motorunu ekstra garanti vermektedir. Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız ve olmazsa ciddi anlamda zorlanacağımız bir elektrikli ev eşyasıdır süpürge. Bu çok sık kullanım yüzünden kolayca bozulmaya müsait bir yapısı vardır. O yüzden bir elektrikli süpürge satın alırken, mutlaka garanti süresinin olup olmadığına bakmalı ve olası bir bozulma ile karşılaşınca firmanın ilgilenip ilgilenmeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir. 
 

Teknik servis ağının yaygın olması gerekir. Bazı elektrikli süpürge firmalarının servis hizmeti süpürgeyi evden alıp onarımı yapıldıktan sonra tekrar eve iade etmektedir, bu da kullanıcı için büyük kolaylıktır. 
Marka bilinirliliği çok önemlidir. Sadece süpürge üreten firmaların süpürge kalitesi diğer süpürgelere göre daha üstündür. Tek bir elektrikli ev eşyası ürettikleri için bütün odak noktaları elektrik süpürgesidir. Bu yüzden bu tür markalardan gönül rahatlığı ile süpürge satın alabilirsiniz.  
 

En İyi Elektrik Süpürgeleri 
 

Dyson Süpürge 
 
 

Dyson elektrikli süpürge, derinlemesine temizlik ve yüksek performansı;  günlük hayatta kablosuz özelliği ile çok tercih edilen bir markadır. Tüm zeminlerde rahat kullanımı sayesinde yüksek performanstaki dyson süpürge 60 dakika kablosuz çalışabilir. Yüksek doku temizleme başlığı, çok sert zeminde de yumuşak zeminde de rahat temizlik yapabilir. Doğrult boşalt haznesi ile biriken tozlar çok rahat boşaltılmaktadır. Dyson süpürgenin bir ana başlığı ve dvrt ara başlığı vardır. Bu süpürge başlıkları sayesinde evin içinde halıdan koltuğa tüm alanlarda kolayca kullanılabilir. Hepa filtre sayesinde 0.3 mikron kadar küçük toz parçacıklarını %99,97 oranında çeker. Bu filtre gücünden dolayı alerjik hastalıkları olanlar, bebeği olanlar, evcil hayvanı olanların ilk tercihi olan süpürge markasıdır. 
 

Philips Süpürge 
 

Plilips süpürge, 5 yıl garanti süresi güvencesi ile dikkatleri üzerine toplayan süpürge markasıdır. Philips marka elektrik süpürge markasının torbalı ve torbasız modelleri bulunur. Philips torbasız elektrikli süpürge ile en iyi performansı kullanıcıya sunar. Ultra Led başlığı ile tüm zeminlerde, her türlü toz partiküllerini çok yönlü çekiş gücüyle emer. Alerji H13 Filtre sistemi ile polen evcil hayvan tüyleri, her türlü tozu, ev akarlarını %99.9.oranında içine alır, hapseder. Power max Sensörü sayesinde toz haznesinin boşaltılması gerektiğini belli eder. İngiliz Aleri Federasyonu (British allergy Foundateon-BAF) Sertifikası olan bir markadır. Phips süpürge Led başlığı, sert zemin başlığı, kumandalı ergonomik tutma kolu ve entegre fırcası ile kolaylıkla süpürme işlemi gerçekleştirilir. Yumuşak fırçası sayesinde mobilyaların, döşemelerin temizliği çizilmeden, zarar görmeden yapılmaktadır. Ergonomik tutma kolu ile kullanıcı yorulmaz, üzerindeki kumanda ile emiş gücü seviyesi ayarlanabilir, hatta makina kapatılıp açılabilir. Ekstra sert zemin başlığı ile de sert zeminlerdeki kiri tozu %100 oranında toplar. 
 

Fantom Süpürge 
 

Fantom süpürge, 1988 yılında kurulmuş Türkiye de üretilmeye başlanmış profesyonel temizlik makinalarında ürün yelpazesi çok geniş, güvenilir bir markadır. Avrupa Birliği Tüm Tüketiciler Derneği arasında en çok beğenilen, en çok tercih edilen bir markadır. Türkiye genelinde 400 yetkili servis destek ağı ile satış sonrası müşterilerine destek sunar. Hem kuru süpürge hem ıslak süpürge hem de ıslak-kuru özellikli süpürge modelleri vardır. Fantom süpürgelerde bulunan Multi Cyclone toz haznesi ve yüksek emiş gücü ile tozlar emilir bu hanede hapsedilir. Daha sonra toz haznesi rahatça boşaltılabilir. Kullanılan Hepa filtre ile en küçük partiküller bile çok çabuk yüzeyden emilir. Fantom süpürgenin yanında süpürücü gövde, kenar köşe süpürme, koltuk döşeme aparatı da vardır. Bu aparatlar sayesinde süpürülebilecek her nokta rahatça tozdan kirden arındırılır. Fantom süpürge 3 yıl garanti süresi ile ürünü güvenceye alır. 
 

Arçelik Süpürge 
 

Arçelik elektrikli süpürgeler, şarjlı süpürge, toz torbalı- toz torbasız süpürge, dikey süpürge ıslak-kuru süpürge gibi ürün çeşitliliği ile alıcıya farklı modeller sunan yerli bir markadır. Arçelik süpürgelerin imalatında kullanılan plastik parçaların %31 i geri dönüştürülmüş plastiklerden oluşturulmuştur. Kullanılan Hepa 13Filtre özelliği ile çekilen tozların tekrar ortama geri dönmesi engellenir. Süpürgenin kullanıldığı ortamdaki hava %99,98 oranında temizlenmiş olur. Ses seviyesi 78 desibeldir. Arçelik süpürgenin parke ve halı başlığı, dar ağızlı ucu, döşeme ve koltuk süpürme aparatları bulunur, kablo uzunluğu 6 metredir. Son zamanlarda Arçelik şarzlı dik süpürge kullanım rahatlığı bakımından en çok tercih edilen modeldir. Bu modelin ses seviyesi 83 desibeldir, kablosuz çalışma süresi 45 dakikadır. Arçelik şarjlı dik süpürgenin yan yüzeylerinde de özel temizleme fırçası mevcuttur. Şarz ünitesi duvara asılarak da sabitlenebilir.165 Watt emiş gücü ile diğer süpürgeler kadar performans gösterir. Ergonomik tasarımı ile de her türlü yüzey eğilmeden süpürülebilir. 

 

Bosh Elektrikli Süpürge 

 

Bosh elektrikli süpürgetorbalı ve torbasız özellikleri ile hafif ve oldukça konforlu yapıda olan süpürgeler üretmektedir. Entegre sensör ile her daim ilk günkü performansında çalışan bosh elektrikli süpürge küçük alanlara bile rahatça erişebilme özelliğine sahiptir. 2400 Watt’lık temizleme performansı ile kısa sürede şarj edilebilen halı, fayans ve koltuklarda maksimum temizliği hedefleyen bir süpürgedir. 

 

Halı Yıkama Makinesi 

 

Halıların üstündeki kir ve lekeleri çıkartmak için kullanılan halı yıkama makinesi, büyük bir zahmet ve efor gerektiren bir makinedir. Yüzeyi sadece bir kez yıkamak yeterli olmayacaktır. Bu yüzden temizlenecek olan halıya ıslatma, fırçalama, durulama gibi işlemler uygulanmalıdır. Her yıkama işlemi halının kullanım kalitesini arttırmakla beraber kokusunu ve dokusunun da değiştirir. Bu yüzden halılar sıkça yıkanmalıdır. 

 

Sık Sorulan Sorular  

 

Halı Yıkama Makinesi Nasıl Kullanılır? 

 

Halı yıkama makineleri bazen halınızın olduğundan daha temiz görünmesine yetemeyebilir. Çünkü halınızı yıkarken, kullandığınız ürünler de hayli önem taşır. Kullandığınız suya, deterjana, kullandığınız leke sökücünün kalitesine, halınızın tipine ve dokusuna da dikkat etmelisiniz. Halıyı yıkamaya başlamadan önce üzerindeki tozlardan kurtulmak için ön yüzeyini vakumlamaya başlayın. Her markanın halı yıkama makinesinde belirtilen bir deterjan kotası vardır. Eğer bu kotaya uymadan söylenenden çok deterjan kullanırsanız makineniz bozulabilir ya da halınıza bir zarar gelebilir. Çoğu üreticinin markasını için belirttiği deterjan dozunu aşmamaya özen göstermenizde fayda vardır. Halının yıkanma işleminden sonra kurutma aşaması da ciddi bir sorundur. Büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmadan bir halının kuruma işlemi yaklaşık 24 saattir. Balkona, bahçeye kısacası halının rahatlıkla kuruyabileceği bir alana halıyı bırakmanız tavsiye edilir. 

 

Halı Yıkama Makinesi Çeşitleri Nelerdir? 

 

Halı temizleme makinesi birçok çeşide sahiptir. Yerde halı yıkama makinesi, el ile halı yıkama makinesi, masa tipi halı yıkama makinesi, manuel halı yıkama makinesi, yarı otomatik halı yıkama makinesi ve tam otomatik halı yıkama makinesi gibi birçok çeşit halı yıkama makinesi vardır. Zaman zaman halı yıkama makinesi, koltuk ve halı yıkama makinesi olarak da adlandırılabilir. Sadece halılarınız için değil koltuklarınızın temizliğinde de kullanabileceğiniz oldukça çok fonksiyona sahip makinelerdir. 

 

 

 

 

Marka
    Tümünü göster (76)
Güç (Watt)
Fiyat

 – 

  • 17
  • 19999