0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Bisiklet & Scooter

BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

Çeşitli kullanım alanları ve kullanılacak oldukları yol türüne göre tasarlanmış birbirinden farklı birçok bisiklet türü bulunmaktadır. Bu bisiklet çeşitleri arasından yapacağınız seçim için dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler bulunur. Örneğin hedefiniz bisikletiniz ile uzun yola çıkmak ise bir yol bisikleti sizin için daha uygun olacaktır. Daha serbest ve daha tehlikeli araziler için dağ bisikleti, nispeten daha konforlu olan şehir arazileri için ise şehir bisikleti modelleri daha iyi seçenekler olacaklardır.

 

Yol Bisikleti Modelleri

İsminden de kolayca anlaşılabileceği gibi yol bisikleti modelleri genel olarak uzun yollar için tercih edilen ve uzun yollar için tasarlanmış olan bisiklet çeşitleridir. Yol bisikleti modelleri lastiklerin zemin ile devamlı temasta olduğu beton, asfalt ya da döşemeli yollar için tasarlanmışlardır. İnce ve hafif bir yapıları vardır. Bu açıdan ekstra ağırlık taşımaya uygun değillerdir. Fakat bu açığı yüksek performansları ve hafiflikleri ile kapatırlar.

Yol bisikleti modelleri genel anlamda hafif ve aerodinamik bir yapıya, az sayıda tele sahip, nispeten narin bir yapıda jantlara, düşük tip bir direksiyona ve performansa, hıza yönelik bir tasarıma sahiplerdir.

 

Dağ Bisikleti Modelleri

Dağ bisikleti modelleri de yine yol bisikleti modelleri gibi ismi ile kendini açıklar. Dağ bisikleti modelleri asfalt ya da beton gibi araziler için uygun olmak ile birlikte, tekerleklerin zemin ile teması zaman zaman yitirdiği, engebeli dağlık araziler için de son derece uygunlardır. Dağ bisikleti modelleri yol bisikleti modellerine nispeten ağır bir yapıdalardır fakat bu modeller de bu açıklarını konforları ile kapatırlar. Dağ bisikleti modellerinin bazıları yük taşımak için de son derece uygun bir yapıdadır.

 

Dağ bisikleti modelleri de kendi içlerinde üçe ayrılırlar. Bunlardan ilki aynı zamanda en yaygınları olan hard trail dağ bisikletleridir. Hard trail dağ bisikletleri genel anlamda arazi kullanımına uygundur. Dağ bisikleti modellerinden ikincisi ise hard trail bisikletlere göre biraz daha ağır yapıda olan freeride dağ bisikletleridir. Bu model daha zorlu araziler için tasarlanmıştır. Dağ bisikleti modellerinden üçüncüsü ve en sonuncusu diğer iki modele göre daha ağır ancak daha konforlu olan, çok zor ve tehlikeli arazi şartları için tasarlanmış olan downhill dağ bisikletleridir. Downhill dağ bisikleti modelleri uzun sıçrayışlara uygun bir tasarıma sahiptir. Arazi tırmanmak için çok iyi bir seçim olmasalar da uzun sıçrayışlara uygun yapıları onları arazi inişleri konusunda rakipsiz hale getirir. 

 

Ancak bu tür dağ bisiklet modellerini, bahsettiğimiz zorlu arazilerde kullanmak son derece tehlikelidir. Bu deneyimi yaşayabilmek için öncesinde kapsamlı bir eğitim sürecinden geçmeli ve gereken tüm güvenlik önlemlerini özenle almalısınız.

 

Şehir Bisikleti Modelleri

 

Şehir bisikleti modelleri günlük hayatta muhtemelen en çok rastladığımız, asfalt, beton ya da döşeme gibi şehir arazilerinde seyahat etmek için tasarlanmış olan bisiklet modelleridir. Şehir bisikleti modelleri hem dağ bisikletleri hem de yol bisikletlerinin bazı özelliklerini kendinde taşır. Çoğu modeli yük taşımaya uygun olan şehir bisikleti modelleri yol bisikleti modellerine göre daha az performansa, ancak daha fazla konfora sahiptir. 

Şehir bisikleti modelleri, dağ bisikleti modelleri gibi engebeli ve zorlu araziler için pek uygun değillerdir. Ancak yol tutuşu açısından yol bisikleti modelleri kadar da yüksek bir hassasiyete sahip değillerdir. Şehir bisikletleri, yol bisikletlerine göre daha düşük, daha yavaş bir performans ile olsa da nispeten daha zorlu yol koşullarında yol bisikletlerine göre çok daha konforlu bir sürüş tecrübesi sağlayabilirler.

Kazancınız 5%
Promosyon
175.00 TL 159.60 TL
Kazancınız 24%
144.80 TL 109.44 TL
Kazancınız 27%
150.20 TL 109.06 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (78)
Cinsiyet
Beden
    Tümünü göster (11)
Renk
    Tümünü göster (44)
Mağaza
    Tümünü göster (34)
Fiyat

 – 

  • 26.6
  • 10929.7