Bahçe ve Malzemeleri

Bahçe ve Malzemeleri 

Beynimizi rahatlatmak, günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaşabilmek adına yapılabilecek çeşitli aktiviteler vardır. Bunlardan biri bahçeyle uğraşmaktır. Bahçede vakit geçirmenin fiziksel ve ruhsal yönden pek çok olumlu etkileri bulunur. Bitkilerle ilgilenmek stres seviyenizi düşürür. Uyku kalitenizi attırır, rahatlamayı sağlar. Bahçecilik kalp sağlığınız için de faydalıdır. Kalp gücü ve dayanıklılığının artmasını sağlar, kalp krizi riskini azaltır. Kaslarınızı esnetir. Ancak hepimiz biliyoruz ki çok fazla efor gerektirmektedir. Elbette ki bahçede faaliyette bulunabilmek için bazı bahçe ekipmanları gerekir. Ekip biçerken, sulama yaparken, alanın bakımını sağlarken farklı farklı malzemelere ihtiyaç duyulur. Şimdi bu malzemelere detaylıca göz atalım.  

Bahçe Bakımı 

Her şeyden önce iş, bahçeyi düzenleyip bakımını sağlamakla başlar. Bahçeniz küçük ise genel bakımını kendiniz yapabilirsiniz fakat daha büyük bir alana sahipseniz hizmet alabileceğiniz bir firmayla çalışabilirsiniz. Önemli olan bahçıvan malzemeleri ile bilgiyi sentezleyebilmektir. Bahçenize etkin bir bakım yapabilmek için öncelikle onu iyi tanımanız gerekir. Toprağın yapısını ve bitkileri bilmek mühimdir. Öncelikle bakımsız ve yabani otlardan kurtulun. Sonrasında toprağı iyice bir havalandırmayı unutmayın. İlaçlama ve gübreleme yaparak toprağı besleyin. Çim varsa bakımını ihmal etmeyin. Çiçek ve çalı gruplarında şekil vermek için budama yapılabilir. Yumurta kabukları ezilip bitkilerin köklerine serpiştirilebilir, kalsiyum takviyesi sağlanmış olur.  

Bahçe Bakımı İçin Gerekli Malzemeler 

Bahçecilik yapabilmek için gerekli olan bahçe bakım malzemeleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Sulama kabı/sulama hortumu 
 • El arabası  
 • Budama makası 
 • Bahçe eldiveni 
 • Çeşitli büyüklükte saksılar 

Malzemeler temin edildikten sonra artık sıra bahçenizi bir cennete çevirmekte.  

Bahçede Peyzaj Çalışmaları 

Bahçenizi yaşanılacak bir ortam haline getirmek istiyorsanız, öncelikli olarak yapmanız gereken en önemli başlangıç peyzaj düzenlemesidir. Bir kısmını yaşam alanı, bir kısmını ise ekip biçmeye ayırabilirsiniz. Böylece bahçenizden beklentinizi tam olarak karşılamış olursunuz.  

Yaşam alanı kurmak istediğiniz kısımda yüzme havuzu, çocuk oyun alanı, ateş çukuru, yapay gölet, bostan gibi birbirinden farklı tasarımlar tercih edebilirsiniz. Tabi ki bu aşamada proje için firmalardan ya da peyzaj mimarlarından yardım almalısınız. Düzenleme adına gerekli olan bahçe peyzaj malzemeleri bu kişiler tarafından temin edilir ve planlanan şekilde yapımına başlanır. Karar verdiğiniz mimari yapılar tamamlandıktan sonra sıra artık ağaçlandırmaya geçer. Sevdiğiniz ağaçlarla bahçenize bambaşka bir hava katabilirsiniz. Gölgesinde güneşlenebileceğiniz, dinlenebileceğiniz anlar oluşturmanıza yardımcı olur. Yine bu eğlence amaçlı bölüme, üzeri kapalı bir yemek yeme alanı hazırlanabilir. Yazları kahvaltınızı, akşam yemeklerinizi keyifle yemek adına verimli olur. Misafirleriniz geldiğinde ağırlamanız için bahçe mobilyaları ile farklı bir atmosfer katılabilir.  

Bahçe Ekimi 

Hatırlarsanız yazımızın önceki kısımlarında bahçeyi iki çeşit alana ayırmıştık. Şimdi sıra bu ikinci kısma geldi: bahçeyi ekmeye. Ekim aşamasında yine bazı araç gereçlere gereksinim duyacaksınız. Bunları bahçe ekim malzemeleri satan dükkânlardan karşılayabilirsiniz. Çeşit çeşit tohumlar alarak hem toprağı değerlendirmiş olursunuz hem de kendi ürettiğiniz sebze-meyveleri tüketebilirsiniz. Başta zorlanmanız çok normal. Her şeye sıfırdan başlıyorsunuz fakat belli bir süre geçtikten sonra emin olun sizin için vazgeçilmez bir aktivite haline gelecek. Hatta daha sonraları bunu genişletmek isterseniz bahçenizde minik bir sera dahi oluşturabilirsiniz. Emeğinizin, ilginizin karşılığını aldığınızı gördükçe çeşitliliği arttırmak isteyeceksiniz ve bunun için kapalı bir alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylece bitkileriniz olumsuz hava şartlarından da korunmuş olurlar. Bu serayı hazırladıktan sonra etrafına da hareketlilik katabilirsiniz. Farklı bahçe hobi malzemeleri de kullanabilirsiniz. İç mekânda kullanmak için topraksız tarım yapmayı sağlayacak setlerle yenilik yaratabilirsiniz.  

Bahçe Sulama 

İhtiyacımız olan her yapıyı oluşturduk, bitkileri hazırladık fakat hayatta kalmaları için en önemli adımı atlayamayız: sulama. Biliyorsunuz ki su tüm canlılar için yaşamın ilk gereksinimlerindendir. Yeterli su alınamadığında hastalıklar ortaya çıkar, bedene ciddi zararlar verilir, güçsüzlük meydana gelir. İşte bu, bitkilerde de aynı şekilde işler. Susuz kaldıklarında yavaş yavaş solmaya, ölmeye başlarlar. Dolayısıyla düzenli olarak her biriyle ilgilenerek su ihtiyacı giderilmelidir. Sulamayı toprağın serin olduğu saatlerde yaparsanız buharlaşma yoluyla su kaybının önüne geçilmiş olursunuz. Doğrudan topraktan sulayın. Çünkü suyun yapraklara suyun temas etmesi küf gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bunun için bahçe sulama malzemeleri edinerek kendimize yardımda bulunabiliriz. Bunlar: 

 • Su pompası ve motoru, 
 • Hortum, 
 • Hortum bağlantıları ve kelepçe, 
 • Sulama başlıkları, 
 • Fıskiye, 
 • Sulama kabı olarak sıralanabilir.  

Sulamada Kolaylık Getiren Sistem: Otomatik Sulama Sistemi 

Bahçenizde sulama hortumuna ya da bir kişiye ihtiyaç duyulmadan, tüm bitkilerinizin su ihtiyacını otomatik olarak, yeterli miktarda ve yeterli aralıklarla otomatik bir şekilde verilmesini sağlayan sisteme otomatik sulama sistemi denir. Böylece iş gücünden tasarruf etmiş olunur. Aksaklıklar yaşanmadan düzenli şekilde gerçekleştirilir. Kullanılan araçlar için düşük maliyetler ödenir. Piyasada bulunan mevcut otomatik sulama sistemi malzemeleri önce incelenmeli, daha sonrasında satın alınmalıdır. Sistemin çalışabilmesi için ana malzemeler: 

 • Boru ve ekleme malzemeleri, 
 • Sprey başlıklar, 
 • Damlama boruları, 
 • Selenoid vanalar, 
 • Zamanlayıcılar, 
 • Sulama sensörleridir. 

Sıkça Sorulan Sorular 

 • Bahçe malzemeleri nelerden oluşur? 

Bahçe malzemeleri pek çok ürünü içerisinde barındırır. Temel olan kürek, el çapası, budama makası, tırmık, kırpma makası, çeşitli hırdavat ürünleri, sulama sistemleri gibi yüzlerce ürüne firmamızdan ulaşabilirsiniz. 

 • En çok kullanılan bahçe malzemeleri nelerdir? 

Müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen ürünlerimiz kazma ve kürekler, el çapası, tırmıklar, budama makasları, sulama kabı, çeşitli boyutlarda saksılar, hortum ve el arabalarıdır. Mağazamıza gelerek ya da online sitemizden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. 

 • En iyi çiçekleri yetiştirmek için en kaliteli ürünler nereden alınır? 

En az bakım gerektiren ve en çok satılan türler sardunya, ortanca, hanımeli, lavanta, begonya, biberiye ve karanfildir. Kendi zevklerinize göre en uygun çiçeği seçebilirsiniz. Bu konuda firmamız oldukça kaliteli ürünleri bir araya getirmektedir. Gönül rahatlığıyla bizi tercih edebilirsiniz. 

Kazancınız 11%
350.00 TL 310.00 TL
Kazancınız 9%
400.00 TL 365.00 TL
Kazancınız 3%
326.87 TL 316.87 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
120.00 TL 80.75 TL
Kazancınız 10%
105.21 TL 95.21 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
688.50 TL 619.65 TL
Kazancınız 18%
55.00 TL 45.00 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
99.00 TL 54.90 TL
Kazancınız 12%
421.25 TL 371.25 TL
Kazancınız 42%
329.99 TL 189.99 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
199.00 TL 127.80 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
69.00 TL 50.11 TL
Kazancınız 28%
2,587.00 TL 1,849.99 TL
Kazancınız 3%
1,531.35 TL 1,480.56 TL
Kazancınız 20%
1,563.75 TL 1,251.00 TL
Daha fazla göster
Marka
  Tümünü göster (100)
Mağaza
  Tümünü göster (100)
Fiyat

 – 

 • 10
 • 197100