0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Fotoğraf Makinesi

FOTOĞRAF MAKİNESİ SEÇİMİ

 

Dijital fotoğraf makinesi artık hayatın vazgeçilmez parçalarından biri. Ama internet üzerinden biraz araştırma yapan herkes bu batağın içerisinde buluyor kendini. Uçsuz bucaksız bilgilerin içinden yüzlerce model çıkıyor. Her bütçeye ve her kullanıcı kesimine hitap eden fotoğraf makinesi bulmak mümkün. Fakat ne aradığını bilmek her konuda olduğu gibi fotoğraf makinesi seçiminde de önemli. 

 

Fotoğraf makinaları genel olarak 2 ye ayrılır. Amatör fotoğraf makinesi ve profesyonel fotoğraf makinesi . Profesyonel fotoğraf makinesi mevcut alıcıların isteklerine bakıldığında %2’lik kısmı oluşturuyor. Alıcıların çoğu ucuz olan fotoğraf makinesi tercih ediyor fakat aldıktan bir süre sonra fotoğraf makineleri istenileni veremediği zaman köşeye atılıyor. Aranılan kalite ve özellikleri bulmak için iyi araştırıp, istenileni karşılayabilecek en uygun makineyi bulmak gerekiyor. 

 

Piyasada bulunan yüzlerce çeşit fotoğraf makinesi içinden size uygun olanı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak makineyi bulmak, ne çeşit bir fotoğrafçı olup neler çekmek istediğinizi bilmenize bağlı. Genel olarak bakıldığında 3 çeşit alıcı vardır; tüketici, profesyonel ve profesyonel tüketici. 

 

Tüketiciler daha çok basit fotoğraf makinesi tercih ederler ve kaliteli fotoğraf çekiyor olması fotoğraf makinesi tercihleri için yeterlidir. Profesyoneller ise manuel kontrolleri olan ve tüketici kameralara nazaran çok daha iyi fotoğraf çeken profesyonel fotoğraf makinesi tercih eder. Profesyonel tüketici ise ikisinin arasındaki sınıftır ve değiş tokuş lensleri olmayan daha tekdüze kullanılan ama fotoğraf kalitesi orta olan fotoğraf makinesi tercih eder.

 

Amatör Fotoğraf Makinesi Özellikleri ve Fiyatları

 

Profesyonellikten daha çok kişisel kullanım için tercih edilen fotoğraf makinesi türüdür. Çok fazla ayar gerektirmez ve küçük ama etkili denilecek türden bir fotoğraf makinesidir. Yurt dışı malzemeleri kullanıldığı ve çoğu ürün yurtdışı ürünü olduğu için dolar bazında satılan fotoğraf makineleri içinden amatör makineler genelde 50 dolar ile 1500 dolar arasında bir fiyata sahiptir. 

 

RAW formda çekim yapamayan genelden JPEG sıkıştırma formatında çekim yapan bu fotoğraf makinesi modelleri, 1.3 Mp’den başlayarak 10.2 Mp’e kadar olan aralıkta çözünürlüğe sahiptir. Fakat dönem şartlarında 5 Mp altında fotoğraf makinesi bulmak zordur. Lens fiyatlarının düşmesi ve sıkıştırma teknolojisinin daha da gelişmesi artık daha yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makinesi çeşitlerini ulaşılabilir kılmıştır. 

 

Profesyonel Fotoğraf Makinesi

 

Profesyonel fotoğraf makinesi denilince insanın aklına sadece fotoğraf çekimini iş haline getirmiş insanların kullanabildiği geliyor. Fakat çağımızda artık herkesin kolaylıkla ulaşabileceği profesyonel fotoğraf makinesi modelleri her kesime hitap eder. Profesyonel fotoğraf makinesi kullanmak ilk başta zordur ve alışmak zaman alır. En ince ayarları bile yapabilen bu makine fotoğraf çekme işini hobiye dönüştüren ve sevdiren noktadır. 

 

Çözünürlüğü günümüzde 5.1 MP’den başlayan 20 Mp’ye kadar giden profesyonel fotoğraf makinesi modellerinde zoom oranını kullanılan lens belirler ve makine lens olmadan kullanılamaz. Her amaca uygun lenslerin bulunduğu bu sektörde size uygun olanı seçersiniz. Fiyat farklılığı profesyonel fotoğraf makinesi modellerinde lensler için geçerlidir. 50 dolardan başlayıp 200 bin dolara kadar giden lens seçenekleri mevcuttur. 

 

Fotoğraf Makinesi Dünyasında Zoom Çeşitleri Nedir? 

 

Fotoğraf makinesi kullanıcıları arasında dijital zoom ve optik zoom olarak ikiye ayrılan zoom çeşitleri, kaliteli çekim için önemlidir. Kaliteli fotoğraflar çekmek için dijital zoom kullanılmamalıdır. Fotoğraf makinesi üzerinde yer alan tuşlardan manuel şekilde yapılan dijital zoom tamamen yazılımsaldır ve görüntü kalitesini bozar. Optik zoom, objektif odak uzunluğu ayarını değiştirmeye yarar. Hemen hemen çoğu fotoğraf makinesi modellerinde vardır. 

 

Zoom kullanılacaksa tripot yardımı ile profesyonel fotoğraf makinesi sabitlenmelidir. Çünkü yakınlaşma arttıkça hassasiyet de artar. En ufak titreşimler bile fotoğraf kalitesini bozabilir. 

İsteklerinizin karşılanması doğrultusunda seçilecek en uygun fotoğraf makinesi modelleri Azall ile sizlerle. Sitemizde bulunan elektronik kategorisinden size uygun modellere bakabilir, bütçenize uygun olanları seçebilirsiniz. Mutlu ve güzel fotoğraflara…

Marka
Renk
Wi-Fi Desteği
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 399.9
  • 2119.95