Besin Takviyeleri

Besin Takviyesi 

 

Her yaştan ve cinsiyetten, hangi koşul için olursa olsun bazı besin takviyelerine ihtiyaç duyarız. Günlük hayatta öğünlerimize, yediğimiz içtiğimiz şeylere ne kadar dikkat edersek edelim, her zaman takviye olarak vitamin, mineral, magnezyum almamız gereken durumlarla karşılaşırız. Bebeklerinizin dahi güvenle kullanacağı bu besin takviyelerine güvenle erişip, gönül rahatlığıyla kullanabilmeniz bizim için çok önemli. Özellikle spor yapanlar için vitamin takviyesi çok daha fazla önem taşır. Sağlıklı kalmak için ne kadar spor yaparsak yapalım, vücudumuzu gerekli vitaminlerden mahrum bırakırsak yaptığımız sporda vücudumuz için hedeflerimize ulaşamayabiliriz. Hepimizin bildiği gibi en önemli şey sağlık ve bizde sağlığınızı korumanız, ona sahip çıkmanız için en uygun fiyatlı besin takviyelerine kavuşmanızı sağlıyoruz. 

 

Bebekler İçin Gerekli Vitamin Ve Mineral Takviyesi 

 

Özellikle yeni doğan bebekler daha öncesinde plesental antikordan yararlandıkları için bağışıklık sistemleri zayıftır. Zamanla bağışık sistemlerini geliştirip güçlendirirler fakat sistemin güçlenmesi ile bebekler iç ve dış etmenlerden kaynaklı olan enfeksiyon çeşitlerine duyarlı hale gelirler. Bu sebeple bebekler için vitamin takviyesi çok önemlidir. 6. Aydan sonra besin takviyesine geçmiş olan bebekler bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için bazı vitamin ve minerallerden destek almak durumundadır. Bunlara örnek olarak; protein, demir, selenyum, çinko, omega3, a vitamini, b6 vitamini, c vitamini ve d vitamini verilebilir. Tüm besin takviyelerini gerekli sağlık testleri aracılığıyla doktorunuzun da onayı ile gönül rahatlığıyla alıp bebeklerinize verebilirsiniz.  

 

Spor Yapanlar İçin Besin Takviyesi 

 

Spor yapan kişilerin hedeflerine göre mutlaka bazı besin takviyelerinden yararlanmaları gerekir. Bu konuda ek sık sorulan soru Benim için en uygun besin tavsiyesi hangisi?” Cevap tabii ki hedefinize bağlıdır. Fakat hedefinizi gerçekleştirmeye yardımcı olmak ve bu yolda sağlam bir temel atmak için her türlü spor programına eklenmesi gereken en iyi besin takviyeleri sizler için bir araya getirildi. Bunlara ve genel olarak tüm besin takviyelerine de örnek olarak; 

 

Multivitamin Mineral Takviyesi 

 

İlk olarak en önemlisi multivitamin /mineral takviyesi. Yoğun bir tempoda spor yaptığınızda veya yoğun bir iş gününde bu ürün sizin için sigorta olacaktır, eğer ki amacınız kas yapmak, yağ yakmak veya ikisi de ise, bu ürünün yardımıyla ihtiyacınız olan bütün önemli besinleri almış sayılırsınız. Özellikle yeterli düzeyde meyve ve sebze yemediğiniz durumlarda kaslarınızı geliştirmek ve genel olarak sağlığınıza etki etmesi adına bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullanarak ayrıca gelişmenizi ve hedefinize ulaşmanızı yavaşlatan mineral, vitamin eksikliklerinizi de gidermiş olursunuz. Bunlar kaslarınızın büyümesini destekler, metobolizmanızın sağlığına yardımcı olur, bağışıklığınızı kuvvetlendirir ve tüm bunlarını yanında vücudunuzdaki tüm fizyolojik sistemlerinizi de düzenler. 

 

Balık Yağı 

 

Besin takviyeleri denilince ilk akla gelen balık yağlarında bulunan omega-3’ün sağlığınıza olduğu kadar gün içerisindeki, spor salonundaki, iş hayatınızdaki, eğitim hayatınızdaki performansınıza sayısız katkıları bulunmaktadır. Balık yağı hem beyin işlevlerinizi güçlendirir, hem de kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemine de fayda sağlamak gibi pek çok özelliği vardır. Ek olarak spor yaptığınız süreçte kas kaybına uğramanızı önler, özellikle gelişim çağındaki çocuklarınız için büyümeyi arttırır. Spor yaparken buna ek yağ yakmanızı sağlar. Çocuklar için vitamin takviyesi, bebekler için vitamin takviyesi, yaşlılar için vitamin takviyesi, her yaş grubundan besin takviyesi ihtiyacınız için balık yağını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.  

Glutamin 

 

Glutamin bir amino asittir ve sayısız faydaları sebebiyle sporla ilgilenen hemen hemen her sporcunun besin takviyesi listesinde ilk sıralardadır. Glutamin kaslarda bulunan leucine seviyesine etki ederek kasların büyümesini, gelişmesini sağlar. Kaslarınızın glutamin seviyesini yüksek tutar ve bu sayede kaslarınızın yağlanmasını önler. Antrenmandan önce almanızı tavsiye ederiz çünkü antrenmandan önce aldığınızda, antrenman sırasında kas liflerinin kasılma düzeyini minimuma indirir, asitlenmeyi engeller ve bu sayede dolayısıyla yorgunluğu önler. Büyüme hormonu (GH) seviyesini de arttırması sebebiyle uyku öncesi ve antrenman sonrası besin takviyesi tercihi için harikadır. Bazı araştırmaların sonucunda glutamin, hem spor yaptığınızda hem de dinlenirken yağ yakmanıza olanak sağlar. 

Karnitin 

Hem etkili bir yağ yakıcı hem de enerji seviyelerine fayda sağlayan bir amino asit türü olan karnitin erkekler için en iyi vitamin takviyesi olması ile birlikte sporcular arasında çok popüler bir besin takviyesidir. Karnitin’in işlevinden genel olarak bahsetmek istersek ilk verebileceğimiz örnek y asitlerinizin yakıt olarak kullanılmasını sağlamak için mitokondriye taşınmasını sağlaması olacaktır. Ayrıca karnitin, karbonhidratın kasların içinde depolanma miktarını arttırır, kasları dolu ve büyük tutmayı sağlar. Karnitin takviyesi alan sporcuların spor performansları artar ve yorgunluk seviyeleri de ciddi oranda azalır. Karnitin kas hücresi içerisindeki testosteron sayısını arttırır ve kas büyümesi de eşit oranla artar.  Bunların yanı sıra karnitinprotein sentezini artırıp kaslarda büyüme oluşmasını sağlar. Beta-alani de amino asit çeşididir ve kreatin ile birlikte tüketildiğinde daha fazla kas kütlesi kazanmanızı ve daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Vücut geliştirmek ve yağ yakmak için doktorunuzun da onayıyla bu besin takviyelerini kullanabilirsiniz. 

Beef Proteini 

Sporcuların sıklıkla tercih ettiği protein tozlarından biri olan beef proteini bir diğer adıyla sığır eti proteinidir. Adından da anlaşıldığı üzere sığır etinden sağlanır. İçerisinde bulunan vitaminler, B6 ve B12 vitamini, demir ve bağışıklık artırıcı çinko ve daha çok daha fazlası ile oldukça zengin bir besin değeri vardır. İçerisinde doymuş yağlar içerir. Tüm bunların yanı sıra erkeklerde testosteron düzeyinin korunması çok önemlidir ve bu sebeple beef proteini de ihtiyaç duyulan stearik asidin üçte birini sağlar. Bu proteine alternatif olarak whey proteininden de yararlanabilirsiniz, bu protein takviyesinin temel özelliği çok hızlı sindirilebilir olmasıdır. Bu nedenle antrenmanlardan önce veya sonra fark etmeden alınabilen whey proteini kas büyümesini artırmakta etkilidir. Sporcuların en çok kullandığı takviyeler arasında bulunan whey kesinlikle sizin için vazgeçilmez olacaktır. 

Magnezyum 

Özellikle spor yapan insanlarda daha sık görülen magnezyum eksikliği, her bireyde seviyesine dikkat edilmesi gereken bir mineraldir. Magnezyum eksikliğinizin olup olmadığını kontrol ettikten sonra magnezyum takviyesi almanız gerekir. Magnezyum eksikliği kas krampları iştah kaybı, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, kan şekerinde yükselme, kalsiyum ve potasyum seviyelerinde düşme, ve kalp ritminde düzensizlik,ayaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı gibi pek çok sorunun ya tetikleyicisidir ya da temel nedenidir. Bu gibi durumlarda magnezyum takviyesi hayati önem taşır. Sizde doktorunuzun tavsiyesi ile gerekli testler sonucunda magnezyum miktarınızı öğrenip akabinde takviye almaya başlayabilirsiniz. 

Sık Sorulan Sorular 

Neden Gıda Takviyesi Almalıyız? 

Besin takviyeleri vitamin, mineral ve vücudumuz için gerekli diğer bütün önemli besin maddelerini önemli seviyede almamızı sağlar, günlük beslenmenize ek olarak alacağınız gıda takviyeleri hayat kalitenizi arttırmaya yardımcı olacaktır. 

Besin Takviyeleri Nasıl Alınır? 

Tüm besin takviyelerini aç karnına ve tok karnına almak değişkenlik gösterir. Bitki özleri içeren takviyeleri daha faydalı olmaları için öğün aralarında almak gerekir. Yağlı kapsülleri veya yağda erime özelliğine sahiptakviyeleri (E vitamini, D vitamini) aç karna almak gerekir, suda eriyen takviyeleriise öğün arasında veya aç karna almak daha iyi sonuç verebiliyor. 

Vitamin Hapları Günün Hangi Saatinde Alınmalıdır? 

C vitamini sabah aç karına alınmalı, demir ilacını da vitaminin emilimini arttırmak için beraber kullanılabilirsiniz. Beraber alınacaksa ilk önce demir ilacı alınmalı ve arkasından en az 1 saat geçtikten sonra kahvaltı yapılmalıdır. 

Vitamin Hapları Kilo Aldırır Mı? 

Doğal yollarla yani sebze ve meyve tüketerek alınan vitaminler kilo aldırmaz fakat dolaylı yolla alınan vitamin hapları enerji alma ihtiyacı doğurur ve bu nedenle vücut kalori almaya ihtiyaç duyar. Yani kilo alıp almamak sizin elinizdedir. İştahımız açılınca dengesiz beslenmeye başlarız, eğer kontrol edebilirsek bir sorun teşkil etmeyecektir. 

Kazancınız 5%
Promosyon
99.00 TL 75.52 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
80.00 TL 75.05 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
547.57 TL 259.85 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
189.00 TL 152.00 TL
Kazancınız 11%
450.00 TL 399.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
250.00 TL 180.50 TL
Kazancınız 3%
300.00 TL 289.90 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (100)
İçerik Tipi
Mağaza
    Tümünü göster (38)
Fiyat

 – 

  • 19.9
  • 2990