0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Tripod & Monopod

TRİPOD NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

 

Üçayak da denilen tripod, cep telefonu ya da video kameraları sabitlemek ve yukarı aşağı hareket ettirmek için kullanılan genellikle alüminyum kullanılarak üretilen tutucu bir alettir. Çekilen fotoğrafın daha net olması için kullanılan tripod ve monopod, yukarı aşağı hareket kabiliyeti de sağlar. 

 

Tripod ve monopod sayesinde telefon ya da fotoğraf makinesi bir ağaç dalına dahi sabitlenebilir. Çoğu profesyonel fotoğrafçı hem engebeli yerlerde sabit durup fotoğraf çekebilmek hem de uzun soluklu fotoğraflama yapabilmek adına tripod kullanır. Hızlı hareket eden nesnelerin, doğadaki hayvanların fotoğraflarını çekebilmek için de fotoğraf makinesinin sabit durması işleri epeyce kolaylaştıracağı için yine tripod tercih edilir. 

 

Taşıma çantalı kamera tripod kullanmak fotoğraf çekimini kolaylaştırmak için epey avantajlıdır. Bu avantajlardan bazılarını şöyle açıklayabiliriz. Taşıma çantalı kamera tripod, makro ya da uzun pozlama çekimlerinde kolaylık sağlar. Kadraj rahat ayarlanabildiği için daha güzel fotoğraflar çekilebilir. Düşük ışık koşullarında da kullanılabilen taşıma çantalı kamera tripod ile enstantane azaltmak zorunda kalınacağı için el titremelerinin de önüne geçilmiş olur. 

 

Aile fotoğraflarında artık birinin fotoğrafta olmaktan vazgeçmesine gerek yok. Selfie tripod ile tek başına olunsa dahi net ve kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün. Uzaktan kumandalı modelleri ile selfie tripod başka birine ihtiyaç duymadan kullanılabilir. 

 

Monopod Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? 

 

Gerçek görevi fotoğraf makinesine uygulanan yer çekimi kuvvetini yok edip diğer yanal sallanmayı dengeleme ile daha stabil fotoğraf ve video çekimi sağlamak olan monopod ağır objeleri taşıması ve tripod çeşitlerine göre daha az yer kaplaması yönleriyle daha çok tercih edilir. 

 

    

Monopod Kaç Farklı Şekilde Kullanılır? 

 

  • Standart monopod herhangi bir tripod kafası olmadan,
  • Herhangi bir monopod veya tripod kafası ile,
  • Üç küçük ayaklı kendi başına dik durabilen monopod, tripod ya da video kafası olmadan, 
  • Üç küçük ayaklı kendi başına dik durabilen monopod, tripod veya video kafası ile, 
  • Herhangi bir monopod ucunda fotoğraf makinesi ile uzatma şeklinde kullanmak biçimiyle

 

Monopod hafif, rahat kullanılabilir ve taşınabilir aksesuar olması sebebiyle tripoddan daha çok tercih sebebidir. 

 

Monopod hafif, rahat kullanılabilir ve taşınabilir aksesuar olması sebebiyle tripoddan daha çok tercih sebebidir. 

 

Monopod Mu Tripod Mu? 

 

Kimi zaman ağır olarak görülen tripod kullanıma elverişli gibi gelmiyor. Bu durumlar da monopod kullanımı da elbet mümkün. Alınacak aksesuar fotoğraflama yapılacak yer, fotoğraflama yapılacak süre göz önüne alınarak seçilmeli. Fakat her koşulda güzel ve net fotoğraflar çekebilmenin tek yolu makineyi sabitleyecek bir aksesuar kullanmaktır. 

 

Monopod alırken de tripod gibi ağırlığına, uzunluğuna ve stabiliyetine dikkat edilmelidir. Bütçe elverdiği takdirde karbon fiber olan monopod modelleri tercih edilmelidir. Hem sabit duruş hem de hafiflik bu ürünlerde maksimum düzeydedir. Genellikle kafasız satılan monopod modelleri kafasız şekilde de kullanılabiliyor fakat ball head ile kullanıldığı zaman daha iyi performans veriyor. 

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise monopod modellerinden tripod performansı beklenmemelidir. Monopod ile karanlık ortamda uzun pozlama yapılmak istendiğinde tripod kullanıldığındaki gibi sonuçlar alınamaz. Monopod genellikle zoom lensi ile kullanıldığı için; spor müsabakalarında, vahşi yaşam fotoğrafları sırasında ve makro fotoğraf çekimlerinde kullanılır. 

Sonuç olarak monopod kullanışlı ve hafif olması sebebiyle çantanın bir köşesinde her zaman bulunmalı. Sağladığı ekstra stabilite asla bir tripod yerini tutamaz. Çekilecek fotoğrafların ve sizin tarzınıza göre tripod, monopod veya taşıma çantalı kamera tripod seçmek için Azall’da bulunan elektronik kategorisindeki modellerinden bütçenize uygun olanlara bakabilir, tek tıkla evinize gelmesini isteyebilirsiniz.

Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 123.4
  • 839.8