Şofben Modelleri 

Şofben, kişisel kullanımda sadece musluktan akan suyu ısıtmak amacıyla üretilen cihazlardır. Şofbenler portatif şofben, yoğuşmalı şofben, bacalı şofben ve elektrikli şofben olmak üzere dört çeşittir. Bu modellerden başka doğal gazla çalışan şofbenler de vardır. Şofben modelleri içinde en verimli çalışanı yoğuşmalı şofbendir. Fakat yoğuşmalı şofben en pahalısıdır. Doğal gazla da çalışabilen hermetik şofben hem fiyatı hem de güveliği açısından çok tercih edilir. Yalnız hermetik şofben modellerinde şofben ile kullanılacak musluğun mesafesi uzadıkça suyun ısınmasında saniyelerle gecikme olur. Doğal gazlı şofben bağlantısında gaz kaçağı yoksa ve de doğal gaz borusunun bağlanmasında sıkıntı yok ise tehlikeli bir durum yoktur. Doğal gazlı şofben oldukları ortamdaki oksijeni kullanmadıkları için daha güvenlidir, doğa dostudur diyebiliriz. Birde bacalı şofben çeşidi vardır. Özellikle bacada oluşabilecek tıkanıklık ya da ortamdaki oksijen miktarının düşmesiyle zehirlenme gibi sorunlar oluşabilir. Bu sebeple bacalı şofbenler çok talep görmemektedir. 

Elektrikli Şofbenler 

Elektrikli şofbenler, kullanımı çok kolay şofbenlerdir ama dikkat edilmez ise de patlama riski vardır. Şöyle ki kaçak akıma karşı prizlerde kuvvetli bir topraklama yapılmamışsa patlama riski oluşabilir. Elektrikli şofben kurulumu uzman kişiler tarafından dikkatlice yapılırsa, düzenli aralıklarla şofbenin bakımı bir uzmana yaptırılırsa riskli durum oluşmaz. Portatif şofben mutfak ve banyo olarak tek bir oda için su ısıtan küçük ve pratik bir şofben türüdür. Çok çabuk suyu ısıtır. Fiyatı da diğer şofben çeşitlerine göre çok çok uygundur. Şofbenlerin garanti süresi ücretsiz montajıyla çalıştığı ilk kullanımdan sonra üç yıldır.  

Termosifon 

Termosifon ise beş litre ile yüz yirmi litreye kadar deposundaki suyu elektrik enerjisi ile ısıtan makinadır. Termosifon suyu ısıtmakla kalmaz, ısındıktan sonra da suyun sıcak kalmasını sağlar. Doğal gazın olmadığı evlerde, yapılarda tercih edilen bir su ısıtıcıdır. Banyo ya da mutfak gibi sıcak suyun kullanılacağı odalarda kullanılır. Termosifon kullanılmadığı zaman kapatılmalıdır. Daima belirli bir hacimde sıcak suyu hazır bulundurduğu için çok avantajlıdır. Termosifon elektrikle suyu ısıttığı için fatura tutarı açısından dezavantajlıdır. Termosifon fiyatları ise her markaya, her modele ve kazanının hacmine göre değişir. 

Marka
    Tümünü göster (8)
Renk
Enerji Sınıfı
Fiyat

 – 

  • 219
  • 3050