0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

TUVALET EĞİTİM SETİ

Lazımlık bebek ve çocukların tuvalet eğitimi sırasında kullanmaları için üretilmiş küçük sandalye görünümündeki tabure tuvaletlerdir. Lazımlık adı verilen bu tabureler çocuğunuzun bez ile vedalaşma sürecinde klozet veya alaturka tuvaletten korkarak travma yaşamasına engel olmaktadır. Lazımlık modelleri boy ve ebat olarak çocuğa uygun, renk şekil ve desen olarak da çocuğun ilgisini çekecek sevimlilikte oldukları için tuvalet sürecini oldukça kolaylaştırmaktadır. 

Lazımlık Modelleri

Tuvalet eğitimi sırasında kullanılabilecek birçok çeşit ve modelde lazımlık bulunmaktadır. En çok tercih edilen lazımlık modeli ise yetişkin klozetine takılan klozet adaptörleridir. Çocuğun direkt yetişkin tuvaletinde eğitim almasına yarayan bu portatif lazımlıklar çocukların ilgisini çekecek çizgi film karakterleri ve çeşitli desenler ile süslenerek çocukların eğitimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yetişkin klozetlerinin önüne koyulacak tabure veya basamak ile çocukların klozete ulaşması kolaylaştırılmalıdır. Diğer bir popüler lazımlık modeli ise kürsü şeklinde oturaklı ve taşınabilir modellerdir. Taşınabilir hafif ve yerde duran bu lazımlıklar çocuğun yardım almadan tuvalette oturabilmesini sağladığı ve çocukların ayakları yere değdiği için çocuğu motive etmekte ve korkutmamaktadır. Taşınabilir lazımlık çocuk için avantajlı bir model olsa da ebeveynler için uğraştırıcı bir modeldir. 

Taşınabilir lazımlık modellerinden biri de son dönemde ebeveynler tarafından çokça tercih edilen klozet lazımlık modelidir. Bu modeller yetişkin klozetlerinin oldukça küçük boyutlusu olan sifon, tuvalet kâğıdı ve müzik çalma gibi işlevleri olan bir modeldir. Bu eğitici lazımlık çeşidi gerçekçi özellikler ile tasarlandığı için çocuğun tuvalet eğitimine daha çabuk alışmasını sağladığı gibi müzik çalma özelliği ile de çocuğun ilgisini çekmeyi amaçlamaktadır. Taşınabilir lazımlık modellerden biri de seyahatlerde, pikniklerde, kamp ve denizde kullanılabilecek seyahat lazımlığıdır. Oldukça küçük olan bu lazımlık çeşidi pratik ve hızlı çözüm sağlamaktadır.

Lazımlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazımlık seçimi tuvalet eğitiminde oldukça önemli bir konudur çünkü yanlış seçilmiş bir model çocukta travma etkisi yaratıp bu sürecin uzamasına ve yıpratıcı bir hale gelmesine sebep olabilir. Lazımlık seçerken çocuğun fikrini almak oldukça önemlidir. Çocuğun fiziksel yapısına ve karakteristik özelliklerine göre seçim yapılmalıdır. Lazımlıklar kullanım alanına göre alınmalıdır. Örneğin ev ortamında klozet şeklinde lazımlıklar, adaptör ya da kürsü şeklinde modeller seçilmeliyken seyahat esnasında portatif küçük seyahat lazımlıkları alınmalıdır. Ayrıca kaliteli bir ürün tercih edilirse hem uzun ömürlü olmuş olur hem de kırılmaların ve çocuğa zarar vermenin önüne geçilebilir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer çocuk tuvalet eğitimine hazırsa siz de çocuğunuza bu eğitimi vermek istiyorsanız ilk olarak çocuğunuzun sevebileceği bir lazımlık alarak işe başlamalısınız. Sonrasında çocuğun ebeveynleri olarak ortak fikirler edinerek bu süreci birlikte ve tutarlı bir şekilde yönetmelisiniz. Bu süreç sizi ve çocuğunuz kısa bir süreliğine zorlayacaktır. Bu nedenle bu dönemde sabırlı, sakin ve anlayışlı olmakta fayda vardır. 

Lazımlık satın aldıktan sonra çocuk süreç hakkında bilgilendirilmeli gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Gerekli yönergelerden sonra bebek bezleri kaldırılmalı ilk olarak deneme külotları kullanılmalıdır. Bu süreçte çocuk ile birlikte seçilecek iç çamaşırları çocuğun motivasyonunu arttırabilir. Çocuğunuzun tuvalet yapma zamanlarında çocuğunuzu lazımlık ya da klozete taktığınız adaptöre oturtarak alıştırmaya çalışın. Çocuğunuz tuvaleti geldiğini basit ipuçları ile belli edecektir. Bu ipuçları geldikçe çocuğunuzu gün içerisinde lazımlığına götürün. Bu süreçte çocuğunuz tuvalet eğitimi için teşvik edin ve başarısın tebrik edin. Ceza yönteminden kesinlikle kaçının. Lazımlık alışkanlığı geliştikten sonra çocuğu yavaş yavaş yetişkin tuvaletine alıştırabilirsiniz. 

İhtiyacınız Olan Lazımlık Çeşitleri Sitemizde!

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken kullanacağınız lazımlık çeşidine karar veremediyseniz sitemizde yer alan birbirinden güzel ve çekici modellere göz atabilirsiniz. aZall da yer alan kaliteli ve uygun fiyatlı en kullanışlı lazımlık modellerini satın alabilirsiniz. Aynı gün kargolanan ürünler güvenli ve sağlam bir şekilde sitemiz güvencesi ile sahip olabilirsiniz. Eğitici lazımlık çeşitleri için sitemizi ziyaret edebilir lazımlık fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. aZall ailesi olarak keyifli alışverişler dileriz.

Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 242.25
  • 1382.99