0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Kaplumbağa

EVCİL CANLARA ÖZEL: KAPLUMBAĞA YEMİ, TAVŞAN VİTAMİNİ

Periyodik kontrollerinin aksatılmaması gereken evcil hayvanların bakımında en önemli faktör olan yemlerden olan kaplumbağa yemi rastgele seçilmemelidir. Kaplumbağa yemi öneri alınırken, kaplumbağa cinsi ve yaşantısı da önemlidir. Verilecek miktar kaplumbağa yemi de kaplumbağa büyüklüğü ve yaşına göre değişebilir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kişi evlerinde kaplumbağa yemi ile kara ya da su kaplumbağası beslemektedir. Ortalama 75-80 yıl yaşayabilen kara kaplumbağası çeşitlerinin, dişi olanı 30- 35 cm, erkek olanı ise 25 cm’e kadar büyüyebilir. Bakımı ve beslenmesi çok pratik olan kaplumbağaların evde beslenebilen cinsi olan kırmızı yanaklı su kaplumbağası, kaplumbağa yemi ile beslenir. Hergün kaplumbağa yemi verilmesi gerekir. Su kaplumbağası hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Ve ortalama ömürleri akvaryumda 30 yıl kadardır. 

Gelişme dönemlerinde daha çok etçil özellikleri ön plandadır. Beslenmede kaplumbağa yemi kullanmak tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında hayvansal proteinler içeren gıdalar da takviye olarak verilmelidir. Haşlanmış tavuk, balık gibi ürünlerin yanı sıra havuç, marul, elma, çilek, muz gibi gıdaları da beslenmelerine eklemek gerekir.

Evde Tavşan Bakımında Takviyeler: Tavşan Vitamini

Tavşanlar da su kaplumbağaları gibi 2 çeşitte beslenebilir. İlki özel olarak hazırlanmış paketli yemlerdir, bir diğeri ise yeşillikler ve sebzeler. Takviye edici gıda olarak tavşan vitamini de kullanmak gerekir. Tavşan vitamini, kemirgenler için vitamin ihtiyaçlarını karşılayan, tüy dökülmesini azaltan, bağışıklık sistemi güçlendiren yem katkısıdır. Sağlam bir bünyeye sahip olmalarına yardımcı olan tavşan vitamini, yetişkin tavşanlarda 100 ml suya 5 damla, yavrularda ise 100 ml suya 3 damla şeklinde uygulanarak verilir. İçerisinde temel vitamin ve mineraller, keçiboynuzu, arpa, buğday, yulaf, mısır ve ay çekirdeği bulunan tavşan yemleri, tavşan vitamini ile birlikte kullanılmalıdır. Bazı yemlerin içerisinde ise keten tohumu, aspir, kadife çiçeği, soya kabuğu, deniz yosunu, havuç, bezelye, kızılcık, maş fasulyesi ve probiyotik gibi besinler bulunabilir. 

Tavşan Temizliğinde Kolaylık: Tavşan Toz Şampuan

Kedi, köpek ve tavşan gibi küçük petler için özel kokusu sayesinde temizleyen ve hoş kokmasını sağlayan, tüylerin parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan tavşan toz şampuan ürünü, kuru tüyler üzerine serpiştirilerek kullanılır. Ufak hareketler ile masaj yaparak tüylere iyice yedirmek gerekir. Fazlası kuru bir bez yardımı ile alınabilen tavşan toz şampuan, sık sık kullanım için uygundur. İçerisinde bulunan talk sayesinde kuru bir görünüme sebep olan ve güzel kokular bırakabilen tavşan toz şampuan, ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Özellikle dış ortamda sıklıkla bulunan fakat yıkanmayı sevmeyen petler için kullanımı uygun olan tavşan toz şampuan, zor ve sık tüylü tavşanlara pratik bir temizlik sağlamak için idealdir. 

Hamster ve Fare Vitamini Nedir?

Hamsterlar genel olarak fareye benzetilse de başlı başına farklı bir türdür. Hamster vitamini ve fare vitamini kullanmak kaplumbağada olduğu gibi canlı bir tüy görünümü ve sağlık açısından önemlidir. İçerisinde A, D, E, C, B1, B2, B6, B12, K3 gibi vitaminlerin bulunduğu hamster vitamini ve fare vitamini aynı diğer takviye edici gıdalar gibi hayvana özel kullanılmalıdır. Yetişkin tavşan ve hamsterlarda 100 mlye 20 damla, yavrularda 100 mlye 10 damla şeklinde verilmelidir. Evcil hamsterlardan, çiftlik hayvanı olan kaplumbağa, tavşan gibi birçok tür ve cins için kullanılacak yem ve takviye edici vitamin ürünleri için aZall yanınızda. Birçok marka ve çeşit içerisinde hayvanlarınıza en uygun olanı seçebilir, kolaylıkla satın alabilirsiniz.  

Marka
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 125.62
  • 287