GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

 

Güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için cildinize en uygun koruyuculukta ve uygun faktörde bir güneş kremi seçmek gereklidir. En kaliteli ve yüksek faktörlü koruyucu seçilse bile cilt tipine ve kullanım koşuluna uygun olmadıktan sonra bir faydası görülemez. 

 • Hassas cilt tipleri için mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu tercih edilmelidir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yüz, boyun ve dekolte kısımlarına yaklaşık 2 parmak kadar güneş kremi kullanmak, lekelenme ve yaşlanmayı önler.
 • Çok açık tenli insanlar güneşe ilk çıkıldığı anlarda 30 faktör korumalı güneş kremi kullanılmalıdır. 
 • Yüz için kullanılacaksa krem formda, vücut için kullanılacaksa losyon formda güneş kremi kullanmak uygun olacaktır. Vücut için olan güneş koruyucu kremler yüz için kullanılmamalıdır. 
 • Güneş kremi, güneşe çıkmadan en az 15-30 dk. önceden sürülmelidir. 
 • Güneş yoğun bir şekilde olmasa bile güneş kremi kullanmak ihmal edilmemelidir. 

 

Güneş Koruyucu Ürünlerde SPF Ne Demek ve Ne İşe Yarar? 

 

Sun Protection Factor yani SPF ölçümü güneş koruyucu kremlerin güneşten ne kadar koruduğunu gösterir. Doğru şekilde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılan güneş kremi, 15 SPF ya da 30 SPF olsa dahi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yeterlidir. Çok hassas ciltlerde 50 SPF ya da üstü güneş koruyucu ürünler kullanmak gerekebilir. 

 

15 SPF güneş kremi zararlı güneş ışınlarının %93’ünü bloke eder. 

30 SPF güneş kremi zararlı güneş ışınlarının %97’sini bloke eder. 

50 SPF güneş kremi zararlı güneş ışınlarının %98’ini bloke eder. 

 

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir? 

 

Güneş ışınları, sağladığı birçok yararın yanı sıra zararlı ultraviyole ışınlar ile cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok probleme sebep olabiliyor. Güneş koruyucu kremler ise bu zararlı ışınların bir kısmını emerek ya da geri yansıtarak güneş yanığını önlemenin yanı sıra cilt kanserinin de önüne geçer. 

 

Güneş kremi kullanımı; 

 • UV-A ve UV-B ışınlarına karşı korur. 
 • Güneş kremi foto yaşlanmayı durdurur. 
 • Yanıkları önler. 
 • Güneş kremi, güneş lekelerinin zamanla azalmasını sağlar.
 • Cilt kanseri riskini azaltır. 
 • Cilde nem kazandırır. 
 • Güneş kremi cilde elastikiyet kazandırır. 
 • Ciltteki renk tonu eşitsizliklerini engeller. 

 

Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalı? 

 

Çocuklar söz konusu olduğunda, her konuda olduğu gibi güneş koruyucu ürünler seçiminde de hassasiyet gerekir. Çocuklar için en uygun güneş kremi koruyuculuk seviyesi SPF 50 ve üzeri ürünlerdir. Çocukların cildi oldukça hassastır ve güneşten gelen zararlı ışınlara karşı oldukça savunmasızdır. 

 

SPF seviyesi ne kadar fazla ise güneş ışınlarının altında güvenle oturması için gereken süre de o ölçüde uzar. Yine de ne kadar yüksek koruyucu içeriğine sahip güneş kremi kullanılsa da çocukların güneş altında çok uzun süreler geçirmesi tavsiye edilmez. 

 

D vitamini almak için elbette güneşe ihtiyaç vardır. 

Yiyeceklerden veya takviye besin olarak da alınabilen d vitaminini güneşten alabilmek için uzun süre güneşe maruz kalmaya gerek yoktur. Güneş altında geçirilecek vakitte cildi korumak için bir kalkan oluşturmalı ve güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Güneş kremi sürmeden sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar güneşten faydalanılabilir fakat diğer saatlerde güneş kremi sürmek zaruridir. 

Vücudun hassas olan narin dudak bölgesi için geliştirilmiş güneş koruyucu krem kullanmak nem dengesinin korunmasını sağlar, korur ve hasarları onarır. Çünkü güneşten etkilenen dudaklar kuru, pullu ve tahriş olmuş şekilde görünür. Yüz ve vücut için düzenli olarak güneş kremi kullanımı önemlidir. Yüz ve vücut tipinize uygun güneş koruyucu ürünler seçmek için Azall’a göz atabilir, isteklerinizi karşılayacak ürünü seçebilirsiniz. Sağlıklı günler için her zaman güneş koruyucu ürünler bize eşlik etmeli.

Marka
  Tümünü göster (6)
Güneş Koruma Faktörü
Ürün Miktarı
Cilt Tipi
Mağaza
Fiyat

 – 

 • 71.91
 • 386.1