Makyajın En Can Alıcı Parçası 

Makyaj, neredeyse dünyanın her yerinde farklı metotlarla da olsa kullanılan bir süslenme şeklidir. Özellikle kadınların görünüşlerinde en çok önem verdiği kısım olan yüzleri için kullandıkları birçok malzeme vardır. Makyaj yapılırken en çok tercih edilen bölge gözler ve çevresidir. Karşıdaki insanlarla direkt gözlerle iletişime geçildiği ve en dikkat çekilen bölge olduğundan göz ve çevresine yapılan makyaj da büyük önem taşır. En sade makyajda bile gözlere mutlaka kullanılan bir ürün bulunmaktadır. Göz makyaj malzemeleri makyaj çantasından hiç eksik edilmeyen ürünlerdir. Günlük makyajlarda dudaklara veya yüzün geri kalanına pek bir şey sürülmese bile bir maskara ile makyaj tamamlanır. Bu sebeple en çok makyaj malzemeleri çeşidinin bulunduğu bölge de gözlerdir. 

Göz Makyajı Çeşitleri 

Makyajın en önemli parçası olan göz ve çevresinin her duruma göre farklı makyaj seçenekleri vardır. Renkleri ve malzemelerin kullanım miktarının bile değiştiği bu durumlar gece ve günlük makyaj olarak ayrılabilir. Günlük makyaj da daha çok toprak tonu makyaj malzemeleri tercih edilse de gece makyajı daha canlı ve ağır tonlardan oluşan, daha göze çarpan bir makyajdır. Günlük makyaj ise herkesin tercihine göre kullanım şekli değişen bir makyajdır.  

  • Gece makyajında en çok kullanılan iki ürün far ve rimeldir. Giyilen kıyafete göre de renkleri belirlenebilecek olan gece makyajında çoğunlukla koyu renkler kullanılır.  Bütün kirpik tipleri farklı olduğu için herkesin kendine uyacak en iyi rimel markasını bulması önemlidir. Çoğunlukla simli ve parlak far renklerinin kullanıldığı gece makyajında eyeliner da önemli bir parçadır. En kolay kullanımın olduğu eyeliner çoğunlukla siyah olsa da tercihe göre farklı renkler de bulunabilir fakat en çok tercih edilen tür dumanlı makyajdır. Siyah ve gri renklerin ağırlıklı olduğu bu makyaj türü özel bir yere hazırlanırken çok sık tercih edilir. Kullanılan renklerden dolayı dumanlı ismi verilen bu makyaj çarpıcı bir görüntü elde edilmesi için oldukça idealdir. 
  • Günlük makyajda en çok tercih edilen renkler nude renklerdir. Daha doğal bir görüntü oluşturan bu renkler günlük kullanımda rahatlık sağlar. Eyeliner nude makyajda pek tercih edilmese de kahverengi eyeliner isteğe göre kullanılabilir. Renkli bir makyajın da tercih edilebileceği günlük makyajlar çoğunlukla gidilen yere veya giyilen kıyafete göre değişiklik göstermektedir. Çalışanlar için sade bir makyajın daha rahat olması bu makyaj malzemelerinin daha çok tercih etmelerini sağlar. Makyajsızmış gibi duran nude makyaj da bu sebeple çok tercih edilir. Bu makyaj malzemeleri her ürün için kolaylıkla bulunabilir. Nude far paleti de günlük makyajda kullanım için oldukça uygundur. 

Göz Makyajında Öncü Markalar 

Göz makyajı için kullanılan birçok çeşit malzeme vardır ve bunlar her markaya göre farklılık göstermektedir. Fiyat, cilde uygunluk veya renklere göre tercih edilen bu markaların çoğu ürünü birbirine benzese de kullanıcı tabanı birbirinden farklı olabilir. Göz makyajında en çok kullanılan ürün olan rimel için sıklıkla tercih edilen markalardan biri Maybelline rimel ürünüdür. Her bir kirpik yapısı için farklı çeşitleri vardır. Yine göz makyajında önemli bir parça olan dipliner için Golden Rose dipliner çeşitli renklerde seçenekler sunmaktadır. Temel olarak her makyaj malzemesinin kullanım amacı ve yeri aynı olsa da markalar ürünlerine rekabet için belli farklılıklar ve yenilikler eklemektedir. Rimel konusunda yine oldukça iyi olan Loreal rimel de çok kullanılan ve iyi bir markadır.  

Göz Makyaj Malzemeleri Türleri 

Göz aslında yüzümüze oranla küçük kalan bir bölge olsa da en çok makyaj malzemenin kullanıldığı yerdir. Bu sebeple makyaj malzemelerinin çeşitleri de oldukça fazladır. Göz makyajı için kullanılan mazemeler eyeliner, maskara, dipliner ve fardır ve her bir ürün kendi içinde de çeşitlenmektedir. Maskaralar kirpik tiplerine göre ayrıldığından fırça yapıları önemlidir. Farklı renk seçeneklerinin bulunmasıyla birlikte şeffaf maskara da kullanılan bir üründür. Kirpiğin boyanmasını istemeyen ama şekil vermek isteyenlerin kullandığı bir üründür. Eyeliner ve dipliner kirpik diplerini boyarken kullanılır. Birbirlerinden tek farkı eyeliner daha kalın ve belirgin çizgiler için kullanılırken dipliner daha ince çizgiler çekmek için kullanılır. Far için de oldukça farklı seçenekler mevcuttur. Renkli far paleti en çok kullanılan ve birçok seçeneği barındıran bir üründür. Bunun yanında farklı makyaj türleri için de paletler bulunmaktadır. Her renk skalası için veya makyaj türü için çeşitli far paletleri kullanılabilir. Eyeliner için de seçenekler likit ve kalem şeklindedir. Likit eyeliner kalem eyeliner ile kıyaslandığında daha yoğun bir boyama gerçekleştirir. Göz makyajı için kullanılan bir diğer ürün de göz kalemidir. Eyeliner ve diplinerın aksine göz altına da sürülen göz kalemi farklı renk seçenekleriyle birçok kişinin tercihidir. 

Göz Makyajında Fiyatlar 

Her bir ürün ve marka farklı bütçelere uygunluk göstermektedir. Marka ve ürün tercihi yapılırken en çok dikkat edilen konulardan biri fiyatlardır. Bu fiyatlar far paletleri için içerisindeki renk seçeneklerinin fazlalığına göre değişiklik gösterirken maskara ve eyelinerda suya dayanıklılığına bağlı olarak değişmektedir. Bir Golden Rose rimel diğer markalara göre daha hesaplı olurken oldukça yüksek fiyatlı seçeneklerin olduğu markalar da vardır. Aynı şekilde önemli bir parça olan far için de Revolution far paleti oldukça uygun fiyat seçenekleri sunmaktadır. Her renge ve miktara göre değişen makyaj malzemesi fiyatlarında kullanılan ürünler için bütçeye uygun bir seçenek her zaman bulunabilir. Kalite konusunda büyük değişikliklerin olmadığı bu markalar birçok seçenek gibi fiyata göre de tercih edilir. 

Göz Makyajını Temizleme 

Her ne kadar makyaj yapılması zevkli olsa da ve güzel bir görüntü sunsa da cilt ve göz sağlığı için her gün temizlemek önemlidir. Günlük yapılan makyajlar artık kullanılmayacağı zaman iyice temizlenmelidir. Bunu yanında bir cilt bakımı da yapılması faydalı olacaktır. Özellikle gece makyajı gibi ağır makyajlar mutlaka iyice temizlenmelidir. Göz ve çevresinde uzun süre kalan makyaj bir süre sonra sağlık sorunlarına yol açabildiğinden iyi bir göz makyaj temizleyicisi ile silinmelidir. Bu temizleyicilerde de marka, cilt tipi ve kullanlan bölge farklılıkları vardır. Loreal Paris göz makyaj temizleyicisi tek seferde en koyu ve yoğun makyajı bile temizlemesiyle iyi bir seçenektir. Cilt makyajı temizleme ile göz makyajını temizlemede ayrı ürünler kullanımı önemlidir. Göz bölgesi daha hassas olduğu için buna göre üretilen göz temizleme suyu göz sağlığı açısından daha uygun bir seçenektir. Temizleme ürünlerinin yanında nasıl temizlendiği de önemlidir. Çok bastırarak ve sürterek temizlemek gözlere zarar vereceğinden nazikçe temizlenmelidir. En hassas bölgeler olan gözler çok zorlanmaya gelmeyeceğinden eğer hafif bir uygulamayla temizlenmiyorsa ürün değişikliğine gidilebilir. 

 

 

Sık Sorulan Sorular 

Göz makyajının kalıcılığı nasıl sağlanır? 

Makyaj konusunda önemli bir faktör de kalıcılığıdır. Her ne kadar malzemeler buna uygun üretilse de bazı göz kapağı bölgesi yağlı olanlar için farlar, cilt tarafından çabuk emilebilir ve makyaj silinir. Bunun için özel üretilen far bazları göz kapağının farı emmesini engelleyecek ve daha kalıcı bir makyaj elde edilmesini sağlayacaktır. 

Göz makyaj malzemelerinde en çok dikkat edilmesi gereken konu nedir? 

Her ne kadar bir makyaj malzemesini alırken ilk dikkat edilen şeyler ürünün içeriği ve fiyatı da olsa en önemli nokta son kullanma tarihidir. Uzun süreli kullanım sunan bu malzemelerin tarihi geçmiş olarak satılması pek mümkün değildir fakat alınan ürünü tarihi geçene kadar kullanmamak önemlidir. Ayrıca enfeksiyon kapmamak için makyaj malzemelerinin başkalarıyla paylaşılmaması gereklidir. 

Göz makyajı için en iyi ürünü nasıl bulabilirim? 

Göz makyajında çok çeşitli seçenekler olduğu için herkese göre uygunluğu değişmektedir. Cilt tipi ve göz yapısına göre birçok seçenek bulunmaktadır. Maskaralar için kirpiğin uzunluğu ve şekli fırça seçimi için önemliyken, eyeliner veya dipliner seçimi için göz yapısı ve nasıl bir makyajın yakışacağı önemlidir. Her marka neredeyse bütün göz yapıları için ürün bulundurmaktadır. 

 

Kazancınız 10%
Promosyon
120.00 TL 108.00 TL
Kazancınız 54%
299.00 TL 139.00 TL
Kazancınız 21%
175.00 TL 139.00 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
131.26 TL 104.71 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
170.05 TL 139.62 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
170.05 TL 139.62 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
89.00 TL 80.10 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
170.05 TL 139.62 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
417.68 TL 362.48 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
77.56 TL 56.38 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
99.00 TL 89.10 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
104.41 TL 80.54 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
123.33 TL 111.00 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
344.58 TL 296.70 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
189.44 TL 157.07 TL
Daha fazla göster
Marka
    Tümünü göster (74)
Renk
    Tümünü göster (77)
Form
Görünüm
Mağaza
    Tümünü göster (33)
Fiyat

 – 

  • 27.95
  • 425