0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Genç & Çocuk Odası

Genç & Çocuk Odası Dekorasyonu 

Çocuk Odası 

Ebeveyn olacağınızı öğrendiğiniz ilk anla beraber hayatınız yavaş yavaş değişmeye başlar. İlk kıyafetleri, ilk oyuncakları, bezi, maması, beşiği derken kendinizi bir hazırlık içerisinde bulursunuz. Aylar süren koşuşturmaca sonucu bebeğiniz dünyaya gelir. Onu kucağınıza aldığınızda artık çok farklı duygulara sahip olursunuz. Ha emekledi, ha yürüdü, ha konuştu diye arkasında koşarken bir de bakmışsınız yıllar geçmiş ve minik bebeğiniz artık okul çağına gelmiştir. Tabi bu büyüme ile birlikte yeniden bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. Bunlardan biri baştan tasarlayacağınız çocuk odasıdır. Artık çocuğunuzun da ihtiyaçları değişmiştir ve yeni mobilyalara ihtiyaç duyulmuştur. Şimdi ise sıra, çocuğunuz için en uygun çocuk odası modelleri incelemekte.  

İhtiyaçlara Öncelik Verin 

Çocuk odasını oluşturmaya karar verdiğinizde ilk olarak dikkate almanız gereken husus elbette ki ihtiyaçlardır. Piyasada en sık rastlanan çocuk yatakları tamamen ticari amaçlı olup farklı tasarımlardır. Bunlar izledikleri çizgi filmlerden esinlenerek oluşturulur. Kimisi arabaya, kimisi korsan gemisine, kimisi şatoya benzetilen çeşit çeşit çocuk yatak modelleri bulmak oldukça kolay fakat ne kadar işlevsel oldukları tartışılır. Bu nedenle yeni yatağın çocuğunuzun kendi vücut oranlarına uygun olması gerekir. Aynı zamanda sadece görseli için değil sağlayacağı konfor açısından da değerlendirilmesi gerekir.  

Yatak halledildikten sonra kızınızın/oğlunuzun kıyafetlerini yeterli düzeyde muhafaza edebilecek bir gardıroba ihtiyaç vardır. Yazlıklarını ve kışlıklarını tamamen içine alabilmesi önemlidir. Aradığınız her şeye tek yerden ulaşabilmek size de kolaylık sağlayacaktır. Düzeni koruyabilmek adına oyuncaklarını koyabilmesi için çok amaçlı bir dolaba, okuma kitapları için de bir kitaplık gereksinimi yadsınamaz. Bu nedenle hepsini bir arada görebilmek amacıyla çocuk odası dolap modelleri detaylı şekilde incelenip seçilmelidir. Bir diğer ihtiyaç duyulan mobilya çalışma masasıdır. Derslerini rahatça çalışabileceği, çalışırken zorlanmadan sığabileceği uygun büyüklükte bir masa gereklidir.  

Çocuk Odası Tamamlayıcı Parçalar 

Çocuk odası için temel mobilyalar alındıktan sonra sıra odayı tamamlayıcı unsurlara geçilir. Odası gün ışığını bolca alıyorsa oldukça şanslısınız. Bu noktada çocuk odası perde modelleri ilginizi çekecektir. İşe biraz da eğlence katmak adına perdeleri desenli tercih edebilirsiniz. Sevdiği bir çizgi film teması ya da hareketli baskılar üzerinden gitmek karar vermede yardımcı olacaktır. 

Akşamları da odasında güzel vakit geçirebilmesi için aydınlanma önemlidir. Kitap okurken, oyun oynarken, ders çalışırken gözlerinin yorulmaması gerekir. Dolayısıyla uygun parlaklıkta ışıklandırma sağlanmalıdır. Çocuk odası avize modelleri konusunda yine olaya bir parça eğlence katabilir ya da çocuğunuzun zevkine göre daha sade seçimler yapabilirsiniz. Eğer odada yeterli alan varsa çeşitlilik kazandırmak amacıyla puflar kullanılabilir. Bu hem odaya hareket katacak hem de işlevsel bir obje olarak iş görecektir.  

Çocuk Odalarında Tercih Edilen Renkler 

Yaşadığımız toplumda yıllardır süregelen bazı kalıplaşmış algılar mevcuttur. Yaşamın her alanında karşımıza çıkan bu kalıplar renkler üzerinde de etkili olmuştur. Daha anne karnındayken bile cinsiyetimiz belirdiği zaman bunu renklerle ifade ederler. Kız çocuğu pembe rengiyle, erkek çocuğu ise maviyle özdeşleşmiştir. Bu durum çocukların giysilerinden tutun da odalarına kadar her durumda kullanılır. Kız çocuk odasında daha çok pembeler hâkimken, erkek çocuk odası modelleri seçilirken mavi rengi tercih edilir. Oysa artık bu algılar yıkılmaya başlamıştır. Çocuk odalarında tüm pastel renkler yer alabilmektedir. 

Güncel Çocuk Odası Fiyatları 

İstenilen tüm parçaları içerisinde barındıran bir oda takımına karar vermede şüphesiz fiyat analizi de oldukça mühimdir. Seçilen mobilyaların odaya ayrılan bütçeyi sarsmaması gerekir. Ailelerin maddi durumuna göre çocuk odası takımı fiyatları da çeşitlilik gösterir. En uygun takımlar 1.500 TL’den başlayarak, kullanılan materyallerin kalitesi ve çocuk odası markaları kapsamında fiyatlarda artış görülmektedir. Bu doğrultuda aileler kendilerine en uygun modeli satın almalıdır.  

Genç Odası 

Çocuğunuz lise çağlarına geldiğinde mevcut odasının artık kendisine uygun olmadığını düşünür ve değiştirmeye karar verir. Genç bir birey olarak zevkleri de şekillenmeye başlar. Yetişkin olma yolunda odasını fikirleri yönünde dekore etmek ister. Odanın her köşesinde kendi seçimlerini görmek ona kendisi hakkında söz sahibi olmaya başladığını hissettirir ve bu gençler için önemli bir adımdır.  

Genç odası takımı dendiğinde çocuksu ögelerden uzak, daha sade tercihler karşımıza çıkar. Çocukça desenler yerini daha karakterize unsurlara bırakır. Odada göreceğiniz her detay artık çocuğunuzun iç dünyasını yansıtır. Sevilen grupların posterleri, izlenen filmlerle ilgili çeşitli objeler, uğraştıkları spor dalından bazı simgeler yer almaya başlar. Böylece odada bir enerji meydana gelir.  

Genç Odasında Yer Verilen Temel Objeler 

Tabi ki her yatak odasında olduğu gibi genç odasında da birtakım temel mobilyalar olmalıdır. Vücudu hem kütlece hem de hacimce arttığı için daha geniş bir yatağa ihtiyaç vardır. Uyurken bedeninin de dinlenebilmesi için ortopedik yataklar tercih edilebilir. Eğer aynı odada iki kardeş kalacak şekilde düşünülüyorsa ve alan darsa genç odası ranza modelleri ilginizi çekebilir. Böylece alandan daha verimli yararlanılır.  

Kızınızın/oğlunuzun çocukluk dönemine göre kıyafetlerinin sayıca artması da kaçınılmazdır. Özellikle genç bir kızsa elbiseleri, kotları, tişörtleri, mevsimlik ceketleri, montları derken liste uzayıp gidecektir. Dolayısıyla dolabın hacmi genişletilmelidir. Onlarca ürün arasından çocuğunuzun zevkine, sizin de bütçenize uygun olan genç odası gardırop modellerine detaylıca göz atabilirsiniz. Düz renklerden yana tercih yapabilirsiniz. Hem odayla uyumu sağlanabilir hem de uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.  

Çok sayıda kitabı varsa ya da dekoratif eşyaları bulunuyorsa bunları istediği gibi sergileyebilmesi için bir kitaplık satın alınabilir. Yine odayla uyumu düşünülerek hareket edilmelidir. 

Olmazsa Olmaz Çalışma Masası 

Çocuğunuzun büyümesiyle birlikte sırtına yüklenen ders ağırlığı da artmaktadır. Çalıştığı esnada odaklanabilmesi ve o süreyi verimli geçirebilmesi için kendisine ait bir masası olmalıdır. Burada derslerini çalışabilir, bilgisayarını kurabilir ya da farklı işleriyle meşgul olabilir. İsteğinize uygun genç odası çalışma masası ararken büyüklüğü önemlidir. Böylece ders çalışırken rahatı bozulmamış olur. Bir yandan halletmesi gereken ödevlerle uğraşırken masada kalan boşluğa çayını ya da kahvesini de koyabilir, daha keyifli ortam oluşturabilir.  

Güncel Genç Odası Fiyatları 

Her alanda zam yapıldığı gibi mobilya sektöründe de çeşitli artışlar meydana gelmektedir. Ürünün yapımında kullanılan materyallere ve takımın markasına göre fiyatlarda değişiklik oluşur. Piyasadaki en ucuz genç odası fiyatları yaklaşık olarak 1.500 TL’den başlamakta. Elbette kalitesi arttıkça fiyatlar da yükseliyor. Bu maliyet 38.000-40.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kısacası her bütçeye, her zevke, her kaliteye uygun genç odası yapmak mümkündür. 

Sıkça Sorulan Sorular 

 • Kaç yaşında çocuğun odası ayrılmalı? 

Çocuğunuzun kendi odasında, kendi yatağında uyuması gelişimi açısından oldukça önemlidir. İsviçre’de yapılan uzun araştırmalar bebeklerin 3 yaşına kadar anne-babalarının odasında uyumalarının gerektiğini göstermektedir. 3 yaşından itibaren çocuk odasına geçiş için bir alıştırma dönemi olması gerekir. Artık 3,5 – 4 yaşına geldiğinde ise geceleri kendi odasında uyuması doğrudur. 

 • Genç odası ne renk olmalı? 

Kendilerini daha büyük hissetmeye başlayan gençler, çocuksu buldukları renk ve desenlerden uzaklaşırlar. Daha ruhlarını yansıtıcı renkleri tercih ederler. Bunlar da yine çokça gördüğümüz beyaz, siyah, gri gibi renkler hâkim olur.  

 • Genç odasını nasıl güzelleştiririz? 

Genç odasını güzelleştirmek çocuğunuzun elindedir. Yapmaktan keyif aldığı aktivitelerden dekoratif ögeler kullanılabilir, arkadaşlarıyla veya ailesiyle olan fotoğraflar çerçeveletip asılabilir. Duvarların bir kısmı farklı ve daha canlı renklere boyanabilir ya da duvarlarda kendinden izler taşıması için çizimler yapabilir.  

 • Küçük odalar nasıl değerlendirilir? 

Dekorasyon için alan dar ise daha minimal tasarımlarla oda güzelleştirilmeli. Bir odanın güzel olması eşyalarla doldurulması demek değildir. Aksine önemli olan üst üste görüntüsünü oluşturmamaktırOrtamı olabildiğince ferah gösterecek tercihler yapılmalı. Bu noktada duvarların da açık renkte olması gerekir. Gereksiz eşyalardan uzak durulmalıdır.  

Kazancınız 17%
2,599.00 TL 2,149.00 TL
Kazancınız 10%
2,399.00 TL 2,149.00 TL
Kazancınız 4%
2,699.00 TL 2,599.00 TL
Kazancınız 7%
2,699.00 TL 2,499.00 TL
Kazancınız 18%
2,999.00 TL 2,449.00 TL
Kazancınız 26%
2,899.00 TL 2,149.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
5,389.90 TL 5,120.40 TL
Kazancınız 2%
5,850.00 TL 5,749.00 TL
Kazancınız 5%
Promosyon
669.90 TL 636.40 TL
Kazancınız 3%
Promosyon
138.00 TL 116.39 TL
Kazancınız 8%
9,990.00 TL 9,169.10 TL
Kazancınız 19%
10,850.00 TL 8,791.10 TL
Daha fazla göster
Marka
  Tümünü göster (8)
Renk
  Tümünü göster (15)
Ölçüler
Materyal
Mağaza
  Tümünü göster (7)
Fiyat

 – 

 • 116.39
 • 23185.3