Makyajın Vazgeçilmezi Dudaklar 

Kadınların hayatında önemli bir yer kaplayan makyaj, günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Yüzün her bölgesine ayrı malzemelerle ve tekniklerle uygulanan makyaj için dudaklar tamamlayıcı görevini görür. En etkileyici makyaj sonuçlarını almak için çok çeşitli dudak makyajları vardır. Dudak kalemi, rujlar ve lip balmlar gibi farklı çeşitlerin olduğu dudak makyajında önemli olan geri kalan makyajla bir uyum sağlamasıdır. Daha çok çarpıcı renklerin tercihi edildiği dudaklarda nude renkler de kullanılmaktadır. İnce dudaklarını daha dolgun göstermek isteyenler için dudak dolgunlaştırıcı ruj gibi seçenekler vardır. Her makyaj türü için farklı çeşit dudak makyajı malzemeleri bulunur. Gece makyajında daha çarpıcı ve canlı renkler kullanılırken günlük makyajlarda sade bir görüntü tercih edilir. Fakat en önemlisi en iyi dudak kalemi veya rujunu bulabilmektir. 

Dudak Makyajı İçin En İyi Seçenekler 

Bir makyajın en önemli parçası olan dudaklarda herkesin kendi dudak yapısına göre malzemeler kullanılır. Renkleri makyajın geri kalanı ile belirlenen dudaklarda en çok kullanılan ürün rujdur. Dudağın doğal rengine yakınlığı sebebiyle kırmızı renkler daha çok tercih edilir bu sebeple kırmızı mat ruj sık kullanılan bir makyaj malzemesidir. Rujlar genelde katı ve sürülmesi kolay bir yapıda olan makyaj malzemeleridir. Bunun dışında likit rujlar bir diğer adıyla lipbalmlar vardır. Daha jelimsi bir yapısı olan bu rujlarda birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılır. Dudak makyajında en çok mat renkler tercih edilse de dudak parlatıcısı da genellikle kullanılan bir makyaj malzemesidir. Dudağın daha belirgin bir hal alması veya dolgun görünmesi için dudak kalemi kullanılır. Genellikle uygulanan rujun renginden biraz daha koyu olan bu dudak kalemleri dudak hattının şeklini ve boyutunu belirlemek için kullanılır. Dudağı daha belirgin göstermek için kullanılan bir başka ürün de dudak dolgunlaştırıcı ürünlerdir.  

Dudaklarda Kaliteli Markalar 

Makyaj malzemeleri için tercih edilebilecek çok fazla marka seçeneği vardır. Dudaklar için çok fazla ürün seçeneği bulunmasa da marka seçimi yapmak bazen zor olabilir. Renk bazlı seçeneklerin olduğu dudak makyajında karar verilirken önemli olan nokta rujun kalıcılığı ve kalitesidir. Maybelline ruj çeşitleri birçok kalıcı ve suya dayanıklı seçenekler sunar. Ruj kadar dudak kalemi de önemli bir makyaj malzemesidir. Bazıları ruj yerine sadece dudak kalemi de tercih edebilir. Bunun için oldukça işlevli olacak olan Emily dudak kalemi en iyi seçeneklerden biridir. Sadece ruj ve dudak makyajı malzemelerine ağırlık veren markalar olduğu gibi diğer makyaj malzemelerinde öncü olup ruj konusunda da iyi işler çıkaran markalar vardır. Golden Rose ruj çoğu kişinin severek kullandığı kaliteli bir makyaj malzemesidir. Unutulmamalıdır ki dudaklar için en önemli faktör kalıcılığıdır. Markalar genel olarak aynı renkleri kullanacağından kalitesine ve dayanıklılığına dikkat edilmesi daha avantajlı olacaktır. 

Dudaklarda En Güzel Renkler 

Dudaklar için makyaj malzemesi seçilirken birçok renk arasında karar vermekte çoğunlukla zorlanılır. Bütün o göz alıcı ve çeşitli renklerin hepsine sahip olunmak istenir. Renk ve tür çeşitliliği de bu durumu pek kolaylaştırmaz. Fakat buna karar vermenin kolay yolu çoğunlukla yapılan makyaj türünde gizlidir. Eğer devamlı sade ve sakin renkler kullanılıyorsa ama yine de renkli bir görüntü elde edinilmek isteniyorsa en iyi seçnek pastel renkler olacaktır. Pastel mat ruj hem göz alıcı renkler hem de sakin bir görüntü sağlayacaktır.  Sade makyaj kişilerin en sık tercih ettiği görüntü şeklidir. Bu sebeple özellikle son yıllarda nude renkler fazlasıyla yaygınlaştı. Rujlar için de bu seçenekler fazlasıyla mevcut. Ten rengi dudak kalemi nude makyaj için harika bir seçenektir. Kırmızı ve tonlarındaki rujlar her zaman için makyaj malzemeleri arasında yer alır. Kırmızı renk her duruma, makyaja ve kıyafete uymasından dolayı çok tercih edilse de birçok farklı renkler de kullanılır. Kişinin tarzına ve yansıtmak istediği imaja bağlı olarak siyah veya fosforlu renkler kullandığı da olur. Fakat bütün renk seçenekleri arasında en çok mat rujlar talep görmektedir. 

Dudak Makyajında Fiyatlar 

Birçok marka dudak ürünleri için farklı fiyat seçenekleri sunsa da aralarında belirgin farklar yoktur. En sık kullanılan ve neredeyse herkesin tercih ettiği ürünler olduğu için dudak makyaj malzemeleri belli markalar dışında gayet ekonomik fiyata bulunabilir. Bütçeye uygun ve fazlasıyla kaliteli olan Golden Rose ruj ürünleri de bunlardan biridir. Çok fazla marka çeşidi olan makyaj malzemelerinden yine çok tercih edilen ve hesaplı olan Maybelline ve Avon ruj çeşitleri de oldukça revaçtadır. Fakat ruj alınırken tek dikkat edilecek nokta fiyat olmamalıdır. Güvenilir ve emin olunan bir markadan makyaj malzemesi almak sağlık açısından da önemlidir. Her ne kadar ekonomik bir yolla makyaj malzemesi edinilmeye çalışılsa da bilinen ve güvenilen markaların tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.  Rujlar daha uygun olabilen dudak kalemi fiyatları da yine markalara göre değişse de çoğunlukla fazla bir fark olmaz.  

Dudaklar Da İyi Bir Bakım İster 

Makyaj yapıldıktan sonra silinmesi gereken vakitte özenle ve doğru şekilde temizlenmelidir. Göz ve cilt dudaklardan daha hassas kabul edilse de ve makyaj temizleme ürünleri bu hassasiyete göre yapılsa da dudakların da bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli temizlenmeyen makyaj dudaklar da sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ruj malzemeleri dudak üzerinde zaten fazla kalmaz ve uzun süreli kullanımda genellikle tazelemeye ihtiyaç duyulabilir. Fakat yine de makyajın günlük temizliği yapıldıktan sonra dudağa uygun olduğu ve iyi geldiği düşünülen bir dudak kremi ile düzenli bakımı yapılmalıdır. Özellikle kuru havalarda çok kuruyan ve çatlayan dudaklarda bu nemlendirici bakım yapılmadığı taktirde makyajla istenilen görüntü de elde edilemeyecektir. Sağlık açısından bir diğer önemli nokta da alerji durumudur. Dudakların da belli malzemelere alerjisi olabileceğinden alınan ürün ilk kez kullanılıyorsa iyi incelenmeli ve bir sorun olup olmadığına dikkat edilmelidir.  

Sık Sorulan Sorular 

Dudak makyajının kalıcı olması için ne yapılmalıdır? 

Dudaklarda da yüzün geri kalanında olduğu gibi makyaj kalıcılığı konusunda sıkıntı yaşanabilir. Diğer makyaj ürünlerinde olduğu gibi bir makyaj bazı dudaklar için yoktur. Bu sebeple ruj uygulanmadan önce dudak kalemi kullanılması işe yarayacaktır. 

Dudak için doğru renk nasıl seçilir? 

Dudak makyajı en az geri kalan makyaj kadar önemlidir. Renk seçimi bazen doğru yapılamayabilir veya uygun renk bulmakta zorlanılabilir. Bunun püf noktası cilt alt tonudur. Bazı insanlarda cilt alt tonu soğuk iken bazılarında sıcaktır. Ruj renkleri de bu tonlara göre seçilirse ciltle daha uyumlu bir görüntü elde edilecek ve makyaj daha güzel olacaktır. 

Dolgun dudak görüntüsü için ne yapılabilir? 

Birçok kişi dudaklarını daha kalın ve dolgun göstermek için dudak çizgisinin belli bir ölçüde dışından dudak kalemi uygulamasında bulunur. Bu durum bir yere kadar çözümdür. Fakat fazla dışarıdan çekilen çizgiler kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bunun yerine dolgunlaştırıcı rujlar tercih edilebiir. Parlatıcı dolgunlaştırıcı seçeneklerin de bulunduğu bu ruj çeşitleri ile kolaylıkla dudaklarda daha kalın ve dolgun bir görüntü elde edilebilir. 

 

Marka
    Tümünü göster (8)
Renk
Fiyat

 – 

  • 19.89
  • 91.77