Dijital Oyunlar

Yeni Eğlence Aracı Dijital Oyunlar 

 

En az insanlık tarihi kadar eskidir oyunun tarihi. Her tarihte ve koşulda oyun bulmak, icat etmek, kurgulamak insanların sürekli eğlenceye olan ihtiyacının bir göstergesi. Şüphesiz ki teknolojiyle birlikte oyun oynama alışkanlıklarımız da oyun aksesuarlarımız da değişti. Eğlence anlayışımız elbette ki modern zamanda teknolojiyle el ele vererek muazzam şekilde değişti ve gelişti. Oyunlar artık akıllı cihazlarda ve bilgisayarlarda oyun severlerle bir araya geliyor. Bilgisayar teknolojisinin giderek yükselmesi donanımların da hem çeşitlenip hem gelişmesine sebep oldu. Kullanım alışkanlıklarımız da bu süreçte değişti ve gelişmeler birbiriyle paralel olarak yaşanmaya devam ediyor. İnternet altyapısı bu gelişimin gerisinde kalmadı. Gelişen altyapıyla birlikte de kutulu oyunların daha farklı alternatiflerini görmeye başladık. 

 

Dijital oyun kullanıcısı sayısında sürekli bir artış yaşanmakta. Bunun en büyük sebebi de muhakkak dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta olan dijital oyun dağıtım platformlarının olması. 

Oyun severler bu oyun platformlarından alışveriş gerçekleştirmeden oyun, indirilebilir içerik, oyun içi eklentiler için oyun kodları satın alma imkanına sahip olabiliyorlar. Bunun için dijital oyun dağıtım platformları üzerinden üyelik açmak yeterli oluyor. 

 

Dijital Oyun Kodları Eğlencenin Anahtarları 

 

Türkçesiyle oyuncu, ama daha genel kullanımla gamer adını alan bireyler giderek artmakta. Bununla bağlantılı olarak oyun türleri giderek çeşitlilik kazanmaya devam ediyor. Teknoloji öylesine gelişiyor ki her geçen gün daha iyi ve yeni bir oyun, oyun tutkunlarıyla buluşuyor. Oyunların tasarımcıları ise teknolojinin nimetlerinde istifade ederek daha farklı ürünler geliştiriyor. Birbirinden farklı oyunlar daha hızlı bir şekilde popülerlik kazanıyor. Daha eski yıllarda ulaşımı nispeten daha zor olan kaset, CD oyunlarından daha kolay ulaşılabilen dijital oyunlara geçiş söz konusu. 

 

Yetişkinler için dijital oyunlar KEY ile kullanılmaktadır. Bir gamer (oyuncu) bir dijital oyun satın aldığında ürünle birlikte kendisine verilen KEY’ler sayesinde uyumlu cihazda oyununu oynamaya başlar. Bu cihaz bilgisayar ya da başka bir oyun cihazı olabilir. Key’ler dijital oyun kodlarıyla oluşturulmakta olup tüm içerik bu kodların yazılmasıyla oluşturulur. Bütün özellikler kodların yazılmasıyla ilgilidir. Görüntüler, hedefler, hareketler bu kodlarla belirlenir.  

 

Teknolojinin gelişimi sayesinde öncesinde oyun oynamak için gösterdiğimiz çaba da yerini kolaylığa bırakmıştır. Nitekim dijitallik tek tuşla oynayabilme olanağını tüm oyun severlere sunar oldu. Dijitalleşen oyunlara ulaşım oldukça kolay. Bu kolaylık beraberinde çok daha geniş kitleler tarafından gelişimini de sağlar. Hayatımızın her alanında olduğu gibi oyun sektöründe de büyük bir hızla gelişiyor. Gösterdiği hızlı gelişimle toplumun her kesiminden insan kendi zevkine göre bir oyun bulabiliyor. 

 

Dijital oyunlara bağlanan dünyanın her yanından insanlar, diğer insanlarla iletişime geçebiliyor. Bu elverişli zemin sayesinde farklı dilleri ve kültürleri tanıma imkanına sahip olunabiliyor. Hatta bazı araştırmalar gençlerin popüler dijital oyunlar aracılığıyla kurdukları kontak sayesinde yabancı dilleri çok daha rahat ve akıcı bir şekilde öğrenebildiğini ortaya koyuyor. 

 

Oyunlarınızın Tam Sürümleriyle Sürekli Güncel Kalın 

 

Geliştirilen her oyun beraberinde hızlı bir artış gösteren yeni kullanıcı sayısını da getiriyor. Bilgisayar ya da akıllı cihaz yoluyla keyifli zamanlar geçiren gamerlar bu gelişmeleri çok yakından takip ediyor.  

Ülkemizden ve dünyanın birçok farklı yerinden en iyi oyun geliştiriciler hız kesmeden oyun tasarlamaya devam ediyorlar. Bu dijital oyunlar dağıtım platformlarında giderek daha fazla değerleniyorlar. 

 

Gençlerin en çok rağbet gösterdiği ve en çok satan dijital oyunlar arasında çoklu oyuncu modunu destekleyen oyunlar tam bir eğlence fırtınası yaratıyor. Bu oyunlar arkadaşları bir araya getiriyor. Ya da dünyanın her yerinden iletişim kurabilecekleri yeni arkadaşlıklar kurabiliyorlar. Dijital oyunlar bu sayede sadece bir eğlence aracında çıkıp ayrıca insanların bir araya geldikleri ortamlar da sağlıyorlar. 

Dijital oyun modelleri sayıca büyük çeşitliliğe sahip bir hale geldi. Oyun kodlarıyla bir dijital oyunun tam sürümünü elde edebilirsiniz. Rol yapma oyunları, arcade yarış oyunları, simülasyon formunda yarış oyunları, birinci şahıs kameralı aksiyon oyunları ve her türün onlarca çeşidi oyun severleri eğlendirmeyi amaçlıyor. 

 

Oyun dağıtım platformları üzerinden dijital kodlar yoluyla etkinleştirdiğiniz oyunları yüklemenizin ardından yeni özelliklerin güncellemelerini almanız mümkün oluyor. Bu güncellemelerin içerikleri ise değişiyor. Bazen oyunlara yeni özellikler getiriyor, bazense oyunun içerdiği hataları düzeltiyor. 

 

İndirilebilir İçerikler Daha Fazla Özgürlük Sağlıyor 

 

Milyonlarca oyun tutkunu tarafından oynanan dijital oyunların çok farklı özellikleri de bulunuyor. Oyun geliştiricileri gamerların alakalarını sürekli canlı tutmayı başarıyorlar. Hep aynı oyun hep aynı özellikler bir süre sonra can sıkıcı hale gelebilirken artık bu böyle değil. Oyun geliştiricileri devamlı olarak indirilebilir içeriklerle oyunculara yeni heyecanlar yaşatıyorlar. Oyunların tam sürümlerinin satın alınmasının ardından bu içerikler etkinleştirilebiliyor. Bu indirilebilir içerikler sayesinde haritalar, karakterler ve ekstra bölümler oyunlara dahil edilebiliyor. Ayrıca içeriklerin diğer bir özelliği de ayrı ayrı edinilebilir olmaları. 

 

İndirilebilir içerikler oyuncuların da kreatif yönlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Karakterlerin kostüm, silah, jest, zırh ve görünümlerinde kişisel tercihlerin uygulanması mümkün kılınıyor. Oyun karakterleri artık adeta oyuncunun yeniden kurgulamasıyla kişiye özgü hale gelebiliyor. Eğer rekabet seviyorsanız bazı dijital oyunlarda oyun içi paralarla zırh, silah ve birçok geliştirmeyi satın almanız mümkün. Bu şekilde rakiplerinizin önüne geçebiliyorsunuz. Oyun parası satın al seçeneğiyle yeni geliştirmeleri kullanabilirsiniz. Ancak indirilebilir içerikler elde etmek için tam sürüm sahibi olma kuralını gerektirmeyen bazı oyun stüdyoları da mevcut. Standalone DLC-bağımsız indirilebilir içerik olarak bilinenler tam sürüme gereksinim duymadan kurulabilmekteler. 

 

Tüm Avantajları İle Dijital Oyunlar 

 

Teknolojiyle birlikte dijital oyunlar da çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişmeler beraberinde bu oyunların oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını getiriyor. Avantajları saymakla bitmeyen ditijal oyunların her geçen gün eklenen özellikleri oyun severleri mutlu ediyor. Dijital oyunlar diğer oyunlar gibi CD ve/veya bir kutu gerektirmezler. Dijital oyunlarda satın alım işlemi İnternet üzerinden yapılır. Sonrasında bir anahtar gönderilir ve oyun oynanacak olan cihaza indirilir. Dijital oyunların bir diğer avantajı da her oyuncunun bir hesabı olması sayesinde bütün kayıt ve ilerlemeler silinme ve kaybolma riskine karşı korunur.  

En önemli bir diğer avantajı da oldukça hızlı ulaşılabilir olmasıdır. Kolay ve hızlı ulaşılabilir olmak oyuncuların en çok aradığı nitelikler arasındadır. Mağaza mağaza dolaşmak, uygun fiyatı tespit etmek, fiziksel uğraşı gerektirir. Oyunların intenetten indirilip kısa sürede kurulumunun yapılabilir olması oyuncular için mükemmel bir kolaylıktır. Bir dijital oyun alışveriş sitesi aracılığıyla kolayca ulaşılabilir. Bu bağlamda sitemiz üzerinden en güvenilir dijital oyunlara ve oyun paralarına erişim sağlayabilirsiniz.  

 

Bir diğer avantaj da dijital oyunların hızla yeni güncellemelerine sahip olunabilmesidir. Dijital oyunların fiyatları diğer oyunlara göre daha makuldur. Bunun sebebi oyun için ayrı bir kutu ve aksesuar gerektirmemesidir. Tüm bu masraflar düşüldüğünde çok daha uygun olduğu görülür. 

Ülkemizde milyonlarla ifede edilebilecek sayıdaki oyuncu artık farklı oyun ve seçeneklere çok rahat erişebilme imkanına sahiptir. Dijital oyun pazarı Türkiye’de iyi bir gelişme alanı bulmuştur. Neredeyse tüm marka ve kategoride oyunlar gamerlar ile hızlı bir şekilde buluşabilmekte. 

 

Dijital Oyun Fiyatlarını Belirleyen Etmenler 

 

Dijital oyunlar oldukça fazla çeşitliliğe sahip oyunlardır. Bu çeşitlilik fiyatlara da yansır. Dijital oyun fiyatları oyunların platformları, marka ve sürüm yılına bağlı olarak farklılık gösterirler. Steam oyunları fiyatlarında kalite önemli bir yere sahiptir. Ancak steam oyunların fiyatlarının büyük farklılık gösterdiği söylenemez. Aynı oyun platformlarında gamerlara sunulan tüm oyunların kalitesi aynı değildir. Burada önemli olan oyunların yapımında kullanılan teknolojidir. Bununla birlikte ses ve görüntü kalitesi, oyunun hızı her oyunda farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklar da kaliteyi belirleyen temel unsurlardandır. 

 

Fiyatlarının daha uygun olmasının yanında dijital oyunlar çok büyük çeşitliliğe, kategori zenginliğine, fiyat farklılığına sahip olmasından dolayı çok farklı kesimlere hitap edebilmektedir.  

Her ne kadar eğlence amacıyla tasarlanmış olsalar da öğrenmenin de sağlanabileceği araçlar haline gelebilmektedirler. Eğitici dijital oyunlar gençlerin ve çocukların yeni şeyler öğrenmelerinde aktif rol oynayabilmektedir. Oyunları en cazip kılan özelliklerden biri sanal gerçekliktir. Kullanıcının farklı kriterlerine göre seçim yapabileceği birçok oyun mevcuttur. Savaş aksiyon kategorileri yarış kategorileri oldukça farklı oyuna ev sahipliği yapar.  

 

Dijital Oyun Seçiminde Dikkat Edilecekler 

 

  • Dijital oyunlar kendi içinde de birçok farklı kategoriye sahiptir. Her bir kategoride çok sayıda çeşitli oyunların bulunduğu gerçeği seçim yaparken oyuncuların dikkatli olmasını gerektirir.  
  • Bir oyun sever hangi tür oyunlardan hoşlandığını iyi tespit etmelidir. Oyun seçimlerinde en temel dikkat edilmesi gereken şey budur. Alınan oyunun keyifli bir şekilde oynanmasının temel şartıdır. Çünkü dijital oyunlar zaten keyifli vakit geçirmenin bir aracıdır.  
  • Dijital oyunları seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta seçilecek olan oyunun kullanılacak elektronik cihaz ile uyumlu olmasıdır. Öncesinde elinizde bir cihaz varsa ve bu cihaza uygun bir oyun almak istiyorsanız öncelikle buna dikkat etmelisiniz.  
  • Son dönemde popüler olan dijital oyunların görselleri ve renk kalitelerinin çok daha iyi olduğu görülmektedir. Sizler de oyun seçiminde bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.  
  • Tamamen görsel bir şov sunan dijital oyunlar seçilirken tüm çizimleri ile görsel efektleriyle renkleri ile birlikte ele alınmalıdır.  
  • Çizim ve görsellerinin yanında ses yani işitsel kalite de bakmanız gereken etmenler arasındadır.  
  • Satın aldığınız oyunu bir problem yaşamadan oynamak istiyorsanız bilgisayarınıza uyumlu bir platform tercihinde bulunmalısınız.  

 

Sitemiz üzerinde ses, görüntü, çizim ve renk olmak üzere tüm özellikleri ile kaliteyi sizlere sunan birçok oyun mevcuttur. 

 

Dijital Oyunlar Hakkında Merak Edilenler  

 

Bir Dijital Oyunu Etkinleştirdikten Sonra İndirilebilir İçeriklerini Yükleyebilir Miyim? 

 

Dijital oyun satın al işleminden sonra oyunu kurup, etkinleştirin. Sonrasında oyunu etkinleştirdiğiniz platform ile uyumlu olan indirilebilir içerikleri istediğiniz gibi satın alıp yükleme olanağına sahip olacaksınız. Bazı oyunlarda indirilebilir içerikler için oyunun tam sürüm olması şartı olabilir. Buna da dikkat edilmelidir. 

 

Sahip Olduğum Dijital Oyunun Diskli Versiyonu İle Farklılığı Bulunur Mu? 

 

Hayır, satın alımını gerçekleştirdiğiniz dijital oyunun aynı sürümündeki diskli versiyonuyla farkı yoktur. Online olarak indirdiğiniz oyun ile aynı sürüme sahip diskli versiyonun içeriği birbiri ile aynıdır. En çok oynanan dijital oyunlar arasından bu şartı sağlayan birçok oyun bulunmaktadır.  

 

Bir Akıllı Cep Telefonu Üzerinden Oynadığım Oyunun, Oyun İçi Parasını Taksitle Alabilir Miyim? 

 

Bu konuda önemli olan mobil oyunlar oyun içi paranın fiyat karşılığının yüksek mi düşük mü olduğudur. Yani satın almak istediğiniz oyun içi para fiyat olarak yüksek ise taksitlendirme olanağı sunulabilir. Buna paralel olarak almak istediğiniz oyun içi paranın maddi değeri düşükse taksitlendirme seçeneği olmayabilir. 

 

Dijital Oyunlar Sadece Gençlere Mi Hitap Etmektedir? 

 

Dijital oyunlar birçok farklı kategoriye ayrılır. Her yaştan insanın kendisine göre bulabileceği bir oyun mevcuttur. Gençler de yetişkinler de çocuklar da kendilerine uygun oyuna ulaşma imkanına sahiptir.  

Dijital oyun okul öncesi seçeneği de mevcuttur. Çocukların dijital oyunların eğitici yanından faydalanmaları mümkündür. 

Bu kategoride henüz bir ürün bulunmuyor