0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

DERGİ NEDİR?

Dergi belirli zaman aralıklarıyla yayımlanan kağıda basılan ya da elektronik ortamda yayınlanan fikir, sanat ve bilim yayınıdır. Dergiler içeriğine göre yazıların olduğu, alanında uzman kişilerin ya da yazarlığa yeni adım atmış gençlerin yazılarını, şiirlerini, fikir ve düşünlerini yayımlayabilmelerine, diğer okurlarla paylaşabilmelerine olanak sağlamaktadır. Dergi yapısı itibariyle gazete ve roman ile ortak özellikleri bir arada bulundurur. Örneğin gazete gibi süreli bir yayınken roman gibi fikir, edebiyat ve sanat fikirleri de içermektedir. İçeriğine göre dergilerde kendi aralarında kategoriye ayrılmaktadır. Dergi çeşitlerini bu dergilerde hangi konu ile ilgili metinlerin yer aldığını inceleyelim.

Dergi Çeşitleri

Dergi isminin çıkış noktası ilk olarak 1663 yılında Hamburg’da felsefi ve edebi düşünceler üzerine yayınlanmış bir eserden almaktadır. Bu nedenle dergiciliğin edebiyat dergileri ile başladığını söylemek mümkündür. Edebiyat dergileri yeni şair, yazar ve akımların oluşması için bir alan oluşturmaktadır. Oluşturduğu bu alan ile edebiyat yeni şair ve yazarlar kazanırken okuyucu kitlesini de kendisine çekmektedir. Özellikle düzenli kitap ve roman okuyacak vakti olmayan, ya da sayfaları karıştırarak okumayı seven okurlar için dergiler, özellikle de edebiyat dergileri biçilmiş kaftan niteliği taşımaktadır. Ayrıca bu dergiler ile dil, edebiyat ve sanat zevkleri de gelişmektedir. Günümüzde bilinen en ünlü şair ve yazarların dergicilik kültüründen geldiği, ilk şiir ve yazılarını dergi sayfalarında yayımladıkları, dergilerde parçalar halinde romanlarını yayımladıkları da bilinen bir gerçektir. Dergiler yeni şair ve yazarları tanımak içinde edebiyat meraklısı okurlar için çok kullanışlı bir araçtır.

Bilgiye erişimin kolaylaşmasıyla birlikte koca ansiklopediler antikaya ayrılmaya başlamıştır fakat tarih meraklısı okurlar için tarih dergileri bu açığı kapatmaktadır. İlk tarih dergisi Osmanlı Devleti döneminde yayım hayatına başlamıştır. Bu dergilerde tarih ile ilgili araştırmalar, tarihi karakterlerin biyografi makaleleri, arşiv belgeleri ve çeviriler yayımlanmaktadır. Nesnel bilgilerin yer aldığı bu dergiler tarihi bir kaynak niteliği de taşımaktadır.

Sanat dergileri ise tiyatrodan resme, heykelden sinemaya kadar birçok sanat alanıyla ilgili bilgilerin ve metinlerin yer aldığı bu dergiler sanatseverler tarafından tercih edilmektedir. Görseller ile zenginleştirilmiş bu dergiler klasikleşmiş eserleri hem de güncel sanat eserlerini tanıtmaktadır. Ayrıca sanat ve sanatçı eleştirileri ile sanatın ilerlemesine ve gelişmesine katkı sağlayan bu dergiler okurları aydınlatmaktadır.  Zengin bir içeriğe sahip sanat dergileri sayesinde sanatsal etkinliklerden de haberdar olabilirsiniz. Diğer bir popüler dergi çeşidi ise sağlık sorunlarını ve bunun çözümlerini, yeni ilaç ve tedavi metotlarını içeren bilimsel yazıların da yer aldığı sağlık dergileri tıp camiasında yer alan kişiler ve öğrenciler için önem arz etmektedir. Sağlık dergileri mental sağlık, fiziksel sağlık, düzenli spor, sağlıklı beslenme gibi konular hakkında bilgi verdiği gibi alanında uzman kişiler ile yapılmış önemli röportajları da içermektedir. Finans konusunda bilgi sunan, ekonominin gidişatını, ekonomi modellerini ve çeşitli ekonomik olayları inceleyerek eleştiren metinlerin yer aldığı ekonomi dergileri finans alanında önemli bir kaynaktır. Finansal planlamalarda, yatırım tavsiyelerinde, yeni fikir ve trendlerde kaynak olarak kullanılabilmektedir.

Derginiz Tek Tıkla Kapınızda!

Dergi okumayı ya da dergi koleksiyonu yapmayı seviyorsanız her alana ve zevke hitap eden dergilerin bulunduğu sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Güncel ve popüler dergilerin uygun fiyata yer aldığı aZall’da her zevke ve konuya dair dergi çeşidi bulunmaktadır. Sitemizden güvencesi ile derginiz güvenli ve hızlı bir şekilde elinize ulaşacaktır. Ayrıca sitemizde yer alan dergi aksesuarları ile dergi okuma deneyiminizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.  Metal veya plastik standartlar ile okumanızı daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. aZall ailesi olarak mutlu ve keyifli alışverişler dileriz.

Kazancınız 12%
Promosyon
899.00 TL 703.12 TL
Kazancınız 20%
62.00 TL 49.60 TL
Kazancınız 20%
56.00 TL 44.80 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
85.00 TL 76.50 TL
Kazancınız 10%
Promosyon
250.00 TL 224.99 TL
Kazancınız 12%
410.00 TL 360.80 TL
Kazancınız 10%
105.28 TL 94.75 TL
Kazancınız 20%
68.00 TL 54.40 TL
Kazancınız 20%
86.00 TL 68.80 TL
Kazancınız 20%
86.00 TL 68.80 TL
Marka
    Tümünü göster (14)
Mağaza
    Tümünü göster (7)
Fiyat

 – 

  • 44.8
  • 703.12