0 850 241 81 81 Türkiye'nin 81 İlindeyiz!

Deniz Motorları

Deniz Motorları 

 

Motor, bir teknenin en değerli en pahalı parçasıdır. Deniz motorları kullanılan yakıta göre, çalışma şekline göre, soğutma sistemine göre, teknede montaj türüne göre çeşitlilik gösterir. 

 

Deniz motorları, kullanılan yakıtın cinsine göre üç çeşittir. 

 

  • Benzinli deniz motoru 
  • Mazotlu deniz motoru 
  • Elektrikli deniz motoru 

 

Elektrikli Deniz Motoru 

 

Elektrikli deniz motoru yakıt kullanılmadığı için doğaya zarar vermez. Bu özelliğinden dolayı benzinli ve mazotlu deniz motorlarına oranla daha çok tercih edilir. Elektrikli deniz motoru benzinli ve mazotlu motorlara göre daha sessiz çalışır. Bu sayede balık avı sırasında balıkları kaçırmaması da tercih sebebidir. Ayrıca elektrikli deniz motoru fiyatları ile de diğer motor türlerine göre daha uygundur. 

 

Deniz Motoru 

 

Deniz Motoru, teknedeki montaj türüne göre dört çeşittir. 

 

  • Dıştan takma motor 
  • İçten takma motor 
  • Kıçtan takma motor 
  • Jet motorlar 

 

Dıştan Takma Deniz Motoru 

 

Dıştan takma deniz motoru teknenin kıç kısmında yüksek bir yerde, aynanın dışına yerleştirilip sabitlenir. Motor teknenin görünür yerinde olduğu için hemen ulaşılır bakım ve onarımı daha kolay yapılır. Dıştan takmalı deniz motoru, dümen kullanımı daha kolaydır. Dıştan takmalı deniz motoru aslında içten takmalı motorlara göre daha az güçlüdür. Motor sayısı arttırılarak daha da fazla güç elde edilebilir. Dıştan takmalı deniz motoru diğer türlere göre daha küçük ağırlığa sahip olduğu için daha az yakıt harcar. Bu da kullanıcı için büyük avantajdır. Diğer türlerle kıyaslarsak en ekonomik motor türüdür. Dıştan takmalı deniz motoru, manevra ve itme hızı, içten takmalı motorlara göre üstünlük gösterir. Dıştan takma deniz motorları periyodik bakımları düzenli yapılırsa uzun ömürlü kullanım sağlanır. Dıştan takmalı deniz motorunun bakımı motor sahibi tarafından su üzerinde de, karada da yapılabilir. 

 

Dıştan Takmalı Deniz Motorlarının Fiyatları 

 

Dıştan takmalı deniz motorlarının fiyatları, motorların yapısı farklılık gösterdiği için fiyatlarında da farklılıklar vardır. Yine de diğer motor türlerine göre daha avantajlı olduğu söylenebilir. 

 

İçten Takmalı Deniz Motoru 

 

İçten takmalı deniz motorubu tip motorlar tıpkı kara taşıtlarının motorları gibi teknenin içine yerleştirilir. Güvertenin altında kaldığı için dışarıdan görünmezler.  İçten takmalı deniz motorunun, pervane ve dümen yelpazesi teknenin altında yer alır. Bu yüzden yüksek dalga oluşturur ve su sporları için büyük önem kazanır. Bu tip motorlar tekne içinde yer kaplar ve yakıtı benzin ise tekne içine karbon monoksit gazı salınımı yapabilir. İçten takmalı deniz motoru için bu durum dezavantajdır. 

 

Kıçtan Takma Deniz Motoru 

Kıçtan takma deniz motoru, içten takılan motorun teknenin kıçına takılan türüdür. Kıçtan takma deniz motoru, büyük teknelerde kullanılan motor çeşididir.  Kıçtan takma deniz motoru, en avantajlı özelliği ise sessiz çalışması ve de gücünü verimli halde kullanmasıdır.  Kıçtan takma deniz motoru, çok seri olarak ileri geri manevra geçişleri sağlar. Kıçtan takmalı deniz motor türü diğer motor türlerine göre daha basit kullanımdadır. Kıçtan takma deniz motoru, dizel, benzinli içten takmalı motor sistemlerine de uygulanabilir. 

Yamaha Deniz Motoru 

Yamaha deniz motoru dünya ülkelerinde yerini ilk sıralarda almış Japon markasıdır. Yamaha deniz motoru, her sene yeniliklere öncülük ederek, 30 senedir ülkemizde lider konumundadır. Yamaha deniz motoru hızlı, verimli, keyifli, güvenilir olması sebebiyle en çok tercih edilen deniz motoru markasıdır. Yamaha mühendisleri her geçen gün deniz motorlarına yeni özellikler ekleyerek dikkatleri markanın üzerine çekmektedir. 

 

Suzuki Deniz Motoru 

 

Suzuki deniz motorları birçok balıkçının ve diğer kullanıcıların memnun kaldığı Japon markasıdır. Suzuki deniz motorları temiz hava standartlarına uygun olması için 4 zamanlı motor kullanımına önem verir. Suzuki deniz motoru müşterilerine 3 yıl fabrika garantisi sunar. Özellikle dıştan takmalı motor performansıyla pek çok ödüle layık görülmüştür. 

Elektrikli Tekne Motoru 

Elektrikli tekne motoru, çevre dostu tekne motoru modelidir. Elektrik enerjisi akülerde depolanır, bu şekilde yakıt olarak kullanılır. Aküde kalan enerji gösterge tablosu ve uyarı lambası ile kontrol edilir. Elektrikli tekne motoru çalışma şekli dizel tekne motorları gibidir. Elektrikli tekne motorunun çok az ses çıkartır, diğer tekne modellerine göre en sessiz olanıdır. Elektrik motorları yağlama gerektirmez, egzoz gazı çıkartmaz. Düzenli bakım yapılırsa enerji verimi ve performansı yükselir. 

Deniz Motorları İle İlgili Sık Sorulan Sorular 

Büyük tekne ve deniz motorlarında kullanılan motor tipi hangisidir? 

Büyük tekne ve deniz motorlarında içten takmalı motor kullanılır. Güvertenin altında kaldığı için dışarıdan görünmez gizli bir alandadır. 

Deniz motorlarının bakımı nasıl olmalıdır? 

Motorun tipine modeline büyüklüğüne göre bakımı değişim gösterir. Mesela dıştan takmalı motorun bakımı ve onarımı içten takmalı motora göre daha kolaydır. Hatta motor sahibi günlük bakımını kendisi yapabilir. İçten takmalı motor teknenin hemen ulaşılabilen yerinde olmadığı için daha detaylı ve zordur. Hangi motor modeline sahip olunursa olunsun periyodik bakımları düzenli yaptırılmalıdır. 

Deniz motorlarında kışlama ne demektir? 

Deniz motorlarında kışın kullanılmadan bekletilme durumunda yakıt ve antifriz deposu doldurulmalıdır. Deniz motorunun kışlaması motorun cinsine, amacına, yerine, hava koşullarına göre farklılıklar gösterir. Soğuk iklimde olan deniz motorları karada kışlama yapmalıdır. Deniz motorları karada bulunursa sert dalga ve akıntıdan zarar görmez. Ilık iklim ortamında bulunan deniz motorları suda kışlama yapmalıdır. 

Deniz motorları yakıt tüketimi hangi durumlarda farklılık gösterir? 

Deniz motorları yakıt tüketimi, teknenin ağırlığı, su kesimi, hava durumu, deniz suyu sıcaklığı ile çok ilişkilidir. Sürat tekneleri ve süper yatlarda kullanılan motorlar en fazla yakıt tüketen deniz motorlarıdır. 

Dıştan takma deniz motorlarının yakıt tüketimi hakkında bilgi veriniz? 

Bir tekne sahibi olmadan önce yakıt tüketimini de araştırıp, satın almak gerekir. Özellikle dıştan takmalı deniz motoru 2 zamanlı motor ve 4 zamanlı deniz motoru olarak iki çeşittir. 2 zamanlı deniz motoru daha çok yakıt tüketir ama bakımı çok ucuzdur. 4 zamanlı deniz motoru daha az yakar ama tamir masrafı daha çoktur. 

Deniz motorlarında yedek parça temini var mıdır? 

Deniz motorlarında yedek parça temini vardır. Özellikle orijinal markaların yedek parçalarının temini ve değişimi ile ilgili bu işin uzmanı birçok firma mevcuttur ülkemizde. Orijinal motor parçalarının temini ve ayrıca montajı sağlandığı gibi ikinci el deniz motoru yedek parçalarının temini ve montajı yapılmaktadır, hatta daha da ekonomiktir. 

 

Bu kategoride henüz bir ürün bulunmuyor