Çamaşır Makinesi

Çamaşır Makinesi  

 

Evlerde bulunan olmazsa olmaz beyaz eşyaların arasında birinci sırada çamaşır makineleri yer almaktadır. Çamaşırların çok kısa bir süre içerisinde,çamaşırlardaki kumaşların tiplerine uygun olarak ayarlanabilmektedir. Isı ile yıkanan ve uygun devirlerde çamaşırı sıkan çamaşır makineleri içerisinde geniş aileler için ve çekirdek aileler için bunlara uygun olarak belirli kilogramlara sahip çeşitler mevcut bulunmaktadır. Çamaşır makinelerinin yapabildiği performanslar her geçen gün günümüzde artış göstererek yükselmeye devam etmektedir. Ancak temel programlarını barındıran az programlı çamaşır makineleri de günümüzde hala mevcuttur ve üretimleri de devam etmektedir. Çamaşır makinelerinin fiyatları da makineler de bulunan özelliklere bağlı olarak farklılık göstermektedir.  

İlk çamaşır makinesi 1782 yılında kullanıcılar ile buluşmuştur. İnsan gücüyle çalışan merdaneli çamaşır makinesi modelleri ilk çıkan modeldir daha sonrasında tamburlu makineler kullanılmaya başlanmıştır. Tamburlu makinelerden sonra da ilk elektrikli makinelerin kullanımı başlamıştır. Elektriklilerden sonra ise şu an günümüze kullanılan makineler kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam etmektedir.  

 

Çamaşır Makinesi Özellikleri 

 

Günümüz teknolojisi ile gelinmiş olunan bu nokta çamaşır makinelerinde, çamaşır hacimlerinden çamaşırlardaki sıkma devirlerine kadar, kurutma özelliklerinden ise sesli veya sessiz çalışma aşamalarına kadar birçok noktalarda farklılıkları bulunmaktadır. Arçelik çamaşır makinesi sessiz çalışma özelliğine sahip makinelerden birisidir. Makine seçilirken, makinelere ayrılmış olan bütçelerin yanı sıra çamaşır makinelerinde kaç kişilik ailenin ne kadar çamaşırlarının yıkanacak olması ve kullanacak kişilerin de makineye karşı olan beklentileri de önem taşımaktadır. Makinelerdeki enerji sınıfları, devir sayıları, renkleri, su tüketimleri ve kullanılacak olan özel programları da makine seçiminde belirleyici özellikler arasında yer almaktadır. Beko çamaşır makinesi modellerinde de bulunan sessiz çalışma özellikleri ve kurutabilme özellikleri gibi özellikler haricinde makinelerin ankastre dekorasyonlar ile de uyumu makine seçimlerinde belirleyici etkenler içerisinde olabilmektedir. 

 

Çamaşır Makinesi Alışverişi ve Fiyatları 

 

Elektronik eşyaların alışverişi oldukça dikkat gerektiren bir konudur. Ödenen ücret miktarından dolayı çok sık değiştirilmemektedir. Diğer ürünlere kıyasla çamaşır makinesi fiyatları değişim göstermektedir. Uzun yıllar kullanılmaktadır. Çamaşırları bir güzel temizleyip kirlerinden arındırır ancak bu makineleri satın almadan önce seçerken dikkat edilmesi gerek bir sürü husus bulunmaktadır. Hususlar, kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Bu sebepten ötürü dikkatlice araştırma yapılması gerekmektedir. Araştırma sonrasında da satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Çamaşır makinesinin kazan boyutu seçim için oldukça önemlidir. Bu da kaç kg aldığı ile ilgilidir. 5 kg’den 17 kg’ye kadar kazan çeşitleri vardır. Kazan seçiminde de göz önünde bulundurulması gereken konu ne kadar eşya yıkanacağıdır. Evlerde kullanılan kazan boyutları genelde 10 kilograma kadardır. Yorgan veya battaniye yıkamaları için 9-10 kilogramlık çamaşır makineleri düşünülmektedir. Eğer ev kalabalık ise veya çamaşırlar biriktirilerek yıkanıyor ise o zaman da 8 ya da 9 kilogramlık çamaşır makineleri bakılmalıdır. Sık sık biriktirmeden çamaşırlar yıkanıyor ise de o zaman da tercih 6 kilogram ya da 7 kilogram çamaşır makinesi olmalıdır. Kazan seçiminde kazanın temiz ve paslanmaz olması da önemli bir husustur. Bu çamaşır makinelerinin ömrünü de uzatacaktır. En uygun olan Samsung çamaşır makinesi modellerini ya da diğer çamaşır makinesi modellerinden seçerek uzun süreli kullanımlar yaşanabilmektedir. 

 

Çamaşır Makinelerinde Enerji Tüketimi 

 

Bir aile haftada en az 2 kere çamaşır makinesini çalıştırmaktadır. Aylık enerji tüketiminde yüzde 10’ a denk gelmektedir. Bu oran gün içindeki kullanımın artmasına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Enerji kullanımının yüksek olması faturaların yüksek gelmesine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda doğaya da ciddi anlamda zararı bulunmaktadır. Çamaşır makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir diğeri de enerji tüketim sınıfıdır. Buna çamaşır kurutma makinesi de dahildir. Enerji tasarrufu bulunan bir makine %50’ye varana kadar az bir elektrik kullanımı sağlamaktadır. A++ ya da A+++ gibi A sınıfından olan enerji tasarruffu yapan  çamaşır makineleri kullanımı, faturaya ve doğaya faydalı yönde katkı sağlamaktadır.  

 

Çamaşır Makineleri Hakkında Merak Edilenler  

 

Çamaşır Makinelerinin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? 

 

Çamaşır makinelerinin temizliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bazı çamaşır makinelerinde örneğin Bosch çamaşır makinesi kendi içerisinde temizleme programı bulundurmaktadır. Bu programı çalıştırarak temizlemesi yapılabilir ya da deterjan haznesine deterjan eklemesi yapılarak çamaşır makinesi boşta çalıştırılıp temizlenebilmektedir. Makine ömrünün uzamasına sebep olacaktır. Kirli bir makinede yıkanan çamaşırlardan temizlik konusunda verim alınmamaktadır. Makinenin temiz olması oldukça önemlidir.  

 

Çamaşır Makinesi Seçerken Kaç Kilo Alınmalıdır? 

 

Yeni çıkmış olan çamaşır makineleri hem yıkama işlemini gerçekleştirmektedir hem de kurutma işlemini gerçekleştirmektedir. Bunlara da kurutmalı çamaşır makinesi adı verilmektedir. Yıkandıktan sonrasında tercihe bağlı olarak kurutma programına alarak makineden çamaşırlar çıkarılmadan kurutma işlemi yapılabilmektedir. Bu makinelerin de üzerinde kaç kilogram yük kapasitesi olduğu makine üzerinde belirtilmektedir. Örnek olarak, 10 Kg. yıkama kapasitesi bulunan ve 5 Kg. da kurutma kapasitesi bulunan çamaşır makinelerinin üzerinde, 10+5 şeklinde yazı bulunmaktadır. Çamaşır makinelerinde kilogram seçimi de üstlerinde yazan ibarelere ve kullanım sıklığına, miktarına bağlı olarak yapılmalıdır.  

 

Çamaşır Makinelerinde Kireç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? 

 

Kullanım süresi uzun olan ve düzenli bir şekilde bakımları yapılmamış olan çamaşır makinelerinin kireç problemi bulunmaktadır. Bu en iyi çamaşır makinesi dahi olsa aynı problem yaşanmaktadır. Önemli olan makineyi aldıktan sonra iyi bakmaktır. Kireç probleminin ortadan kalkması için ise çözüm basittir. Kireç çözücüler kullanılmalıdır. Onun haricinde ev temizliklerinde kullanılan deterjanlar veya doğal içerikleri bulunan sirke de çamaşır makinesinin içindeki kireci ortadan kaldıracağı bilinmektedir.  

 

Toz Deterjan Çamaşır Makinelerinde Nereye Konulmalıdır? 

 

Çamaşır makinelerinin çalıştırılması oldukça kolaydır. Sadece birkaç basit adımı bulunmaktadır.  Toz deterjan kullanımı için makinenin üst tarafında bulunan bir hazne vardır. Hazne içerisine toz deterjan sıvı deterjan ve yumuşatıcı koymak için bölmeler bulunmaktadır. Kullanılacak deterjanın cinsine bağlı olarak hazne içerisindeki bölmelere konulabilmektedir.  

 

Çamaşır Makinelerinin Harcadıkları Su Miktarları Ne Kadardır? 

 

Çamaşır makinelerinde harcanan su miktarı makineye göre değişkenlik göstermektedir. Modeline, aldığı çamaşır miktarı kapasitesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ortalama kapasiteli bir çamaşır makinesi ele alınacak olur ise yani 8 kilogramlık bir çamaşır makinesi düşünüldüğünde tek bir yıkama için harcadığı su miktarı ortalama olarak 50 litre civarındadır. Kullanılan su miktarının da azalması fazla kullanımın da önüne geçilmesi için enerji tasarrufu olan çamaşır makineleri tercih edilmelidir. Burada önemli olan en ucuz çamaşır makinesi almak değil. Enerji tasarrufu en iti olan çamaşır makinesi almaktır.  

 

Çamaşır Makinelerinde Bulunan Ön Yıkama Ne Demektir?  

 

Çamaşır makinesi ön yıkama programı demek, çamaşır makinesi kullananlar için detaylı temizlik demektir. Ekstra olan bir temizleme programıdır. Temizliği güç olan uzunca süre bekletilmiş lekeli çamaşırlar normal program yıkamasında çıkarması zor olmaktadır. Bu sebepten ötürü de ilk önce ön yıkamaya atılmalıdır. Ön yıkama ile kötü çıkmamış olan lekelerin kullanılan deterjan yardımı ile de temizlenmesi kolaylaştırılmaktadır. Ön yıkamaların süresi aşağı yukarı 15 dakika civarındadır. Ön yıkama sonrasında da normal yıkama programı başlatılmaktadır. 15 dakika boyunca sıcak su ve deterjan yardımı ile leke oldukça yumuşamış olacaktır ve normal yıkamada da lekeden eser kalmayacaktır.  

Marka
Yükseklik
Renk
Yıllık Enerji Tüketimi
Kalan Süre Göstergesi
Ses Seviyesi
Enerji Sınıfı
Genişlik
Mağaza
Fiyat

 – 

  • 105.44
  • 13999